GAZETE SOKAK – 2020 yılı bütçesinin değiştirilmesi yönünde kanun teklifi hazırlayan HDP Milletvekili Necdet İpekyüz, savaşa ayrılan kaynakların topluma ayrılması gerektiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), koronavirüsle mücadele kapsamında 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nin değiştirilmesi amacıyla 10 maddelik kanun teklifini Meclis’e sundu. Teklifte imzası bulunan HDP Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi ve Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, ekonomik krizde olan Türkiye’de, bütçenin savaşa, Saray’a ve sermayeye ayrıldığı yönünde eleştiri ve itirazlarını dile getirdiklerini vurguladı.

Hükümetin salgın kapsamında açıkladığı paketlerin yaşama dokunmadığını, bunun üzerine kanun teklifini hazırladıklarını belirten İpekyüz, “Yüzde 1’i kollayan yüzde 99’u görmemezlikten gelen bütçe, krizi daha da derinleştirdi, işsizliği daha da arttırdı. İnsanlar ‘açlıktan mı yoksa salgından mı ölelim’ ikilemine düştü” dedi.

YENİ BİR KAYNAĞA İHTİYAÇ YOK

Meclis’in toplanması gerektiğini söyleyen İpekyüz, “İçişleri Bakanlığına harcanan güvenlikçi politikalar, Saray’ın örtülü ödenek altında harcadığı paralar, Milli Savunma Bakanlığı’nın harcadığı paralar, bunların tümünün belli kalemlerini, yüzde 99’a, yani halka ayırmak gerekiyor. Bütçe de var olan hane halkı kalemine baktığımızda, tümüyle yandaşa aktarılan paralar olduğunu görüyoruz. Başta kadınlar olmak üzere, işsizlere 6 ay boyunca buradan ayırdığımız parayla 2 bin 500 TL bir ödenek ayrılmasını, Cumhurbaşkanlığı ödeneğinden keserek, esnafa 6 ay boyunca 2 bin 500 TL destek sunmayı öneriyoruz. Elektrik, su, doğalgaz faturaları konusunda destek sunulmasını, ücretsiz sağlık hakkının sağlanması, emeklilere en az 2 bin 500 TL destek olunması, Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin maaşlarından yüzde 50’si kesilsin diyoruz. Bunun içinde yeni bir kaynağa ihtiyaç yok, kaynak zaten var. Yeter ki kaynaklar savaşa harcanmasın” diye belirtti.

SORUNLAR DERİNLEŞTİ

Salgın sürecinde iktidarın sermayeden yana ekonomi paketi açıkladığına işaret eden İpekyüz, “İşçiler, kadınlar, KOBİ’ler, yoksullar, borçlu insanlar, küçük esnafın derdine deva olan paketler değil. Bir taraftan ‘evde kal’ diyorlar ama insanlar yoksul. İktidarın açıkladığı paketler ve uygulamaları, sıkıntıyı daha da derinleştirdi. Her şey eskisi gibi olmayacak. Artık yeni bir normal yaşama dönebileceğimiz için, ekonomik açıdan da yeni bir sisteme dönmemiz lazım. Başta tarım olmak üzere, temel gıda ihtiyaçları üzerinde yeni bir strateji geliştirilmeli. Bu süreçten en çok etkilenen insanlara ilişkin neler yapılacağının düşünülmesi gerekiyor” diye konuştu.

İŞSİZLİK ORANI ARTTI

Ekonomik sorunlarının bölge kentlerinde daha derin hale geldiğine dikkat çeken İpekyüz, “Bölgede işsizlik oranı, Türkiye geneline nazaran daha yüksek. Bölge illerinde esnafla konuştuğumuzda, açıklanan paketlerin yüzde 90’nına ulaşamadıklarını söylüyorlar. ‘Sicil affımız çıkmış, çekimiz imzalanmış, senedimiz imzalanmış ama başvurduğumuzda alamıyoruz’ diyorlar. Ama yandaşlar alabiliyor. Sınırlar kapatıldı, ticaret tamamen aksamakta, sadece güvenlik amaçlı gidiş gelişler yapılıyor. Bu, bölgedeki ekonomik yaşamı etkiliyor. Bölgenin ekonomisi durma noktasına geldi. Mera yasakları, güvenlikçi politikalar nedeniyle devam ediyor. Sanki bölgenin ekonomisi tümüyle çökertilmek isteniyor” şeklinde konuştu. MA – Diren Yurtsever

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...