GAZETE SOKAK –  İlçe adayları için ön seçim kararı alan HDP, Diyarbakır’da sandık kurdu. Diyarbakır’da 4’ü merkez 7 ilçenin belediye eşbaşkan adaylarının belirlenmesi için ön seçime gidildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimlerinde 4’ü merkez olmak üzere 7 ilçenin adaylarını belirlemek için ön seçime gitti. Bağlar ilçe adayını belirmek için il binasındaki Vedat Aydın Konferans Salonu’nda sandıklar kuruldu. 6’sı kadın 12 aday adayın yarıştığı oylamada, 514 delege oy kullanacak. Sur’da 279, Kayapınar 504, Yenişehir 389, Silvan 250, Bismil 311 ve Lice’de 100 delege oy kullanacak.
Oylama öncesi aday adayları, özgeçmişlerini ve belediye eşbaşkanı olmaları durumunda yapacakları projeleri delegasyona anlattı. Konuşmaların ardından delegeler, oy kullanmaya başlayacak. Saat 17.00’da sonlanacak oy kullanımın ardından oylar sayılacak. Oylama sonuçlarına göre 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin göstereceği belediye eşbaşkanları belirlenecek.
Sur, Silvan, Bismil, Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerindeki belediye eşbaşkanları ön seçimle belirlenirken, Dicle, Eğil, Çüngüş, Hani, Hazro, Kocaköy, Çınar, Ergani, Kulp ve Çermik ilçelerinde ise adayları partinin il örgütü ve genel merkez belirleyecek.
HDP, diğer bölge kentlerine bağlı ilçelerde de ön seçimle adaylarını seçecek.
BATMAN  
HDP Batman İl Örgütü de, 31 Mart’taki yerel seçimde eşbaşkan adaylarını belirlemek amacıyla Petrol-İş Batman Şubesi Konferans Salonu’nda ön seçim gerçekleştirdi. Salona “Vardık, varız var olacağız”, “Kendimizi de kentimiz de yöneteceğiz” yazılı pankartlar asılırken, ön seçime HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Barış Anneleri, aday adayları ve delegeler katıldı.
‘DEMOKRASİNİN GEREĞİ’
Saygı duruşunun ardından konuşan HDP’li Taşçıer, ön seçimin demokrasinin bir gereği olduğunu belirterek, “Demokrasi bunu gerektirir. Demokrat olmak bunu gerektirir. Belediye başkanlarını, ön seçim iradesine göre seçim komisyonlarımız, partinin yetkili organları belirleyecek. Demokrasi sadece devlet olmak ile değil, en alt kısmından en üst kısmına kadar demokrasiyi işletmek zorundasınız. Demokrasi ağır bir yüktür ve bu yükü taşımasını bilmek gerek” dedi.
Kürtlerin iradesine bugün atanan kayyumlar ile el konulduğunu ifade eden Taşçıer, “Kürtlerin bugün bir statüsü yoktur. Bu statünün olması için demokrasinin hatırı çok büyüktür. Bu ön seçim demokrasinin gereği olduğu için gerçekleştiriyoruz” diyerek, ön seçim ile halk iradesini yeniden belediyeye yansıtılacağına vurgu yaptı.
OYLAR KULLANILIYOR
Konuşmanın ardından Batman, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk, Sason belediye eşbaşkan aday adayları, kendilerini tanıttı. Tanıtımdan sonra kurulan sandıklarda delegeler oylarını kullandı. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...