GAZETE SOKAK – Batman Belediyesi’nin polis ablukasına alınmasına tepki gösteren HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, “AKP sağlığı tehdit ediyor. AKP Kürt düşmanıdır, darbecidir” dedi.

Batman Belediyesi, sabah saatlerinde polis bariyerleri ve zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Eş zamanlı olarak kent genelinde evlere düzenlenen baskınlarda aralarında Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir ile belediye meclis üyelerinin aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Belediyeye kayyum atandığı belirtilirken, resmi kaynaklardan ise şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmaması dikkat çekti.

MECLİS ÜYELERİ VE ÇALIŞANLAR BİNAYA ALINMADI

Belediye binasının ablukaya alınması ile birlikte sabah saatlerinde işlerine gelen belediye çalışanları ile birlikte belediye başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri binaya alınmadı. Ablukaya rağmen kimi meclis üyeleri ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Nevzat Necmik, dezenfekte çalışmaları ile birçok hizmetinin aksadığını ifade ederek, belediye binasına girmek istedi. Emniyet yetkilileri Mecmik ve meclis üyelerinin içeri girmesini engellerken, Nemcik, engellemeye tepki göstererek, “Salgının olduğu bugünlerde halkın sağlığı tehlike altında” dedi. Belediye önünden geçen bazı yurttaşlar da “Ayıp değil mi, işgaldir”, “Belediye önünde polis olmaz halk olur” diyerek tepkilerini ortaya koydu.

‘AKP DARBECİDİR’

Daha sonra ise belediye binası önüne HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve partililer gelerek ablukaya tepki gösterdi. Başaran, “Biz halk sağlığını sizden daha fazla düşünüyoruz. AKP sağlığı tehdit ediyor. AKP bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. AKP Kürt düşmanıdır. Burada herkes buna alet olmaktadır. AKP darbecidir. Bugün buna gülenler hukukun önünde mutlaka hesap verecektir. Eğer kılımıza dokunurlarsa, başımıza bir şey gelirse buradakiler sorumludur” dedi.

16 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ardından polis çembere aldığı gruba müdahale etti. Ellerinde eldiven ve yüzlerinde maske takılı polisler, aynı şekilde salgın nedeni ile maske takan kişileri gözaltına aldı. Müdahalede kimi yurttaşlar darp edilirken, aralarında HDP İl Eşbaşkanları Ömer Kulplu ve Fatma Ablay’ın da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...