CİVAN DEĞER

Alınan ani bir kararla Türkiye’de 24 Haziran’da yapılması kararlaştırılan seçimler için iktidar partisinde yaşanan endişeler bariz bir şekilde belirginliğini açığa vururken, AKP’liler bu seçimi ‘ölüm kalım’ meselesi olarak değerlendiriyor.

AKP açısından Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bu kaygılar daha da net bir şekilde gözler önüne serilirken, HDP’nin bölgede ki ağırlığını geçmiş dönemlerde olduğu gibi bir kez daha sürdüreceği ve elde edilecek sonuçlarla üstünlüğünü açık arayla koruyacağı bariz bir şekilde ortada.

“HDP’nin adaylarını çok iyi seçmesi lazım”

Bu bağlamda HDP’nin aday seçme konusunda kesinlikle hata yapmaması gerekiyor. HDP’nin, geçmiş seçimlerde yaşanan eksikliklerini görüp; özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi temelinde olması gereken kriterler çerçevesinde hareket edip adayları belirlemesi gerekiyor. Elbette ki bütün aday adaylarının amacı; barış, demokrasi, hak – hukuk ve benzeri kavramlar için mücadele etmektir. Ancak bu kavramların hakkını verebilecek,  bu bağlamda en iyiler aday gösterilmelidir ki özlenen barış ortamına ulaşılabilsin.

Halkın benimsemediği kişilere dikkat edilmeli

Adaylar seçilirken de ‘Özgürlük ve Demokrasi’ mücadelesinin kültürü ve hamuruyla yoğrulmamış kişilerden kaçınılmalıdır.  Aynı zamanda halkın benimsemediği kişi ve kişiliklerden de uzak durulmalıdır. Bu konuda halktan edindiğimiz bilgilere göre; Batman’da çoğunluk, uzun yıllardan beri Kürt siyasi hareketi içinde olan, bu uğurda hiçbir bedelden kaçınmayan, ‘PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatı Mehdi Öztüzün’e verilen destek her geçen gün giderek artıyor. 54 yaşında olan Av. Mehdi Öztüzün, bu yaşına rağmen evi, arabası, parası ve gayrimenkulü olmamakla dikkat çektiği gibi devrimci duruşuyla da tanınan bir kişilik. Öztüzün’ün diğer dikkat çekici özelliği ise avukatlık mesleği süresince maddi imkanları olmayan ailelerinden para almadan davalarına girip savunma yapmasıdır.

Anlaşılacağı gibi bütün hayatını ezilen halkına adayan ve durmadan onların özgür geleceğine katkı sunmak için didinen Av. Mehdi Öztüzün’ün adaylığı halktan da aldığı destekle kaçınılmaması gerektiği gözüküyor. Halk, bütün adayların bu kriterlere sahip olması gerektiği kansında.

Tanıdığım aday adaylarıyla ilgili bir cümle bile bilgim olsa mutlaka bir şeyler yazacağım. Hiç tanımadığım adaylarla ilgili yorum yapma hakkına sahip olduğumu düşünmüyorum. Kulaktan dolma bilgilerle de hareket etmeyeceğim. Ancak bildiklerimi ve gördüklerimi de hiç çekinmeden yazacağımı herkes bilmelidir. Bu bağlamda daha 13 – 14 yaşlarındayken Azadiya Welat gazetesinde beraber çalıştığımız; bilgi – birikimine ve dürüstlüğüne güvendiğim kadın aday adaylardan Ruken Ekinci’nin partisine ve halkına yararlı olabileceği kanısındayım. Kadın – erkek eşitliğine önem veren, doğa, çevre, kültür – sanat alanında hassas olan ve Batman’da başvuruda bulunan kadın aday adayları arasında Ruken Ekinci’nin adaylık listesine ön sıralarda girmesi gerektiği kansındayım.

‘Kendini ifade etmekte zorlanan başkasına vekillik yapamaz’

Bilindiği gibi HDP; okuyan, araştıran, bilgi ve birikimi olan, karakteri sağlam ve bir noktada aydınların partisidir. Bu temelde bedeli ne olursa olsun halkını seven, demokrasi ve barıştan yana yüreği atan biri olarak gerçekleri yazmaktan kaçınmayacağım. Geçen seçimlerde benim çalışma arkadaşım olan ama çalışmalar esnasında arkadaşlarımıza karşı uyumsuz yaklaşımları ve Kürt siyasi hareketinin kültürüne uygun olmayan davranışları nedeniyle halk tarafından tepki gören Nurten Üzümcü’nün aday adayı olması ‘belki bir hak’ ama endişe vericidir. Bu bağlamda kendini ifade etmekte zorlanan, zorlandıkça öfkelenen, öfkelendikçe çalışma arkadaşlarını kıran bu arkadaşın aday olma girişimi HDP’ye olduğu gibi halkımıza da zarar verecektir. Bu nedenle “Kendini ifade etmekte zorlananlar, halka vekil olamazlar.”

Aday adayları arasında en çok dikkat çeken diğer bir kişi de daha 18 yaşını yeni bitirmiş Alişan Yargı’dır. Daha yaşı küçük olmasına rağmen sağlam kişiliği, hitabeti, cesareti, mantık ve birikimiyle dikkatleri çeken Alişan Yargı’nın iyi bir milletvekili olabileceğini düşünüyorum. Alişan Yargı aynı zamanda Türkiye’nin de en genç erkek milletvekili aday adayı.

 

Önemli aday adaylarından biri de Gercüş eski belediye başkanı Esat Öner, Öner; ise mütevazı kişiliği, geçmişteki hizmetleri ve deneyimli olmasıyla öne çıkan isimlerden biri.

Eyüp Şahin, Kürt siyasi hareketine ve halka emeği olan düzgün kişiliğiyle dikkat çeken bir hukukçu ve milletvekilliği için gerekli donanıma sahip olduğunu düşünüyorum.

Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, kelimenin tam anlamıyla mazlumların feryadı olan, hayatını halkına adamış, bilgi ve birikimi mükemmel, tam da Batman’da aday olması gereken hatta kaçınılmaz bir şanstır. Bu fırsat kaçırılmamalı ve mutlaka değerlendirilmelidir.   

KHK ile ihraç edilen SES Batman şube başkanı Mustafa Yurtsever emeği tartışılmaz, aydın ve tam da soyadına yakışır bir şekilde verdiği emekle milletvekili olmayı hak eden bir emekçidir. Dürüstlüğü ve yaşama bağlı onursal duruşuyla hayran bırakıyor insanı kendine.

Servet Nazar ise 25 yaşlarında genç bir iş adamı. Batman’da müteahhitlik yapan Nazar özüne bağlı, ana dili olan Kürtçeyi çok iyi bilen bir aday adayı. Öz güveni ve hitabetinin güçlü olması onu şanslı kılıyor.

Hadi Boğadır, Esnaf Odaları Birliği eski başkanı. Batman halkı ve özellikle esnaflar tarafından sevilen, kişilikli, emek sahibi ve fedakar bir insan. Milletvekili olabilecek karizmaya sahip bir kişilik.

Şükrü Baytar, emeği tartışılmayacak derecede fedakarlık yapmış ve yapmaya da devem eden bir insan. Aynı zamanda Batman halkı tarafından sevilen biri ve mevcut aday adayları içerisinde en iyiler arasında yer alabilecek durumda.

Reşat Akıncı;Eğitim Sen yöneticisiyken ihraç edilen binlerce öğretmenden biri. Mükemmelin de ötesinde sağlam bir karaktere sahip bir insan. Ömür boyu aç kalsa bile hiç kimsenin bir kuruşuna tenezzül etmeyecek derecede kişilikli bir insan. Onun için en kutsal şey emek ve insani değerlerdir.
Hifzullah Recebi,
Batman’da tanınan önemli bir ailenin mensubu. Başta babası Medeni Alioğlu olmak üzere ailece Kürt siyasi hareketinde emekleri olan ve bu anlamda hep ön saflarda yer almış biri . Barış, özgürlük ve demokrasi konusunda hassas olduğu kadar fedakârlığıyla da bilinen bir isim.

Mehmet Bağatır, İHD başkanlığını başarılı bir şekilde uzun süre yapmış fedakar ve başarılı bir avukat. Mizacı biraz sert görünse de sevilen ve milletvekilliği için gerekli bilgi ve donanıma sahip bir kişilik.

Mehmet Şirin Kaplan; KCK davalarında yaptığı açıklamalar ve verdiği ifadelerle gündeme gelen eski bir belediye çalışanı. Emekçi ve fedakâr bir insan.

Songül Korkmaz, Kürt siyasetinde emeği olan fedakar bir insan ama dürüst davranmak gerekirse vekillik yapabilecek kapasiteyi kendisinde görmüyorum.

İkram İrgi, HDP’de birkaç kez gördüğüm ve yaptığım 3-5 dakikalık kısa sohbetler kadar tanıyorum. Sakin birine benziyor. Zaten ‘vaatlerini de’ açıkladığı için anlatma gereği duymuyorum.

Ekrem Ergül, efendi, sakin kişiliğiyle tanınan mülahim bir insan. Kürt diline hakim, düşünen, üreten sanat ruhlu bir adam.

Başta da belirttiğim gibi herkesi tanıdığım kadarıyla anlatmaya çalıştım. Tanımadıklarımla ilgili yorum yapmaktan kaçındım. Hak edenin seçilmesi en büyük arzumuzdur..!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...