GAZETE SOKAK – Enfal Soykırımının 34’üncü yılında kınayan HDP MYK’si, faillerin yargılanması nedeniyle bu yaranın halen kanadığını belirtti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Enfal Soykırımının 34’üncü yıl dönümüne dair yazılı açıklama yaptı.

“34’üncü yılında Enfal Soykırımını lanetliyoruz” başlıklı açıklamada, şu ifadeler yer aldı: 1986-1989 yılları arasında Saddam rejimi tarafından Kürtlere yönelik gerçekleştirilen soykırımda 180 binin üzerinde insan katledilmiş; 4 bin 500 köy yakılıp yıkılmış ve bir milyondan fazla insan mülteci durumuna düşürülmüştü. Enfal (Arapça’da ganimet) olarak adlandırılan bu süreçte Güney Kürdistan en vahşi yöntemlerle talan edilmişti.

YARA KANAMAYA DEVAM EDİYOR

16 Mart 1988’de Halepçe’de kimyasal silahların kullanılmasıyla doruk noktasına ulaşan bu soykırım hareketine dünya sessiz kalmış, gerçekleşmesine göz yummuştu. Irak Yüksek Ceza Mahkemesi 2007 yılında aldığı bir kararla Enfal saldırılarını Kürtlere karşı yapılan bir soykırım olarak kabul etmişse de katliamın faillerinin önemli bir kısmı halen yargılanmamıştır. Enfal açık bir yara olarak kanamaya devam etmektedir.

20’inci yüzyıl boyunca gerçekleşen birçok soykırım karşısında dünyanın tavrı genelde önce sessizlik, sonra da unutma ve unutturma olmuştur. Sessiz kalma ve unutma ile yaşanan suçlara ortak olan dünya bu şekilde sürekli olarak bir sonraki soykırımın da önünü açmaktadır.

14 Nisan Enfal’i Anma Günü’nde, bu soykırımı tekrar lanetliyor, hayatını kaybeden insanların anıları önünde saygıyla eğiliyor ve yakınlarını kaybedenlerin acısını yürekten paylaşıyoruz. Yeni Enfal ve Halepçelerin yaşanmaması için herkesi soykırım ve katliamlara karşı sessiz kalmamaya ve unutmamaya çağırıyoruz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...