GAZETE SOKAK – Partisinin Ataşehir’de düzenlediği Gençlik Şöleni’nde konuşan HDP Batman Milletvekili Mehmet Tiryaki, AKP-MHP faşizmine karşı dimdik ayakta olduklarını söyleyip, “Adana, Mersin, Antalya ve Ankara’nın kaderi nasıl değiştiyse, İstanbul’un da kaderi değişecek. Bunu biz hep birlikte başaracağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Gençlik Meclisi seçim çalışmaları kapsamında Ataşehir ilçesinde bulunan Deniz Gezmiş Parkı’nda etkinlik düzenledi. Gençlerin yoğun ilgi göstrerdiği etkinliğe, HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Mehmet Tiryaki ve Serpil Kemalbay ile çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Etkinlikte ilk olarak HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.

Gençliğin üzerinden her zaman baskının olduğunu, HDP gençliği olarak ise bu baskılara karşı her yerde direniş sergilediklerini söyleyern Ddağ, “Bugün dört parça Kürdistan’da imha, inkar ve soykırım politikaları devrede. Özellikle gençler üzerinde asimilasyon politikaları gerçekleştiriliyor. Gençleri asimile edip, mücadeleden uzaklaştırmayı istiyorlar. Gençler de bu politikalara karşı kendini örgütlüyor. Fuhuş ve uyuşturucu ile karşı karşıya bırakılan gençlik kendini örgütlemeli. Devlet gençleri üzerinden toplumu eline almak istiyor. Çünkü gençlik bir toplumun geleceğidir. Gençler tecrit, asimilasyon ve ajanlaştırmaya karşı her zaman olduğu gibi bugün de mücadele ediyor” diye konuştu.

DAĞ: TECRİT TAM OLARAK KALMIŞ DEĞİL

Açlık grevi eylemlerinde 8 arkadaşlarını kaybettiklerini ve buradan onları saygı ile andığını söyleyen Dağ, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Açlık grevi direnişin bitmesiyle tecrit tam anlamıyla kırıldı diyemiyoruz. Ara sıra Sayın Öcalan’la görüşme oluyor ama devletin ne yapacağını bilemiyoruz. İktidarın bu politikaları karşısında elimizde bir delil yok. O zamanda diyorduk Sayın Öcalan şahsında bütün toplum üzerinde tecrit uygulanıyor. Verilen direniş sonucu başarı kazanılarak Sayın Öcalan’la görüşmeler yeniden sağlandı. Görüşmeler sonrasında Abdullah Öcalan’ın sesinin topluma ulaşması toplumu biraz olsun rahatlattı.”

KEMALBAY: YİNE DİMDİK AYAKTAYIZ

Dağ’ın ardından İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay söz aldı. Kemalbay, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde AKP-MHP ittifakına tarihi yenilgiyi yaşatacaklarına inandıklarını ifade etti.

Kemalbay, “Demokratik siyasetin tasfiye edilmesi ve baskı altına alınmasını istiyorlar. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar, ne HDP’yi tecrit edebilirler ne de HDP’nin Türkiye halkları için sürdürdüğü demokrasi mücadelesini tasfiye edebilirler. 7 Haziran’dan beri sürekli yapmak istedikleri bizim güzel günleri yaratma mücadelemizi yok etmekti. Fakat başaramadılar bunu başaramamaları bize güç vermeli çünkü ne kadar güçlüyüz ki, ne kadar yaratıcıyız ki ne kadar büyük imkansızlıklardan mücadele ortaya koyabiliyoruz ki işte biz yine dimdik ayaktayız. HDP yine dimdik ayakta ve mücadelesini sürdürüyor. HDP ne istiyor? HDP Türkiye’nin kadim sorunlarına çözüm istiyor” dedi.

‘TAYYİP ERDOĞAN NEZDİNDE YARATTIKLARI YENİLMEZLİK DUYGUSU KAYBOLDU’

Kemalbay, konuşmasında İstanbul Havalimanı’nda çalışırken maruz kaldığı ırkçılık sebebiyle intihar ederek yaşamına son veren İbrahim Layik’i da andı. Kemalbay, “Sorunların başında gelen Kürt sorunu olmak üzere, işçi sınıfının, emekçilerin ağır sömürü koşullarını iş cinayetlerini kadın cinayetlerini ve doğanın tahrip edilmesi Türkiye halklarının emeklerinin birikimlerinin yağmalanmasını durdurmak istiyor. Ve eşit özgür ortak yaşaya bileceğimiz ortak değerine saygı duyduğumuz bir arada yaşamı istiyoruz. Buna biz yeni yaşam diyoruz. Yeni yaşamı inşa edecekler bizleriz. Ve bizlerden o yüzden korkuyorlar. Onlar bizden korktukları için bu kadar saldırıyorlar. Fakat bize güçleri yetmiyor. O yüzden biz onlara tıpkı 7 Haziran’da barajları yıka yıka meclise gittiğimiz gibi 31 Mart’ta da sözümüzü tuttuk ve metropollerde AKP-MHP faşizmini gerilettik. Onlar şu anda büyük korku yaşıyorlar iktidarlarını tehdit altında görüyorlar. Ve bugüne kadar Tayyip Erdoğan nezdinde yarattıkları yenilmezlik duygusu artık kaybolmuş durumda” ifadelerini kullandı.

TİRYAKİ: ETRAFIMIZDAKİLERE BAKIN CESUR YÜREKLİLERİ GÖRECEKSİNİZ’

Son olarak Batman Milletvekili Mehmet Tiryaki konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Yaşar Kemal’in ‘Bu dünyada kapladığınız yer, bedeniniz kadar değil, yüreğiniz kadardır’ sözünü hatırlatarak konuşmasına başlayan Tiryaki, “Kim cesur yürekli görmek istiyorsa bizim yanımızda olsun. Etrafımızdakilere baksın cesur yüreklileri görecektir. Bunu niye söylüyorum? Bakın bir parti düşünün Eş Genel Başkanları cezaevlerinde bir parti düşünün onlarca milletvekili gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, cezaevine gönderiliyor. Bir parti düşünün 36 tane belediye başkanı cezaevinde bir parti düşünün 7 bin yöneticisi, cezaevinde. Ve bu parti dimdik ayakta. Kayyum siyasetine karşı dimdik ayakta, demokrasi düşmanlarına karşı dimdik ayakta. AKP-MHP faşizmine karşı dimdik ayakta. Bu mücadelesi sayesinde Adana’nın kaderi değişti, Mersin’in kaderi değişti, Antalya’nın kaderi değişti, Ankara’nın kaderi değişti İstanbul’unda kaderi değişecek bunu biz hep birlikte başaracağız” dedi.

‘EĞER BİR OLMAZSAK BİRER BİRER YOK OLMAYA MAHKUMUZ’

İstanbul seçimi özelinde ülkenin kaderinin tayin edileceğini söyleyen Tiryaki, “Evet seçim her şey değildir. Her yıl önümüze bir sandık konularak, bu ülkede demokrasi var algısı yaratılıyor. Emin olun tek başına sandık kurulması bir ülkede demokrasi var anlamına gelmiyor. Sadece bir paylaşım yaptığı için, sadece sosyal medya hesabından bir haberi beğendiği için binlerce 10 binlerce insanın yargılandığı bir ülkede yaşıyoruz. Tek bir muhalefet basını bırakılmadı, televizyonlar susturuldu. Aydınlar ve muhalefetin bütün önde gelenleri yargılandı cezaevlerine atıldı. Bu bize neyi gösteriyor? Bir oy vererek çok şey değiştiremeyiz, iyi bir adım atabiliriz ama asıl mücadeleyi sokakta vermek zorundayız” dedi.

Faşizme karşı direnmek zorunda olduklarını, geleceklerini ancak böyle belirleyebileceklerini vurgulayan Tiryaki, “Bu seçimlerin geleceğimiz için sadece bir başlangıç olacağını biliyoruz. Güzel günler göreceğiz hiç kuşkunuz olmasın. Birlikte olursak neleri başarabileceğimizi faşizme göstereceğiz. Bunu birlikte başarabiliriz. Bir olalım, eğer bir olmazsak birer birer yok olmaya mahkumuz. Bir olmanın başlangıcı olsun diyorum” ifadelerini kullandı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...