GAZETE SOKAK – Batman’da yapacakları projeleri halka tanıtan HDP Batman Belediye Eşbaşkan Adayları, kentte tüm kesimlere eşit hizmet ve şeffaf belediyecilik anlayışıyla hareket edeceklerini ifade ederek, Projelerini hayata geçirmek için halkla birlikte hareket edeceklerini belirttiler.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)Batman Belediye Eşbaşkan Adayları, kentte yapacakları projelerini kamuoyuna tanıtarak, halka açıkladı. Petrol İş Sendikası Konferans Salonu’nda düzenlenen proje tanıtım toplantısına HDP Batman Milletvekilleri Necdet İpekyüz, Mehmet Rüştü Tiryaki, kentte bulunan dernek, sendika ve kurumların temsilcileri, HDP, DBP İl Yöneticileri ve yurttaşlar ile Batman’a hem Newroz hem de yapılacak olan 31 Mart Yerel Seçimleri ile ilgili kentte gözlem yapmak amacıyla gelen kişilik Norveç Heyeti de katıldı.

“Daha çok HDP daha çok temsil” şiarıyla düzenlenen toplantıda belediye eşbaşkan adaylarının fotoğrafları, “Ya Me Ye”, ” Özgürlük kendi kendimizi yönetmekle olur”, ” Dün kazandık bugün de kazanacağız” pankartları ile HDP Bayrakları asıldı.

‘PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN GÜCÜMÜZ VE İNANCIMIZ VAR’

Programda ilk olarak konuşan HDP Batman Belediye Eşbaşkan Adayı Songül Korkmaz, bu bildirgeyi hayata geçirme güçleri ve başarısı olduğunu ifade etti.

Adaylardan Mehmet Demir ise Batman’a bir söz verdiklerini ve halkın beklenti, istek ile halkın katılımının olacağı, mahalle, Kent Meclisleri ile çözüm üretecek uygulamalarla halka hizmet edeceklerini dile getirdi. Demir, kayyum politikalarına değinirken, belediye bünyesinde 1’i zırhlı araç olmak üzere marka ve modeli bilinmeyen 3 aracın Emniyete hibe edildiğini de hatırlattı. Ardından ise adaylar projelerini tek tek açıkladı. Adayların açıkladıkları şöyle:

KADIN, GENÇLER, ÇOCUKLAR VE HAYVANLARA YÖNELİK PROJELER

Yapılacak olan projeleri anlatan içerisinde kadınlardan, gençlere, çocuklara, yaşlılara, engelli bireylere, hayvanlara, çevreye, eğitime, ekonomiye yönelik projelerin yanı sıra kooperatifler, kültür- sanat, spor alanları, parklar, sağlık projeleri, farklı inanç ve kimliklere yönelik projelere, ulaşım ve yeşil alanlarla birlikte, Kent planlaması, İluh Deresi Islahı ve şaibeli bir yangında yakılan ve yıkılan Yılmaz Güney Sineması’nın tekrar inşa edilmesine kadar birçok projenin yer aldığı 22 sayfalık tanıtım kitapçıkları da katılımcılara dağıtıldı.

”ORTAK KARAR ALACAĞIZ, BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ’

Doğrudan demokrasiyi hayata geçirme amaçlanarak Batman’ın ihtiyaçlarını gençlerle, kadınlarla, yaşlılar ve çocuklarla belirleyerek Kent Meclisleri, Forumları, Mahalle, Köy, Kadın, Gençlik ve Çocuk Meclisleri’ni hayata geçirerek belediye yönetiminde ortak edilecek. . Ayarıca Eril yönetim anlayışına karşı kadın özgürlükçü anlayışı hakim kılınacak.

ŞEFFAF BELEDİYE, HALKI ESAS ALAN BÜTÇE

Belediyenin bütün harcamaları şeffaf ve denetlenebilir olmanın yanı sıra toplumsal cinsiyete duyarlı ve katılımcı bir bütçe hazırlanarak, çocuklar, gençlere, kadınlar ve doğa ile halkın beklentileri esas alınarak bütçe oluşturulacak.

‘KADINLAR OLARAK BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’

Kadın Özgürlükçü Belediyeyi Savunduklarını ifade eden adaylar, bu kapsamda kadın temsiliyeti ve katılımı ile her çalışma kadın ihtiyaçlarına ve bakışına uygun olacağını dile getirdi.

“KADIN YAŞAM KÖYÜ” PROJESİ HAYATA GEÇİRİLECEK’

Bununla birlikte Şiddet mağduru kadınlar için “Kadın Yaşam Köyü” projesi ile kadınları ekonomide ve üretimde güçlü tutacak olan “Kadın Organik Semt Pazarları” hizmete açılacak.

KADIN DANIŞMANLIK MERKEZLERİ TEKRAR HİZMETE GİRECEK

Ulaşımın özgürce olabilmesi için “Jın Kart” (Kadın Kart) uygulaması, kapatılan SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi başta olmak üzere Kadın Danışmanlık Merkezleri yeniden açılacak.

KAYYUMLARIN SİLDİĞİ KÜRTÇE İSİMER GERİ GETİRİLECEK

Kayyum tarafından kette kapatılan Kürtçe kurumlar, kadın merkezleri, halk evleri, Kürtçe isimleri Türkçeleştirilen park, tabella isimleri ile sokaklara tekrar aynı isimler verilecek. Tüm hizmetlerde kentte konuşulan anadiller ve cinsiyet eşitliği esas alınacak.

BATMAN ÇAYINDA ÖLÜMLERE NEDEN OLAN KUM OCAKLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Demokratik bir Kent ve Batman ile Demokratik bir kent planlamasını esas alacaklarını belirten adaylar, “Kır-Kent Dengesi” oluşturularak kırsal bölgelerde her türlü ekonomik, sosyal ve kültürel hizmetlerin kesintisiz ulaştırılması için çalışılacak. Yine kentin önemli doğa sorunlarından biri olan ve kum ocakları nedeniyle birçok boğulma ve ölüme davetiye getiren Batman Çayı kum ocaklarından arındırılarak, doğasına uygun şekilde restore edilecek. Kentteki yeşil alanlar artırılacak.

YEREL EKONOMİ DESTEKLENECEK

Yerel yönetimlerin ve ekonominin temel taşı olan kooperatifçilik, yerel ekonominin geliştirileceği ve kendi kendini yönetirken, kendi kendine üretecek bir kent oluşturmak bununla beraber küçük esnafı ve çarşıları destekleyecek bir anlayışla hareket edilecek.

YILMAZ GÜNEY SİNEMASI YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Kayyum tarafından kapatılan kadın kurumlarının yanı sıra kültürel alanlar tekrar kadınların, gençlerin ve çocukların hizmetine sunulacak. Şaibeli şekilde yakılan ve ardından yıkılan Yılmaz Güney Sineması yeniden inşa edilecek. Kayyum tarafından belediye bünyesindeki kapatılan Şehir Tiyatrosu tekrar açılacak.

ÇOCUKLAR, GENÇLER VE ENGELLİLERE YÖNELİK POLİTİKALAR

Kentteki gençlerin ve çocukların belediye hizmetlerinden eşit hizmet alabilmesine yönelik politikalara öncelik vereceklerini aktaran adaylar, Batman’ın çocukların ve gençlerin kenti olacağını belirterek, bununla beraber çocuklar için anadilde eğitim, ücretsiz eğitim koşulları, Çocuk Koruma Evleri, Çocuk Oyun Kütüphanesi, atölyeler, kurslar, yüzme havuzları yaygınlaştırılacak. Gençlere yönelik ise kentte nesne değil, özne olabilecekleri projelerle Psiko-sosyal destek merkezleri, kültürel, sportif faaliyetler, Bilim Teknoloji merkezleri ile belediye yönetimde ortaklaşarak hareket edilecek.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

Yine kentin büyük sorunlarından biri olan gençlerin uyuşturucuya sürüklenmesine yönelik psiko-sosyal destek merkezleri artırılarak önleyici politikalar devreye konulacak. Engelli bireyler için ise kentte onların yaşamına engel olacak koşullar, yapılar iyileştirilecek, yaşlılara yönelik bakım hizmetleri artırılacak ve evde bakım hizmetleri sunulacak.

SAĞLIKLI BİR BATMAN İÇİN POLİTİKALAR

Sağlıklı bireyler ve sağlıklı bir Batman için projeler ile her bireyin sağlık hakkı esas alınarak, ücretsiz, ve anadilde sağlık hizmetleri belediyenin öncelikleri arasında yer alacak. Bununla beraber, halk sağlığı merkezleri, birimleri kurulacak. Mülteciler için anadilde sağlık hizmeti sağlanacak. Sağlık alanındaki sorunların çözümü ve tespiti için Sağlık Meclisleri kurulacak ve hasta olan yurttaşların hastanelere taşınması için ücretsiz servis aracı hizmete sunulacak.

EMEĞİ VE İŞ GÜVENCESİNİ ESAS ALAN BİR POLİTİKA

Son olarak ise kentte emeği esas alan iş sağlığı ve güvenliğiyle beraber işçilerin emek alanında güvenliği sağlayacak politikalar geliştirilerek, cinsiyet eşitliği ve emek esas alınıp, sendikalar ile toplu iş sözleşmelerini evrensel haklar bağlamında genişletilecek. Kentte yaşayan farklı inanç ve din guruplarına eşit hizmet koşulları sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...