GAZETE SOKAK – Leyla Güven’in sürdürdüğü açlık grevinin 100’üncü günü dolayısıyla bölgenin 15 kentinden Diyarbakır’a yaptıkları yürüyüşlerin engellenmesine tepki gösteren HDP’li vekiller, direnişlerine devam edeceklerini belirterek, “Tecrit mutlaka kırılacak” mesajı verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in eylemin 100’üncü günü olan 15 Şubat’ta, bölgedeki 15 kentten Diyarbakır’da yürüyüşler planlamıştı. “100’üncü Gününde Leyla’ya, Tecridi Kırmaya” sloganıyla organize edilen bu yürüyüşlerin başladığı kentlerden Hakkari ve Van’da polis engeliyle karşılaşan HDP’li milletvekilleri, engeli değerlendirdi.

‘KAOSTAN ÇIKMANIN TEK YOLU TECRİTİ KIRMAK’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 20 yıldır tecrit altında olduğunu söyleyen HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, son 3 yıldır bunun mutlak bir tecride dönüştüğünü belirtti. 2013-2015 yılları arasında Öcalan’ın başlattığı müzakere sürecinde toplumun rahat bir nefes aldığını dile getiren Dede, mutlak tecritle birlikte toplumda AKP -MHP eliyle ciddi bir kaos ortamı yaratıldığını ve bundan çıkmanın yek yolunun da tecridin kırılması olduğunu vurguladı. Dede, Güven’in bu gerçeğin bilinciyle bedenini açlığa yatırarak bir direniş başlattığını ve bunun cezaevlerinde Strasburg, Hewler ile Galler’e yayıldığını hatırlattı. Bu talebi sahiplendiklerini vurgulayan Dede, “Halkın talepleri olduğunu göstermek için Kürt illerinde milletvekili ve partili arkadaşlarımızla yürüyüş başlattık. Bilindiği üzere Leyla Güven 15 Şubat’ta açlık grevi eyleminin 100’üncü gününe giriyor” dedi.

‘TECRİT MUTLAKA KIRILACAK’

Yürüyüşe yönelik polis engeline değinen Dede, günlerdir zırhı araçların her sokaklarda insanlara gözdağı vermek için gezindiğini söyledi. Hakkari ve Van’daki müdahaleye işaret eden Dede, yaşananları şöyle anlattı: “Ben ve Saliha vekilimiz çıkmaya çalışırken 9 tane arkadaşımızı gözaltına aldılar. Bütün zorlamalara rağmen biz çarşı merkezinde yürüdük. Tekrar ablukaya alındığımızda en küçük kıvılcımın bunların sonu olacağını, çok korktuklarını bariz bir şekilde gördük. Bir halkın vekilinin etrafında binlerce polis sarmıştı. Şunu unutmasınlar ve görsünler. Eninde sonunda bu tecrit kırılacak, bu zorbalık ve zulümle bir yere varılamayacağını çok iyi biliyorlar. İki vekilin etrafın da binlerce polisin sardığı fotoğrafını gördük. Devletin halkın vekillerinden ne kadar korktuğunu gösteriyor. Biz onlara bunun AKP’nin saltanatı olduğunu söyledik. Hukukun onlar için de lazım olacağını, adaletin bütün ülke için gerektiğini söyledik. Tecrit sadece Hakkâri ve Van ile ilgili değil, batıdan da büyük bir ses yükselmesi gerekiyor. Tecritten sonra işçi ve emekçiler büyük bir baskı altındadır. Farklı düşünen, gören herkes yok edilmeye başladığını görüyoruz. Biz sonuna kadar direneceğiz. Tecrit mutlaka kırılacak. Alanlarda direnişimiz devam edecek.”

‘YÜRÜYÜŞÜMÜZE DEVAM EDECEĞİZ

Güven’in 99 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlatan HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz ise tecridin PKK Lideri Abdullah Öcalan şahsında kadınlara, gençlere ve hayatın her alanına uygulandığını vurguladı. Bu durumun AKP-MHP ittifakının savaş konseptinin devreye girmesiyle bağlantılı olduğunu dile getiren Aydeniz, “Grev, Güven’den sonra cezaevlerine ve dünyanın her yerine yayıldı. HDP olarak açlık grevinin kritik bir aşamaya geldiğini, olumsuz bir sonucun oluşmaması için kamuoyu oluşturmak istedik. Hem Sayın Öcalan üzerindeki uluslararası komplonun yıl dönümü, hem de Güven’in açlık grevinin 100’üncü gününde 15 ilden Diyarbakır’a doğru yürüyüş planladık. Tabi büyük bir olağanüstü durumla ablukayla karşılaştık. Tecridin bir insanlık suçu olduğunu, toplumsallaşan kamuoyunda iktidarın ne kadar korktuğunu, daha çok şiddetle bastıra bileceğinin bir fotoğrafı olarak değerlendirilebilirsiniz. Bu diktatör sistem karşısında mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz mücadele edersek Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlanacağına inanıyoruz. Bundan dolayı yürüyüşümüze devam edeceğiz” diyerek, kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...