GAZETE SOKAK – Belediyelere atanan kayyumların ilk hedeflerinin kadın çalışmaları olduğunu belirten HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, eşbaşkanlık sisteminden kesinlikle taviz vermeyeceklerini vurgulayarak, “Tek adamlık sistemi değil, birlikte demokratik siyasetin hayata geçirildiği ortak bir yaşamı örme zamanıdır” dedi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi partiler, aday belirleme çalışmalarını yürütürken, kurulacak sandıklar bileşeni olan DBP’li 102 belediyeden 97’üne kayyım atanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) için ayrı bir önemde. Gerçekleştirilen toplantılarla yerel seçim stratejisini belirleyen HDP, kayyım atanan belediyeleri geri alma ve kapatılan kadın kurumlarını tekrar açma hedefinde.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, partisinin yerel seçim stratejisini ve hedeflerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.

YEREL SEÇİMLER NEDEN ÖNEMLİ?

Yerel seçimlerin hem toplumsal muhalefet hem de demokratik siyasetin hayat bulması açısından önemli olduğunu dile getiren HDP’li Orhan, ülkedeki mevcut kaos ve hukuksuzluktan kurtulmanın ancak demokratik siyasetle mümkün olacağını ifade etti. Orhan, bu açıdan da yerel seçimlerin tüm halkların kendi kendini yönetmesi, yaşamı birlikte örmesine dönük önemli bir seçim olacağını vurguladı.

ADAYLARDA BULUNACAK KRİTERLER

Bu önemle, HDP olarak yerel seçim hazırlıklarını hummalı bir şekilde sürdürdüklerini dile getiren Orhan, gösterecekleri adaylarda bulunması gereken kriterleri ise şöyle tanımladı: “Aday profilimiz toplumun, halkın benimsediği, sürece hakim, gerçekten demokratik siyasetin örülmesi noktasında, özgürlüklerin gerçekleşmesi adına emek vermiş, belirli süreçlerde yer almış kişilerin, halkın temsiliyetini yapması bizim açımızdan en önemli şeydir. Bu anlamda belirli kriterlerimiz var. Bu kriterlerimiz kadınlar için de, erkekler için de geçerlidir. Temel kriterlerimizden biri, çok eşliliği olan bireylerin kesinlikle başvurusu kabul edilmeyecek. Yine kuma üzeri evlilikler, bizim için aday almanın önünü kapatan bir durum olacak. Yüz kızartıcı suçlara bulaşmış kişiler açısında da durum böyle olacak. Bu türden sıkıntıları olanların başvuruları hiçbir şekilde kabul edilmeyecek.”

‘EŞBAŞKANLIK’TAN TAVİZ VERMEYECECEĞİZ’

HDP’li vekil, iktidarın kayyum atama politikasının en önemli nedenlerinden birinin kadın çalışmaları ve eşbaşkanlık sistemi olduğu üzerinde de durdu. Buna rağmen bu seçimde de eşbaşkanlık sisteminden kesinlikle taviz vermeyeceklerinin altını çizen Orhan, eşbaşkanlık sisteminde neden ısrar ettiklerini şu sözlerle ifade etti:

“Atanan kayyumların ilk yönelimleri, belediyelerle gerçekleştirdiğimiz kadın kurumları, kooperatifleşme, eşbaşkanlık sistemi, yine kadının özgür eş yaşam içerisinde toplumda yer bulması, kendi iradesiyle kendi yaşamını örgütlemesi üzerineydi. Tüm müdahaleler bu yüzden öncelikle kadın çalışmaları üzerine oldu. HDP olarak hiçbir zaman bu perspektifimizden ve ideolojimizden vazgeçmeyeceğiz. Yine eşbaşkanlık sistemi ve kadın kurumlarımızın hayata geçirilmesi, yeniden açılması, kooperatifleştirilmesi ve kadına yaşam alanlarını açma çalışmamalarımız tekrardan devam edecek. Kadın kurumlarının tekrar eski işlevine kavuşması için yeni politikalar geliştireceğiz.”

SEÇİM İTTİFAKI

Bu amaçla ilk hedeflerinin kayyum atanmış olan belediyeleri tekrar geri kazanmak olduğunu kaydeden Orhan, yine seçim eksenli çıkardıkları yol haritası ile özelikle belediye bütçelerinin oluşturulması, kadınların yönetimde yer alması ve belediyelerin birçok konuda hangi hizmetleri vereceği konularında tartışmalar yürüttüklerini aktardı.
Orhan, seçimlerde Kürt illerinde en geniş ittifakı sağlamaları için gerekli koşulların oluşturması konusunda çalışmalar yürüteceklerini de ifade etti.

KADIN YÖNELİK ŞİDDET

Türkiye’de bugün kadına yönelik şiddetin had safhada olduğunu ve 16 yıllık AKP iktidarı döneminde bunun kat be kat arttığına işaret eden Orhan, belediyelere atanan kayyumların özelikle kadın kurumlarını hedeflemesinin eril zihniyetin topluma yeniden hakim olmasına neden olduğunu vurguladı. Orhan, geçmişte olduğu gibi kadına yönelik şiddeti önlemenin öncelikli görevlerinden biri olacağını belirterek, “Biz bunu yasal düzenlemelerle siyasi politikalarla şiddeti ortadan kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.

KAYYUMLARIN YOLSUZLUKLARI

HDP’li Orhan, iki yıllık süreçte halkın iradesi gasp edilerek kayyum atanan belediyelerde yaşanan yolsuzlukları gözler önüne seren Sayıştay raporları üzerinde de durdu.

Orhan, “Son Sayıştay raporlarına yansıdığı gibi kayyumların atandığı belediyelerde onlarca yolsuzluk olmasına rağmen herhangi bir yaptırımla karşılaşılmadı. Belediyelerimize kayyum atanmasının hukuksuzluklar ve yolsuzluklarla alakası yoktu. Müfettişler günlerce, aylarca belediyelerimizde inceleme yapmalarına rağmen herhangi bir yolsuzluk ve hukuksuzluğa rastlayamadılar. Buna rağmen kayyumlar atandı. Aslında hedef tamamen HDP’nin siyasi ideolojisine, perspektifine, çalışmalarına yönelikti. Halk bugün bunları artık daha iyi görüyor ve seçimlerde iradesini ortaya koyacaktır” diye konuştu.

‘AMACIMIZ TOPLUMSAL MUHALEFETİ ÖRMEK’

15 Temmuz darbesinden sonra bir korku imparatorluğunun yaratıldığını söyleyen Orhan, özellikle muhalif kesimlere dönük inanılmaz yönelimler olduğunu kaydetti.

Yine iktidarın eril, ötekileştiren ve terörize eden dilinin toplumu baskıladığını ifade eden Orhan, “Bu eril dili ortadan kaldırmak ve iktidarın bu hukuksuz uygulamaların karşısında toplumsal muhalefeti örme açısından halkta bir bilinç oluşturmak gerekir. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte iktidara karşı tabanda bir ciddi bir rahatsızlık var. Siyasi düşüncesi ne olursa tabanda ciddi bir muhalefet örgütlenmesi var. Bu muhalefeti ciddi bir göce dönüştürmek gerekir. Şu an halk üzerindeki baskıları ortadan kaldırmak ve halkın iradesiyle yöneticileri seçerek yönetime dahil olması noktasında çalışmalarımız var. Bu seçim tek adamlık sistemi değil; birlikte demokratik siyasetin hayata geçirildiği, ortak bir yaşamı örme zamanıdır. O yüzden de inançlıyız ve başaracağız” dedi. (Esra Solin Dal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...