HDP Kadın Meclisi 9 Temmuz’da bir araya geliyor. Meclis Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, “Toplantıda, AKP’nin kadın düşmanı politikalarını teşhir etme ve mücadeleyi yükseltme kararlılığımızı ortaya koyacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 24 Haziran baskın seçimlerinden sonra ilk kez 9 Temmuz’da bir araya gelecek. HDP Genel Merkezi’nde yapılacak toplantıda kadınlar seçim değerlendirmesini, yeni dönem planlaması ile kadın mücadelesinde nasıl bir yol ve yöntem izleyeceklerini belirleyecek.

‘KADINLAR AKTİF SEÇİM ÇALIŞMASI YÜRÜTTÜ’

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, seçim sürecinde çalışmanın her alanında kadınların aktif olarak yer aldığını hatırlatarak, “Çalışma yürüttüğümüz tüm alanlarda kadınlar demokratik bir ülkenin inşası ve kadın özgürlüğünün vazgeçilmez olduğunu bir kez daha bize hatırlattı ve bu hassasiyetle aktif seçim çalışması yürüttüler.”

‘AKP’NİN KADIN VE ÇOCUK DÜŞMANI POLİTİKALARI’

AKP iktidarının kadın ve çocuk düşmanı politikalarının bugün şiddet olarak topluma geri döndüğünü vurgulayan Taşdemir, “Çocuklara yönelik istismar ve kadına yönelik şiddet tesadüf değil. AKP iktidarının yaratığı toplumsal sonuçlardır. Ataerkilliği yücelten, kadınlık değerlerini aşağılayan, çocukları değersizleştiren bir politika egemen kılınıyor. Olağanüstü Hal (OHAL) ile kadın ve çocuklara destek olan kurumlar kapatıldı, kadınlar ve çocuklar dayanışmadan yoksun bırakıldı” dedi.

Kadın Meclisi olarak hem seçim sürecini hem de kadın ve çocuklara yönelik yükselen şiddetti konuşacakları bir meclis toplantısı yapacaklarını belirten Taşdemir, “Toplantıda, AKP’nin kadın düşmanı politikalarını teşhir etme ve mücadeleyi yükseltme kararlılığımızı ortaya koyacağız” diye konuştu.

‘KADIN VE ÇOCUKLARIN GÜNDEMİNİ MECLİS’E TAŞIYACAĞIZ’

Mücadele alanlarından birinin de geçmiş dönemlerdeki gibi parlamento olduğunu kaydeden Taşdemir, şöyle devam etti: “Daha önceki dönemlerde de kadın parlamento grubumuz aktif bir mücadele yürüttü, yeni dönemde de bu mücadele devam edecek. Kadınların ve çocukların gündemini Meclis’e taşıyacağız. Meclis’in eril yapısının dönüşümü için de aktif bir mücadele hattını öreceğiz.” (Kaynak: MA / Berivan Altan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...