HDP, Çorlu’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili yaptığı açıklamada “Kazada yaralananların ve ailelerinin tüm acil ihtiyaçlarının karşılanması için halklarımızı, Trakya ve Marmara’daki il ve ilçe örgütlerimizi acil dayanışmaya çağırıyoruz.” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yolcu treninin raydan çıkması sonucu yaşanan kazayla ilgili açıklama yaptı. HDP açıklamasında tüm halklarla Trakya ve Marmara’daki il ve ilçe örgütlerini acil dayanışmaya çağırdı.

Kazaya sebep olan her türlü ihmal ve sorumsuzluğun ortaya çıkarılması gerektiği ifade edilen ve Mezopotamya Ajansta yer alan açıklama metninde şunlar belirtildi:

Acil dayanışma çağrısı

“Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yolcu treninin raydan çıkması sonucu yaşanan elim kazada en az 10 yurttaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır diliyoruz.

Kazada yaralananların ve ailelerinin tüm acil ihtiyaçlarının karşılanması için halklarımızı, Trakya ve Marmara’daki il ve ilçe örgütlerimizi acil dayanışmaya çağırıyoruz.

Kazaya sebep olan her türlü ihmal ve sorumsuzluğun ortaya çıkarılması, sorumluların cezalandırılması ve tüm bu süreçlerin şeffaflıkla yürütülmesi gerekmektedir.

Bu hükümetin sorumluluğudur. Ancak hükümetin ilk refleksi, kazaya ilişkin kamuoyunu bilgilendiren yayınlara yasak getirmek olmuştur.

Sorumluluktan kaçmaya çabalayan bu zihniyetin insan hayatını önceleyen adımlar atması, yasak getirmek yerine kazaları engelleyecek önlemleri alması gerekmektedir.”

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
8 Temmuz 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...