GAZETE SOKAK – Diyarbakır’dan sonra Batman’da da açlık grevi eyleminde olan TJA’lı kadınların olduğu HDP il binası polislerce basıldı. Baskında aralarında HDP İl Eşbaşkanı Berivan Helen Işık’ın da olduğu 28 kişi gözaltına alındı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemini 33 gündür sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in taleplerinin sahiplenilmesi amacıyla TJA’lı kadınlar 3 günlük açlık grevi eylemine girdi. Akşamüstü Diyarbakır il binasının basılmasının ardından HDP Batman il binası da akşam saatlerinde zırhlı araçlar ile ablukaya alındı.

Binaya yapılan baskınla aralarında HDP İl Eşbaşkanı Berivan Helen Işık’ın da olduğu; Ezel Aydın, Zozan Şimşek, Sedat Yıldız, Hadi Bahadır, Eyüp Yağız, Yaşar Kırca, Ahmet Yılmaz, Sıdık Topbaş, Zedan Ekmen, Osman Bozkurtaca, Songül Korkmaz, Vildan Ergül Tileği, Gülcemal Erdinç, Sabiha Ekinci, Maşallah Kaya, Menfiat Çelik, Halise Bilir, Aliya Işık, Tuğba Doğan, Elif Tiluk Timur, Şükran Çelebi, Sakina Baytar, Edibe Bilir, Sabahat Acar, Darya Arslan ile soyadı öğrenilemeyen Nefia adlı yurttaş gözaltına alındı.

İl binasında zırhlı araçlar ve çevik kuvvet tarafından abluka sürerken gözaltına alınanlar hastane kontrolünün ardından Batman İl Emniyet binasına götürüldü. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...