GAZETE SOKAK – Görevi sırasında yerine kayyum atanan HDP Batman Belediye Eşbaşkan adayı Sabri Özdemir’in adaylığı, Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

Batman Belediye Eşbşaşkan adaylığı için HDP’den aday gösterilen Sabri Özdemir’in adaylığı Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun Özdemir’in adaylık başvurusunu, hakkındaki dava gerekçesiyle reddettiği öğrenildi.

ÖZDEMİR’İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Eşbaşkan adayı Sabri Özdemir’in avukatı Ferhat Özdemir, ” Merkez İlçe Seçim Kurulu, Müvekkil Sabri Özdemir’in adli sicil kaydında bulunan biri 5 ay diğeri 11 ay 20 gün olan ertelenmiş (tecilli) hapis cezalarını gerekçe göstererek adaylık başvurusunu reddetmiştir. Kimlerin Belediye Başkanlığı’na aday olamayacağı hususu 2972 sayılı Mahalli İdareler Seçimi Hakkında Kanun’un ‘Seçilme Yeterliliği’ başlıklı 9. maddesinin yaptığı atıfla; 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11. maddesinde açıkça belirtilmiştir. 11. Maddenin (e) fıkrasına göre “Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis veya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar” milletvekili seçilemezler. Bu madde kıyasen Belediye Başkanlığı için de uygulanır. Daha önce belirtildiği üzere Müvekkil hakkında verilmiş olan ve ertelenen hapis cezalarının ikisi de 1 yılın altındaki cezalardır. Kaldı ki mahkemenin gerekçeli kararında; hükmedilen hapis cezalarının 1 yılın altında ve ertelenmiş olması nedeniyle TCK madde 53 kapsamındaki hak yoksunluklarına hükmedilmesine yer olmadığı özellikle vurgulanmıştır. Bu nedenle gerekçe olarak gösterilen mahkeme kararının Müvekkilin, seçilme yeterliliğini elinden almadığı aşikardır. Bunun tersi düşünceler hukuk düzeniyle bağdaşmaz. Söz konusu karara ilişkin en kısa zamanda gerekli itirazları yaparak bu haksız ve hukuka aykırı kararın kaldırılmasını talep edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...