GAZETE SOKAK – HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, yerel seçimlerde bazı büyükşehir, il ve ilçe belediye eşbaşkan adaylarını açıkladı. MYK toplantısında ele aldıkları konulara değinen Oluç, 63 gündür süresiz- dönüşümsüz açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in taleplerine kulak verilmesini ve tecridin sonlandırılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında ele aldıkları yerel seçim hazırlıkları ve gündemdeki sorunlara ilişkin parti merkezinde açıklama yaptı. Bazı belediyelerin eşbaşkan adaylarını da açıklayan Oluç, Ankara İl Örgütü’nde açıklama yaptıkları sırada polisin müdahalesine maruz kalan Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Ağrı Milletvekili Abdullah Koç’un durumuna dikkat çekerek, idari ve siyasi sorumluları kınadı.

Oluç, “Vekillerimiz polis terörü ile karşı karşıya kaldılar. Ankara Valisi ve Emniyet Müdürünü bu saldırıdan dolayı en sert şekilde kınıyoruz. Kabul edilebilir değildir. Bunlar düşünce ve ifade özgürlüğünü ayaklar altına alan, bu tutumun müsebbibi Ankara Valisi ve Emniyet Müdürü’dür. Milletvekillerimize, il başkanlarımıza ve yöneticilerimize yapılan bu saldırı, bu taciz asla kabul edilebilir değildir. Bizi bu saldırı ve tacizlerle yıldırabileceğinizi ve bu saldırılarla yerel seçim çalışmalarımızı engelleyebileceğinizi asla düşünmeyin” dedi.

‘MECLİS SESSİZLİĞİNİ DAHA FAZLA SÜRDÜRMEMELİDİR’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekilleri Leyla Güven’in başlattığı açlık grevinin 63’üncü gününde olduğunu hatırlatan Oluç, şöyle devam etti: “Kritik bir evreye girildi, Leyla Güven’in sağlık sorunları baş gösterdi. Van Milletvekilimiz Bedia Özgökçe Ertan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna başvuruda bulundu, Güven’in 13 kiloluk kilo kaybı söz konusu. Leyla Güven’in sağlık sorunlarının yerinden incelenmesi için TBMM İHİK’e bir dilekçe ile başvurduk ve bu dilekçenin sonuçlarını bir an önce görmek istiyoruz. Bir kez daha vurgulayalım ki 63 gündür açlık grevi yapan Leyla Güven seçilmiş bir milletvekilidir, seçilmiş tüm vekillerle aynı haklara sahiptir ama rehin tutulmaktadır. Bir yerel mahkemenin rehinesi durumundadır. Bu yerel mahkeme Meclis üzerinde ağır bir baskı ve vesayet uygulamaktadır. Bu vesayete karşı meclis sessizliğini daha fazla sürdürmemelidir. Nisan 2015’ten beri sürmekte olan tecridin kaldırılması için adımlar atılmalıdır. Adalet Bakanlığı ve Meclis Başkanlığına bu konuda çağrı yapıyoruz.”

‘TECRİDİ SÜRDÜRENLER AYNI ZİHNİYET’

Paris’te Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın katledilmesinin üzerinden 6 yıl geçtiğini anımsatan Oluç, “Sakine Cansız ve arkadaşları İmralı görüşmelerinin devam ettiği bir süreçte katledilmişti. Bu büyük bir provokasyondu. O gün de bunu söylemiştik, bugün de bunu tekrar ediyoruz. Ve bunun amacı barış ve çözüm sürecini baltalamaktı. Bu katliamı gerçekleştirenler barış olmaması, çözüm olmaması ve sürecin sona ermesi için bu adımı atıyorlardı. Sakine Cansız ve arkadaşlarını saygı ile anıyoruz. Barış ve müzakere masasını devirenler, Sakine ve arkadaşlarını katledenler ile tecridi sürdürenler aynı zihniyetin sahibidirler. Emri verenler de uygulayanlar da onlar olmuştur” diye konuştu.

‘KÜRT FOBİSİ DEVAM EDİYOR’

Oluç, Türkiye’nin dış politikasına dair de açıklamalarda bulundu. Oluç, son süreçlerde yapılan görüşmeler ve açıklamaların Kürt düşmanlığı ve Kürt fobisi üzerinden geliştiğini vurgulayarak şunları dile getirdi: “Son günlerde Suriye’ye yönelik adımlara yönelik ciddi gelişmeler yaşanıyor. Gerek uluslararası güçlerin temsilcileri ile görüşmeler yapıyor iktidar temsilcileri. Çok acı bir durum yaşanıyor. Bizim hep vurguladığımız bir şey var. Bu iktidarın AKP-MHP ittifakının Kürt düşmanlığı ve fobisi Türkiye’nin sınırlarını aşan bir boyuttadır diyorduk bunun bugün bütün dünya tarafından bunun anlaşıldığı ve görüldüğü bir dönemi yaşıyoruz. Bu iktidar ve başı Erdoğan Cumhurbaşkanı sıfatı ile Kürtler ile barışı sağlama şansına ve imkânına sahip değildir. Parti sözcüsü Ömer Çelik açıklama yapıyordu Kürtler kardeşimizdir onları en iyi biz savunuyoruz, koruruz diyordu ama yüz ifadesi ve vücut dili, yalan söylediğini kanıtlıyordu.”

‘KÜRT HALKI SURİYE’NİN DEMOKRATİK GÜCÜDÜR’

Suriye’deki savaşın son dönemine girildiğini de sözlerine ekleyen Oluç, şöyle konuştu: “Artık Suriye’de barışın, demokratik bir rejimin inşa edilmesi masa da karşılıklı diyalogla, çatışmış olan tarafların ortak bir irade geliştirmeleri, anayasa yapmalarının zamanıdır. Böyle bir dönemden geçiyoruz. Yeniden Suriye’de çatışmalı ortamı açığa çıkaracak her türlü adım zararlıdır ve asla kabul edilemez. Bu yanlış yaklaşımdan Türkiye’deki siyasi iktidarın bir an önce uzaklaşması ve bu tehditten vazgeçmesi gerekmektedir. Aksi halde Suriye’de barış için adım atmış olmayacaksınız aksine savaşın derinleşmesi için adım atmış olacaksınız. Kürt halkı açısından baktığımızda o halk Suriye’nin demokratik bir gücüdür. Kendi topraklarında IŞİD barbarlığını defetmiş önemli bir güçtür. Demokratik ve barışçıl bir Suriye’nin inşasında, Suriye’nin sınırları içinde demokrasinin sınırlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak bir güçtür. Bunu göz ardı etmeden iktidarın adım atması gerekiyor.”

‘YSK HİLELERE ORTAK OLACAKTIR’

Yerel seçim hilelerinin şimdiden başladığını ifade eden Oluç, ellerine gelen raporlarda Şırnak, İdil ve Halfeti’de ciddi seçmen kaydırmalarının yapıldığını kaydetti. Oluç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belli ki bu yöndeki adımlara devam ediliyor. Buralara yapılan kaydırmalar HDP ile AKP arasındaki oy farkı kadar kaydırma yapıldığını görüyoruz. Kimi yerlerde seçmen kayıtlarının silindiğini, seçmenlerin adeta HDP’den çalındığını görüyoruz. AKP atadığı kayyumlarla istediği sonucu elde edemediği için acaba hangi hileyi düzenbazlığı yaparız da buradaki sonuçları değiştirebiliriz çabası içindedir. YSK’yı uyarmak ve şunu hazırlatmak istiyoruz. Zaten YSK hem referandum hem de diğer seçimlerde aldığı tutumlarla ilgili ciddi şaibeler altındadır. YSK eğer bu seçme kaydırmalarına ve seçmen silinmelerine yönelik ciddi bir tutum sergilemez ise bu yerel seçimlerde de ciddi şaibelerin, sahtekârlıkların gündemde olacağını söylemek istiyoruz. Bir kez daha YSK’ya çağrı yapıyoruz. YSK’nın iktidarın bu adımları karşısında güvenli bir seçim için tedbir almalıdır aksine bu hilelere ortak olmuş olurlar.”

‘KÜRT İTTİFAKIYLA TARİHİ ADIM ATILDI’

Yerel seçimlere dairde konuşan Oluç, tüm baskı ve tutuklamalara rağmen 30 il ve ilçede HDP’nin yerel seçimdeki adaylarını halk oylamasıyla seçtiğini belirtti. HDP olarak ilk kez yapılan halk oylamasıyla seçilen belediye eşbaşkan adaylarının önemli bir geleneğin başlatılmasına neden olduğunu aktaran Oluç, parti olarak ikinci önemli gelişmenin ise geçtiğimiz Pazartesi Diyarbakır’da 7 Kürt Partisi’nin HDP ile kurduğu ittifak ile seçime girmesi olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin yakın tarihi açısından önemli bir gelişme kaydettiklerini ifade eden Oluç, “Bu kritik süreçte bu adım atılmış oldu. Bu halkın talebi ve ısrarıydı. Bu konuda bir ittifakın yapılması ulusal birliğe gidecek olan talep ve ısrar son derece önemliydi. Biz de HDP olarak elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik büyük fedakârlık yaptık çok da iyi yaptık sonuçta bu tarihi adım atılmış oldu” diye konuştu.

Oluç, MYK toplantılarının devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde belirledikleri diğer belediye eşbaşkanları da açıklayacaklarını söyledi.

Oluç’un açıkladığı adaylardan bazıları şöyle:

VAN

Van Merkez: Bedia Özgökçe Ertan – Mustafa Avcı

İpekyolu: Azim Yacan- Şehzade Kurt

Edremit: Gülcan Kaçmaz Sağyiğit – Seyfettin İtha

Özalp: Dilan Öğrenci – Yakup Almaç

Çaldıran: Leyla Adsak – Faruk Demir

Başkale: Şengül Polat – Erkan Acar

Gürpınar: Rojbin Akdağ – Kemal Güler

Gevaş: Melek Arapoğlu- Veysi Şeker

MARDİN

Mardin Büyükşehir Belediyesi: Ahmet Türk – Figen Altındağ

Nusaybin: Semire Nergiz -Ferhat Kut

Kızıltepe: Nülifer Elik Yılmaz- Salih Kuday

Derik: Mülkiye Esmez -Mehmet Şerif Kıran

KARS

Kars Merkez: Ayhan Bilgen – Hatice Orhankazi

MUŞ:

Muş Merkez: Sibel Genç – Sırrı Sakık

Bulanık: Eylem Suruca – Adnan Topçu

Malazgirt: Gülay Çelik – Erdal Çakar

Varto: Ülkü Baytaş – Gıyasettin Aydemir

BATMAN

Batman Merkez: Songül Korkmaz – Sabri Özdemir

BİTLİS:

Bitlis Merkez: Zekiye İlbasan – Faruk İşler

Tatvan: Serap Çakmak – Habip Yeşiltepe

HAKKARİ

Yüksekova: Remziye Yaşar – İrfan Sarı

Çukurça: Hevidar Ertunç- Ebubekir Kanat

Şemdinli: Felem Aker – Sami Beşer

Büyükçiftlik: Gülcan Ceylan – Emin Bulgan

AĞRI:

Doğubayazıt: Yıldız Acar – Cesim Çakçı

Diyadin: Hazal Aras – İhsan Yenigün

MALATYA

Arvguvan: Seda Gültüten- İlhan Yıldız,

ŞIRNAK

Cizre: Mehmet Ziriğ – Berivan Kutlu

Silopi: Adalet Fidan – Sülayman Şavluk

İdil: Songül Erdem – Niyazi Çevrim

Fındık Beldesi: Ahmet İmre – Sevim İmre

Uludere: Selahattin Ürün – Feride Yaman

DİYARBAKIR

Sur: Filiz Buluttekin -Cemal Özdemir

Bağlar: Zübeyda Zümrüt – Zeyat Ceylan

Yenişehir: Belgin Diken -İbrahim Çiçek

Lice: Salime Zingil – Tarık Mercan

Silvan: Naşide Toprak- Abbas Hilmi Azizoğlu

Bismil: Gülşen Özer – Orhan Ayaz

EĞİL: Gülistan Ensarioğlu – Mustafa Akkul

BİNGÖL

Karlova: Evin Özen -Özkan Bingöl

ERZİNCAN

Çağlayan: Özlem Demir – Veli Pınar Çağlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...