GAZETE SOKAK – HDP’li kadın belediye eşbaşkanları, kayyumun tahribatından sonra yapacakları projeleri anlattı. Kayyumdan geri aldıkları belediyelerde kapatılan ve işlevsiz hale getirilen kadın kurumlarını aktifleştirmeye başlayan eşbaşkanlar, hizmetlere devam edeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde belediye eşbaşkanlığına seçilen kadınlar, kayyumların yarattığı tahribat, kayyum sonrası yapılanlar ve hayata geçirecekleri projeleri hakkında konuştu.

KADIN VE GENÇLERİN İSTİHDAMI

Kayyumların ilk icraatının kadın kurumlarını hedef almak ve işlevsiz hale getirmek olduğunu hatırlatan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, bunun da kayyum zihniyetinin kadınlardan korktuğunun bir göstergesi olduğunu belirtti. Korkmaz, “Bu kurumları kapatılması, aynı zamanda eşbaşkanlık sisteminin hedef alınmasıdır. Seçim sonuçlarından da görülüyor ki, Batman halkı HDP’nin eşbaşkanlık sistemini kabul etmiş. Batman belediyesinde var olan tecrübelerimizden de yola çıkarak halk için neler yapılabileceğini sorguluyoruz. Yapacağımız çalışmaları da her zaman olduğu gibi halkla birlikte karar veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Batman’ın Türkiye’deki işsizliğin en yoğun hissedildiği illerin başında geldiğini dile getiren Korkmaz, temel hedeflerinden birinin de genç nüfus ve kadınları istihdam edecek çalışmalara ağırlık vermek olduğun kaydetti. Korkmaz, “Bununla birlikte yaşamın tüm alanlarında kadın temsilliyetini ortaya koymak asıl gayemizdir” dedi.

‘EŞBAŞKANLIK KADIN RENGİNİ YAŞAMSALLAŞTIRMAKTIR’

Diyarbakır’ın Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Meryem Yıldız da, HDP’nin ilk kurulduğu andan itibaren sistem partilerinden farklı olarak eşbaşkanlık sistemini ortaya koyduğunu söyledi. Yıldız, “HDP sistem partilerinden ayrı olarak toplumun yarısını oluşturan kadınların da yönetimde söz sahibi olduğunu göstermek adına bu stratejik ilkeyi benimsemiştir. Yıllardır tekçi bir zihniyetin hüküm sürdüğü bir ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla, HDP bu zihniyete karşı da bir alternatiftir. Eşbaşkanlık sistemi yönetime, şehre, ilçeye, yaşamın tüm alanlarına kadın rengini yaşamsallaştırmaktır. Yürüttüğümüz politikalarda asıl gayemiz eşil temsilliyettir. Bu çerçevede bir kadın politikaları müdürlüğü açarak ‘o kentteki kadınları nasıl ekonomik hayata katabiliriz, bilinç düzeyini nasıl arttırabiliriz veya şiddet ile mücadele adına neler yapabiliriz?’ diye aktif çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

‘KÜTÜPHANELER KURACAĞIZ’

Erganili kadınların talepleri doğrultusunda çalıştıklarını ve her mahalleden gelen farklı talepler olduğunu aktaran Yıldız, şöyle devam etti: “Mahalledeki kadının neye ihtiyacı varsa, onlar üzerinden çalışmalarımızı yürüteceğiz. Üstten bir politika değil, talepler üzerine yapılan bir çalışmayı benimsiyoruz. Ergani’de karşımıza çıkan ilk talep, kadınların dinlenebileceği bir alanın yapılmasıydı. Biz de bu yönlü bir adım attık. Mahallerden bize kadınların spor yapacakları alanların yapılması talebi geldi. Biz de mahallede spor kompleksi yaptık. Genç kadınların bizden bir kütüphane talebi oldu. Bu talep, bizi gerçekten çok sevindirdi. Biz de bu talep doğrultusunda mahallerde belli pilot noktalarda prefabrik kütüphaneler kurma yönünde çalışmalar yapıyoruz. Bir diğer noktada kadınların üreteceği ve işletebileceği bir ekmek fırını açmayı hedefliyoruz. Birçok projemiz var. Bunları hayata geçirmek için de mücadelemiz çalışmalarımız devam edecek.”

‘KADIN KOOPERATİFLERİ KURACAĞIZ’

Kayyumların sadece maddi değil, manevi anlamda da bir tahribat oluşturduğunu belirten Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ise, 2 yıllık süreçte belediyenin karakola çevrildiğini söyledi. Yılmaz, “Belediyeye ilk gittiğimizde kadın kurumlarının kapatıldığını gördük. Kızıltepe’de Kadın Dayanışma Merkezi ve Müdürlüğü vardı. Kayyum, merkezimizin adını değiştirip ‘hanımeli’ yapmıştı. Verilen isimden de anlaşılacağı gibi eril zihniyete hizmet eden bir kayyum vardı. Kadın kurumlarının içi boşaltılarak kadınların toplumsal hayattan tasfiye edilmeye çalışıldığını gördük. Tabi, ilk hedefimiz kayyumun yarattığı bu manevi tahribatı ortadan kaldırmak oldu. Bizim ilk işimiz kadın kooperatifleri kurarak kadının ekonomik özgürlüğünü sağlayacağı bir çalışma yürütmekti. Bu çalışmalarımıza başlayarak öncü rolümüzü ve üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağız” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...