GAZETE SOKAK – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Belediye Başkan adayları Sabri Özdemir ve Songül Korkmaz, “İradesi gasp edilen Batman halkının 31 Mart’ta sandıkta cevabını vereceğini” söyledi.

HDP Batman Belediye Eşbaşkan adayları Sabri Özdemir ve Songül Korkmaz için karşılama programı düzenlendi. Diyarbakır’dan gidecek adaylarını Diyarbakır-Batman karayolu girişinde bekleyen HDP’liler, HDP Batman milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Mehmet Rüştü Tiryaki, Feleknas Uca ve Necdet İpekyüz’ün eşlik ettiği adayların gelmesiyle buradan konvoyla kent merkezine gitti.

‘KAYYUMLARI SARAYA GÖNDERECEĞİZ’

Tanıtım programının düzenlendiği 16 Mayıs Stadyumu’na konvoyla giden adaylar, burada HDP’liler tarafından karşılandı. Kürtçe müzik eşliğinde çekilen halayların ardından partililere hitap eden HDP Batman il Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, Leyla Güven’in açlık grevinin 80’inci gününde olduğunu hatırlattı. Işık, seçimlere az bir sürenin kaldığını anımsatarak, 24 Haziranda gösterilen iradeyi 31 Mart’ta da göstereceklerini ve kayyumları saraya göndereceklerini söyledi.

‘ONLARI BURADAN YOLLAYACAĞIZ’

Işık’ın ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran kadınların, gençlerin ve bir halkın iradesini tanımayanları göndermenin başlangıç günü olduğunu ifade etti. Başaran, kayyum atanan tüm belediyeleri geri alacaklarını ve şimdiye kadar HDP’nin almadığı belediyeleri de alacaklarını söyledi. “Bu memleket, bu dil, bu kimlik bizim” diyen Başaran, “Ev ev, sokak sokak, kapı kapı dolaşarak bizi yok etmeye çalışanları buradan yollayacağız” ifadelerini kullandı.

Başaran, açlık grevindeki tutuklularla dayanışma içerisinde olduklarını, tecridin kırılana dek mücadelelerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

‘KAYYUM 2 YILDIR NE YAPTI?’

Programda konuşan HDP Batman Belediyesi Eşbaşkan Adayı, seçim çalışmasının startını verdiklerini ifade ederek, Batman halkıyla el ele vererek kolektif bir çalışma yürüteceklerini kaydetti. “Kayyum iki yıldır ne yaptı?” diye soran Korkmaz, kayyumlar tarafından kapatılan kadın kurumlarını açacaklarını ve diğer çalışmalara kaldıkları yerden devam edeceklerinin altını çizdi.

‘HALK İRADESİNİ GASP EDENLERE SANDIKTA CEVAP VERECEK’

Batman’da seçimlerde yüzde 60 oy alan belediye eşbaşkanlarının hükümet tarafından görevden alındığını ve yerlerine kayyum atandığını hatırlatan Eşbaşkan Adayı Sabri Özdemir, “Biz bedeller ödeyerek bugünlere geldik. Bu halk iradesini gasp edenlere 31 Mart’ta sandıkta cevap verecek. Yapılan tüm soruşturmalarda, Batman Belediyesinde bir tek yolsuzluk yapıldığının tespit edilmedi, usulsüzlük tespit edilmedi. Bizim alnımız aktır” ifadesini kullandı.

Program yapılan konuşmaların ardından sonlandı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...