GAZETE SOKAK – Seçim çalışmaları kapsamında Batman Çevre Gönüllüleri Derneği’ni ziyaret eden HDP Batman Belediye Eşbaşkan adayı Operatör Dr. Mehmet Demir, 31 Mart belediye seçimlerinden sonra partisinin temel felsefelerinden biri olan ‘Ekolojik Yaşamın’ esas alınarak yaşanabilir bir kent ve toplum için çalışacaklarını söyledi.

KONGREYE KATILDI

Berberindeki partililerle Batman Çevre Gönüllüleri Derneği başkanı Recep Kavuş’u ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Eşbaşkan adayı Operatör Dr. Mehmet Demir, daha sonra derneğin 10’cu olağan kongresine yapılan davet üzerine katıldı.

‘DOĞADA ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR’

Kongrede çevre ile ilgili bir soru üzerine konuşan Eşbaşkan adayı Operatör Dr. Demir, çevre gönüllüleri derneğinin çabalarının saygıya değer olduğunu ifade ederek, “Ne yazık ki doğa, tarih ve toplum bazen kaotik süreçlerle karşı karşıya kalıyor ya da bırakılıyor. Şu anda da böyle bir süreçle karşı karşıyayız. ABD’nin çevre kanunlarıyla ilgili çekince koyması, çekilmesi, şu anda kutuplardaki buzulların erimesi, kasırgaların, fırtınaların yaşanması doğanın alarm zilleridir. Buna dikkat çekmek de çevre gönüllülerini görevleridir” dedi.

‘ABD’DE TRAMP, TÜRKİYE’DE ERDOĞAN’

ABD’de Tramp, Türkiye’de ise cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğunun altını çizen Demir, “Bilindiği gibi bu zihniyet doğrultusunda 3’cü hava alanı için binlerce hektarlık orman alanları yok edildi. Karadeniz’deki yaylalarda bulunan ormanlar bütün tepkilere rağmen yok edildi. Aslında şu anda yeryüzünün ‘tanrısı’ olan para bu katliamların ana sebebi haline getirildi. Bunun soncunda da hepimiz bir felaketle karşı karşıyayız. Bu sorunun çözümü için öncülük yapması gereken çevre kurumlarıdır; ancak onların da çabaları yetmiyor. Hukuk ve eğitim kurumlarının da bunlara destek vermesi gerekir. Belediyelerin de mutlaka destek olması gerekiyor. Önümüzdeki süreçte biz belediye orak bu konuda üzerimize düşen görevleri yerine getirip desteklerimizi sunacağız” diye konuştu.

‘ÇEVRE SADECE BİR AĞAÇTAN İBARET DEĞİL, TAŞLARIN BİLE HAKKI VAR’

Çevrenin sadece bir ağaçtan ibaret olmadığına dikkat çeken HDP Batman Belediye Eşbaşkan adayı Demir, kuantumik olarak düşünüldüğünde bir taşın bile hakkı olduğunu; başta insan ve hayvanlar olmak üzere yeryüzünde bulunan bütün canların haklarının korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Bütün canlıların özgürlüklerinin korunarak bir arada yaşayabilme bilincinin geliştirilmesinin gerekliliğinin kaçınılmaz olduğunu ve yaşam koşullarının sağlanmasının oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Demir, bu bağlamda her şeyi koruma üzerine bir yaşam felsefesinin örülmesi kanısında olduğunu hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...