GAZETE SOKAK – Projelerinin en büyüğüne 31 Mart’ta imza atacaklarını belirten HDP’nin Batman Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mehmet Demir, yapılan borçlandırmalara rağmen halkla birlikte çalışarak hizmet üreteceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sabri Özdemir’in başvurusunun seçim kurullarınca reddedilmesi üzerine Batman Belediyesi Eşbaşkanı Adayı olarak Dr. Mehmet Demir’i gösterdi. Batman’ın Gercüş ilçesinin Yamanlar (Êrde) köyü doğumlu olan Demir, 1994 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sağlık sektöründe hekimlik görevini icra eden Demir, 1999 ile 2013 yılları arasında Batman Tabipler Odası başkanlığı görevini yürüttü. Demir, 2010 yılından bu yana Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Sağlık ve Diplomasi komisyonlarında görev aldı.

‘HALKLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ’

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Demir, seçimlere kısa bir süre kaldığını ve Batman’daki çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek, “Partimiz bugün bize bir görev verdi. Biz de halkımıza hizmet için bu görevle ümit ediyoruz ki sürece cevap olmaya çalışacağız. Çalışacağız diyoruz, çünkü burada tek başımıza değil, halk ile birlikte çalışacağız” dedi.

‘BİZİM OLANI YENİDEN ALACAĞIZ’

Zor bir süreçten geçildiğini ama bunlara rağmen HDP’nin başarı üstüne başarı kazandığını vurgulayan Demir, Cumhurbaşkanı’nın bugün gittiği meydanlarda sözlerine Kürtlere hakaretler ile başladığı ve kolluk kuvvetlerinin halkın üzerine salındığı bir dönemden geçtiklerini söyledi. Demir, “Amacımız sadece belediye seçimlerini kazanmak değil, aynı zamanda bu halkın hakkı olan doğal örgütlenme hakkını oluşturmak için çaba içerisinde olacağız. Bizim olanı yeniden alacağız” diye konuştu.

‘PROJELERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Batman Belediyesi’nin kayyum atandığı günden itibaren borçlandırıldığını vurgulayan Demir, “Kayyum zihniyeti halka hizmet üretmemiştir. Görsel belediyecilik anlayışı ile deyim yerindeyse hizmet üretilmemiştir. Bakın bizim belediye yönetimimiz döneminde 56 milyona temizlik ihalesi yaparken, aynı ihaleyi 86 milyon ile kendi yandaşlarına peşkeş çektiler. Belediyenin mevcut borcu sadece duyumlardan ibaret. Oysaki bizim dönemlerimizde belediyede şeffaflık ilkesi geçerliydi. 130 milyonluk borcun olduğunu basın daha önce yazdı ama buz dağının görülmeyen yüzünün ne kadar olduğunu bilmiyoruz” dedi.

İLUH DERESİ

Borçların, yapacakları hizmet önünde engel olmayacağını ifade eden Demir, “Bakın bu borçlar ile deyim yerindeyse 2 dönem belediye rehin alınmış gibi görülüyor. Ama biz halkımız ile birlikte yeniden yönetime geldiğimizde, ilk işimiz bir rapor hazırlamak olacaktır. Ve elimizdeki kaynaklarla en verimli şekilde nasıl hizmet üreteceğimizin planlamasını çıkaracağız. Batman’ın en acil sorunu İluh Deresi projesidir. Yazın kokudan durulmuyor. Bunun için merkezi bütçeden de faydalanmamız gerekiyor. Belediyelere ayrılan bütçelerin denetimleri Cumhurbaşkanlığına devredildi. İşimiz zor ama bunlara rağmen etap etap şeklinde İluh Deresi projemizi sürdüreceğiz ve burayı ıslah edeceğiz” dedi.

‘EKOLOJİK BELEDİYECİLİK’

Projelerine ilişkin önümüzdeki günlerde kamuoyuna daha detaylı açıklamalar yapacaklarını ifade eden Demir, “Batman’ın yeşil alan sorunu vardır. Biz geçmiş dönemlerde kimi park ve bahçeler yaptık. Ama bunlar yeterli değildir. Batman’daki yeşil alan çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Öte yandan Batman Çayı’nın etrafında yoğun bir şekilde mesire alanı çalışmalarımız olacak. Kent merkezindeki yeşil alan çalışmamızın yanı sıra olduğunu belirtmek istiyoruz. Ekolojik belediyeciliğe uygun olarak Batman’da güneş enerjisi panellerini yaparak elektrik üretimi sağlayacağız” dedi.

‘HAYVANCILIĞI GELİŞTİRECEĞİZ’

Batman’ın kimi mahallerinde binaların insan yaşamına uygun olmadığını vurgulayan Demir, “Buraları, rant alanına çevirmeden yerinde bir değişimle düzenlemeyi hedefleyeceğiz. Halkın en ucuz ve en konforlu bir yaşam standardına uygun bir değişim modeli düşünüyoruz” dedi. Batman’ın köy ve kent arasında bir yapılanması olduğuna da dikkat çeken Demir, “Bakın bir dönem bu kentte Koçerler deyim yerindeyse çıkarıldı. Halen kentte hayvancılık yapanlar var. Fakat kötü koşullarda hayvancılık yapılıyor. Bu kent sıcak bir memleket, bu da kokuya neden oluyor. Kent merkezinde uzak bir yerde hayvancılığı geliştirecek projelerimiz mevcut. Kent merkezinde 30 hayvan besleyen biri, yapacağımız projelendirme ile birlikte 200 hayvan besleyebilecek. Bu sistem ile halkın ekonomisinin gelişmesini sağlayacağız” dedi.

Projelerin en büyüğüne ise 31 Mart’ta imza atacaklarını ifade eden Demir, “Kayyum zihniyeti artık sona erecek çünkü halkımız sandıkta gereken cevabı verecektir ve şu sözü verelim, borçlandırmaya rağmen halka hizmet götüreceğiz” dedi.MA – Metin Yoksu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...