GAZETE SOKAK – HDP, Diyarbakır’da yarın düzenleyeceği “Yerel Yönetimler Çalıştayı” ile seçim startı verecek. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Yurdusev Özsökmenler, çalıştaydan sonra yerel seçim stratejisini halk toplantıları ile belirleyeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yarın Diyarbakır’da “Yerel Yönetimler Çalıştayı” düzenliyor. “Türkiye’de Demokratik Yerel Yönetimler Deneyimi” ana gündemi ile gerçekleştirilecek çalıştaya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Kürt siyasetçi Ahmet Türk ile HDP’nin bileşenleri ve Kürt partilerinin de katılması bekleniyor. HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Yurdusev Özsökmenler, çalıştaya ilişkin ayrıntılar paylaştı.

‘KAYYUM POLİTİKALARI TARTIŞILACAK’

31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlere çok yönlü hazırlandıklarını belirten Özsökmenler, çalıştayda yerel yönetimler deneyimleri, belediyelerde uygulanan politikalar ve model ile birlikte yaşanan eksikliklerin tartışılacağını söyledi. Yarın gerçekleştirilecek çalıştaya HDP’nin Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi, Parti Meclisi (PM), milletvekili grubu ve bileşenlerinin katılacağı bilgisini veren Özsökmenler, ekonomik krizin olumsuz etkileri ve kayyum politikalarının beraberinde getirdiği işsizlik ve yoksulluk üzerine önemli tartışmaların yürütüleceğini aktardı.

‘HATALARIMIZDAN DERS ÇIKARACAĞIZ’

DBP’nin 20 yıllık yerel yönetimler deneyimine işaret eden Özsökmenler, parti olarak bu deneyimleri devralıp yaşanan eksiklikleri tespit ederek yeni döneme hazırlanacaklarını ifade etti. Özsökmenler şöyle devam etti: “Bütün bileşenlerimizle hatalarımızdan dersler çıkararak, bugün uygulayabileceğimiz bir belediyecilik modelini ve pratik politikaları tespit edeceğiz. Arkadaşlarımızdan öneriler alacağız. Sadece DBP’nin değil, bileşenlerimizin de önemli deneyimleri var. Örneğin Fatsa ve Samandağ deneyimleri gibi. Bunlardan da dersler çıkaracağız. Biz modelimizi güncel olarak yenileyeceğiz. Daha iyi bir model ile halkımızın karşısına çıkacağız.”

STRATEJİ HALKLA BELİRLENECEK

Çalıştay ardından 20 kentte yerel demokrasi, siyaset ve yerelde güç birliği gündemleriyle toplantılar yapacaklarını aktaran Özsökmenler, HDP’nin yerel seçimler stratejisini halkla gerçekleştirilecek toplantılarla belirleneceğini kaydetti. Yerel seçimlerde güç birliğinin gerekliliğine dikkat çeken Özsökmenler, “Burada da yerel demokrasi ve yerel yönetim modelleri ne olmalıdır, yerel siyaseti nasıl yürütmemiz gerekir, doğrudan demokrasiyi inşa etmek ve yerellerde güç birliğini oluşturmak için bizim dışımızdaki tüm toplumsal güçlerle tartışıyoruz. Ayrıca tüm Türkiye sahasında bölgelerde, illerde ve ilçelerde toplumsal yapıların, sendikaların, kitle örgütlerinin düşünce ve önerilerini alıyoruz. Bu konuda çeşitli ön araştırmalar yapıyoruz. Bunlarla birlikte kamuoyu araştırmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Yarın gerçekleştirilecek çalıştayın önemini vurgulayan Özsökmenler, çalıştayla birlikte yerel seçim çalışmalarının startını vereceklerini söyledi. (Kaynak: MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...