Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak erken seçim için aday listeleri bugün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunulacak. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise listeye son şeklini vermek için toplantı halinde.

Basına sızan bilgiye göre, listede mevcut milletvekillerinden Adem Geveri, Ziya Pir, Mehmet Ali Aslan ve Ali Atalan, muhtemelen yer almayacak. Diyarbakır milletvekili İmam Taşçıer’in durumunun ise daha netlik kazanmadığı öğrenildi. HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan İstanbul’dan, HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli ise Van’dan milletvekili adayı gösterilecek.

LİSTEDE SÜRPRİZ İSİMLER VAR:

HDP’de mevcut milletvekillerinden en fazla 10 ya da 12’sinin aday gösterilmesi beklenirken, bu isimler arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan’ın adaylığının kesin olduğu dillendiriliyor. Partinin 27. dönem milletvekilliği listesinde Ahmet Şık, Barış Atay, Erkan Baş, Veli Saçılık gibi isimlerin olması bekleniyor.

Ayrıca 5 ay süren 25. Yasama Dönemi hariç 2 dönem milletvekilliği yapanlar listede yer almayacak. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de bu çerçevede listede olmayacağı öğrenildi. (İzNews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...