GAZETE SOKAK – CHP ve HDP, Elazığ’da meydana gelen deprem ardından heyetlerini oluşturmaya başladı. Heyetlerin kısa sürede Malatya ve Elazığ’a gitmesi bekleniyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen ve çevre illerde yoğun hissedilen ve can kaybına neden olan deprem sonrası Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de çalışmalar başladı.

HDP Genel Merkezi de resmi Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: Elazığ’da yaşanan ve pek çok ilde hissedilen 6,8 şiddetindeki depremden dolayı bütün halkımıza büyük geçmiş olsun diliyoruz. Yetkilileri derhal harekete geçmeye ve gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz. Halkımıza acil dayanışma çağrısı yapıyor ve heyetlerimizi oluşturuyoruz.”

HDP Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim’de sarsıntıdan vatandaşların etkilendiğini ancak kendilerine yıkım haberi veya can kaybına dair bilgi gelmediğini söyledi. Önlü, HDP’nin Kriz Masası kurduğunu ve bölgeye heyet gönderileceğini belirtti.

Önlü, bölgeye gidecek heyetler içerisinde Elazığ Cezaevi için de bir grup oluşturduklarını söyledi.

BÜLBÜL: PÖTÜRGE’DE 100’E YAKIN BİNA YIKILDI

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, memleketi olan Malatya’yı arayarak bilgi edindi. Bülbül, Malatya Merkez Çavuşoğlu Mahallesi’nde evlerde hasar oluştuğunu aktardı. Bülbül, Bülbül, “Pütürge’de 100 civarında evin yıkıldığı söyleniyor” dedi.

Bülbül, Arguvan ve Yazıhan civarında herhangi bir yıkım ve can kaybının olmadığını ancak Arguvan’ın Sülmenli köyünde birkaç metruk binanın yıkıldığını söyledi.

KAPLAN: HDP BELEDİYELERİ SAHAYA ÇIKTI

HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkanı Salim Kaplan, Sarıçam ve Ergani Belediye eşbaşkanlarının aralarında bulunduğu bir kriz masası oluşturduklarını belirtti. Tüm belediyelerini teyakkuza geçirdiklerini aktaran Kaplan, “Sarıçam ve Ergani belediyesinin tüm araçları sahada çalışmalara dahil oldu. Tablo sıkıntı kardan kaynaklı birçok yere ulaşılmıyor. Tüm belediyelerimizi bu konuda hazırlıklı olmaya çağırdık” dedi.

CHP ELAZIĞ VE MALATYA’YA GİDİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya merkezde can kaybının olmadığı ancak yaralıların olduğunu ve binalarda hasarların meydana geldiğini söyledi. Ağbaba, 4 kişinin hayatını kaybettiği Doğanyol ilçesinde ve Pötürge’de binaların yıkıldığını söyledi.

Öte yandan CHP bir heyet oluşturuyor ve bu akşam Malatya ve Elazığ’a gitmesi bekleniyor.

HDP heyetinde yer alan isimler şöyle: “Ayşe Acar Başaran başkanlığında Şevin Coşkun, Erdal Aydemir, Ahmet kaya (Ergani belediye eşbaşkanı), Milletvekilleri Şevin Coşkun ve Erdal Aydemir, Salim Kaplan (Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı.) MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...