GAZETE SOKAK – “Savaşa hayır, demokraside buluşalım” sloganıyla düzenlenen eylem sırasında HDP Milletvekili Dersim Dağ ve 2 danışmanı gözaltına alındı. Duruma tepki gösterirken darp edilen Sahliha Aydeniz, “Bir vekil bu kameralar önünde şiddette uğruyorsa bu bir talimatın göstergesidir” dedi.

Diyarbakır’daki Kürt siyasi partilerinin “Savaşa hayır, demokraside buluşalım” sloganıyla düzenlemek istedikleri eylem polis tarafından engellenmek istendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kayapınar İlçe Örgütü önünden Roboski Parkı’na düzenlenmek istenen yürüyüş öncesi parti binasının olduğu Dicle Kent Bulvarı polis tarafından kapatıldı. Polis, valiliğin eylemi yasakladığını belirterek, yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirtti.

8 TOMA, çok sayıda akrep tipi zırhlı araç ve gözaltı aracıyla yolu kapatan polis, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ilçe binasına geçişini engellemeye çalıştı. Bunun üzerine aracıyla yolu kapatan Dağ ve beraberinde bulunan 2 vekil danışmanı gözaltı aracına alındı. Bu sırada duruma tepki gösteren HDP’li Sahila Aydeniz ise TEM Şube Amiri olduğu belirtilen polis tarafından darp edildi.

Olay üzerine Saliha Aydeniz, Musa Farisoğulları, Semra Güzel ve Remziye Tosun yolda oturma eylemi yaptı. 40 dakika gözaltı aracında bekletilen Dağ ve danışmanların serbest bırakılması üzerine parti binası önüne geçen vekiller burada basın açıklaması yaptı.

Kitle adına açıklama yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, yaşanan ablukayı ve yürüyüş yasağını kınadı. Ceylan,”Demokratik siyaset kazanacak. Barış kazanacak. Kaos ve savaştan faydalananlara karşı direneceğiz. Başur ve Bakur’u bombalayanlara karşı izin vermeyeceğiz. Faşizmin bireysel ailevi çıkarlarına bu ülkeyi kurban etmeyeceğiz” dedi.

‘HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER’

HDP Milletvekilli Saliha Aydeniz de kendisine uygulanan polis şiddetine dikkat çekerek yaşananları anlattı. Buradan demokrasi ve barışın nasıl inşa edilmesi gerektiğini göstermek için yürüyüş düzenlemek istediklerini dile getiren Aydeniz, “Bir vekil bu kameralar önünde şiddette uğruyorsa bu bir talimatın göstergesidir. Bugün bize saldıranlar bilsin ki sırtını dayadığı kişiler de onlar da hukuk önünde hesap verecek. Halkların geleceği kazanacak. Barış kazanacak” dedi.

Açıklama ardından 15 dakikalık oturma eylemi yapan kitle alkış ve sloganlar eşliğinde dağıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...