GAZETE SOKAK – DHDP’nin eşbaşkan adayları seçim günü yaklaştıkça, halk ve esnaf ziyaretlerini arttırdı. Halkın sorunların dinleyen ve projelerini anlatan eşbaşkan adayları, 31 Mart’ta kayyumların biletlerini keseceklerini dile getirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkan adayları yerel seçimler günü yaklaştıkça, halkla bir araya gelme programlarını arttırdı. Köy köy, ilçe ilçe gezen eşbaşkan adayları, 31 Mart’tın kayyumları Ankara’ya gönderme günü olduğunu dile getirdi.

MUŞ

HDP’nin Muş ve ilçelerinde 31 Mart seçim çalışmaları aralıksız sürüyor. Çalışmalar kapsamında Malazgirt ilçesinin merkezinde esnafları ziyaret eden milletvekili Şevin Coşkun ve Malazgirt eşbaşkan adayları esnaftan yoğun ilgi gördü.

Kent milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, Korkut ilçe merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Ardından Bulanık ilçesine bağlı Erentepe beldesine geçerek seçim bürosunda Erentepe Belde Belediye Başkan Adayı Dilaver Kesik, Bulanık Belediyesi Eşbaşkan adayları Eylem Saruca ve Adnan Topçu’yla beraber halkla bir araya geldi. Burada konuşan Erentepe Belde adayı Dilaver Keskin, iradelerini gasp ederek atanan kayyumu 31 Mart akşamı göndereceklerini söyledi.

‘KAYYUMLARI 31 MART GÜNÜ GÖNDERECEĞİZ’

Daha sonra konuşan Koçyiğit, “Utanmadan gelip sudan gerekçelerle sizin iradenizi gasp ederek kayyum atadılar” diyerek kayyum politikasının yanlış olduğunu ve demokrasiden uzak bir anlayış olduğunu söyledi.

Kayyumların halka hizmet vermediğini, geldiklerinde ilk gün kadın kurumlarını kapatmak ve Kürtçe tabelaları indirmek olduğunu hatırlatan Koçyiğit, “Emeğinize el koydular. Tekçi, asimilasyoncu ve yolsuzluk zihniyetini buralarda devreye soktular. Bunlar yetmedi, ihaleleri kendi yandaşlarına verdiler. Kendi çevrelerini zengin ettiler. Ama bir bardak suyu ve çayı bu halka çok gördüler. İşte biz bu anlayışı bitirmeye geliyoruz. Biz beraber yönetmeye geliyoruz. Geçmişte de böyle idi. Bugünde, yarında da böyle olacak. Kayyumcu zihniyeti 31 Mart günü göndereceğiz” diye konuştu.

‘AKP VE MHP GİTTİ GİDİYOR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevinin 123’üncü gününde olduğunu hatırlatan Koçyiğit, tecridin insanlık suçu olduğunu belirterek açlık grevcilerinin taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini istedi. Geçtiğimiz günlerde HDP’nin Diyarbakır İl binasına polisler tarafından yapılan saldırıyı kınayan Koçyiğit, “Ne yaparlarsa yapsınlar, bizler faşist ve tekçi anlayışın karşısında duracağız. Bizler geliyoruz, onlar kaybettiklerini gördükçe saldırmaya çalışıyor. Ama bunların hepsi boşuna. AKP gitti gidiyor, kuyruğuna MHP’yi de takmış gidiyorlar. Ülke halklarına şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Konuşmanın ardından halay çekildi. Daha sonra kalabalık bir şekilde esnaflar gezildi. Daha sonra Koçyiğit Vartinis (Altınova) beldesine geçerek, burada bulunan esnaflar ziyaret etti.

IĞDIR

HDP Iğdır Belediye Eşbaşkan adayları Eylem Çelik ve Yaşar Akkuş, 31 Mart seçim çalışmaları kapsamında mahalle ve köylerde yapılan şenliklere katılarak halkla bir araya geliyor. Adaylar bugünde Iğdır merkeze bağlı Karakuyu Köyü, 14 Kasım ve Cumhuriyet mahallelerinde halkla bir araya geldi. Mahalle ve köylerde yapılan şenliklere HDP Milletvekili Habip Eksik’in yanı sıra kadın, çocuk ve gençlerden oluşan onlarca kişi katıldı. Mahalle halkı, seslendirilen şarkılar eşliğinde halay çekerek 1 Nisan coşkusunun provasını yaptı. Gittikleri köy ve mahallelerde yoğun ilgiyle karşılanan HDP Belediye Eşbaşkan adayları halkın sorunlarını dinledi.

VAN

Edremit’in Süphan Mahallesinde gerçekleştirilen büro açılışı mitinge döndü. Açılışa katılan mahalle halkı, milletvekilleri ve eşbaşkan adaylarıyla halaya durdu. Edremit’e bağlı Süphan Mahallesi’nde gerçekleşen büro açılışına HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, DTK Başkanlık Divanı Üyesi Mukaddes Karakoç, Edremit Eşbaşkan adayları Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Medeni Özer ve binlerce kişi katıldı.

Açılış töreni nedeniyle bir konuşma yapan Edremit Belediye eşbaşkan Adayı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, “ Sizin bu coşkunuz, halkımızın bu coşkusu 31 Mart zaferinin habercisidir. Seçimlere az bir zaman kaldı ve hilelere karşı seçim günü sandıklarımıza ve irademize sahip çıkacağız. Sonuçlar kesinleştikten sonra hep birlikte zaferimizi kutlayacağız” diye konuştu.
Milletvekili Muazzez Orhan ise, Leyla Güven ve tüm siyasi tutuklu-hükümlülerin sürdürdüğü açlık grevine dikkat çekerek, “Leyla Güven ve tüm arkadaşlarımızın direnişini ile bu bahar bizim baharımız olacak” diye belirtit.

Konuşmaların ardından Orhan ve beraberinde ki heyet halkla birlikte halay çekti.

BAŞKALE

Başkale ilçesinde de HDP’lilerin seçim çalışmaları aralıksız sürüyor. HDP Eşbaşkan adayları Erkan Acar ve Şengül Polat seçim çalışmaları kapsamında Ergani, Yurttepe (Pars) ve Tokluca (Karaxpul) Mahallelerinde halkla bir arya geldi. Yoğun ilginin gösterildiği HDP’liler ile yurttaşlar gittikleri her yerde seçim aracından çalan müziklerle halaya durdu. Yurttaşlar 7 Haziran rekoruna yetişeceklerini ve rekor bayrağını yeniden alacaklarını söyledi.

İPEKYOLU

İpekyolu Eşbaşkan Adayları Şehzade Kurt ve Azim Yacan’da ilçeye bağlı Erçek ve Bostaniçi mahallelerinde halkla buluştu. Gittikleri her yerde coşkuyla karşılanan Kurt ve Yacan, buralarda halkın sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi. Yine eşbaşkan adaylarının Gövelek (Ermanis) Mahallesi’nde yoğun ilgi gösterilmesi dikkat çekti. Ellerine HDP bayrakları alan çocukların mahalle boyunca aracın önünde yürümesi renkli görüntülere sahne olurken, Yacan ve Kurt yaptıkları konuşmalarda, süren açlık grevlerine dikkat çekerek duyarlılık çağrısında bulundu.

GEVAŞ

HDP’li Gevaş eşbaşkan adayları ilçedeki çalışmalarını hızlandırdı. Üç ayrı koldan yapılan çalışmalar ilçe merkezi ve ücra mahallelerde eş zamanlı olarak yürüyor. Çalışmalar kapsamında eşbaşkan adayı Melek Araopoğlu ve partililer Ortamahalle ile Bahçelievler mahallesini ziyaret etti. Eşbaşkan adayı Veysi Şeker ise, meclis üyeleriyle birlikte Dağyöre mahallesini ziyaret etti. Eşbaşkan adayları 31 Mart seçimlerinin önemine dikkat çekerek, yurttaşlarla bir süre sohbet etti.

BİNGÖL

HDP Bingöl İl Örgütü, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında Genç’te seçim irtibat bürosu açılışı yaptı. Açılışa, Bingöl Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hişyar Özsoy, kent Milletvekili Erdal Aydemir ile Genç Belediyesi eşbaşkan adayları Sadullah Ürkün ve Şefika Doğan yanı sıra onlarca kişi katıldı. Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Özsoy, AKP’nin iç ve dış politikada ülkeyi itibarsızlaştırdığını belirtti.

‘SERMAYE KAÇIYOR’

Seçimden sonra Türkiye’yi daha zor günler beklediğini ifade eden Özsoy, “Döviz yükselecek, esnaf kepenk kapatacak. İç barışı sağlamayan AKP içerde ve dışarıda Türkiye’yi itibarsızlaştırdı. Ekonomide ve hukukta güven kalmadı, sermaye kaçıyor. Bir çok iş insanı başka ülkelerin vatandaşlığına geçti” dedi. Özsoy, bu derin krizden çıkış için son şansın ise 31 Mart olduğunu belirtti.

‘KRİZİ 16 YILDIR YÖNETENLER ÇIKARDI’

Milletvekili Erdal Aydemir de, AKP’nin 16 yılın sonunda ülkeyi uçuruma götürdüğünü belirterek, “Derin bir ekonomik kriz, muazzam bir işsizlik var. Yaklaşık 1 buçuk milyon üniversite öğrencisinin yanı sıra 3 milyon genç işsiz. Toplamda 9 milyon insan işsiz. Bütün bunların temel sorumlusunun AKP iktidarı olduğu açık ve nettir” diye konuştu.

Genç Belediye Eşbaşkan Adayları Doğan ve Ürkün ise yeni bir belediyecilik anlayışıyla herkese eşit ve adil bir şekilde yaklaşarak Genç ilçesine hizmet edeceklerini ifade etti. Daha sonra müzik eşliğinde büronun açılışı yapıldı.

Açılıştan sonra kent merkezine dönen Özsoy, taksi duraklarını ziyaret etti. Taksicilerin sorunlarını dinleyen Özsoy, kazanmaları durumunda sorunlarına çözüm bulacaklarını dile getirdi. Taksiciler, şimdiye kadar kimsenin gelip sorunlarını dinlemediğini belirterek, ilk kez HDP’nin kendilerini ziyaret ettiğini söyledi.

ŞIRNAK

HDP Şırnak İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında kent merkezine bağlı Kumçatı (Dergul) Beldesi’nde il seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, HDP Belde Belediye eşbaşkan adayları Zozan Aksu ve Dursun Çakır, çok sayıda HDP ve DBP’li yöneticinin yanı sıra yüzlerce kişi açılışa katıldı.

Yöresel kıyafetler giyen kadınlar ve gençlerin çoğunlukta olduğu kitle, açılışa uzun bir süre kala büro önünde toplanarak halaya durdu. Yoğun askeri önlemlerinin alındığı açılışta sık sık HDP lehine sloganlar atıldı.

Program belde belediye eşbaşkanlarının konuşmasıyla başladı. Eşbaşkanlar, 31 Mart tarihinde belediyeyi kayyumdan kurtaracaklarını ifade etti.

ÖZGÜNEŞ: KÜRT VE KÜRDİSTAN HAKİKATTIR

Daha sonra konuşan HDP’li Özgüneş ise, partilerini hedef alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce yaptığı “Kürdistan” açıklamasına tepki gösterdi. Erdoğan’ın geçmiş yıllarda yaptığı açıklamalarıyla çeliştiğine dikkat çeken Özgüneş, Kürt ve Kürdistan’ın bir hakikat olduğunu vurguladı. Kente taşınan usulsüz seçmen kayıtlarına işaret ederek, ileri gelenlere “halkınızın yanında yer alın” çağrısında bulunan Özgüneş, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit karşısında açlık grevinde olan tutukluların eylemini selamladı.

ZAFER İŞARETLERİYLE KAŞILANDILAR

Büyük bir coşku ile sona eren açılışına arından partililer seçim çalışmalarını kent merkezinde sürdürdü. Burada yurttaşların düğüne katılan partililer yoğun bir ilgiyle karşılandı. Zafer işaretleriyle karşılanan HDP’liler uzun bir süre yurttaşların coşkusuna ortak oldu.

ADANA

HDP Adana İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Seyhan İlçesi’ne bağlı Karasu Mahallesi’nde seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Etkinliğe kent milletvekili Kemal Peköz, il ve ilçe yöneticileri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER) ile çok sayıda kişi katıldı. Alan HDP bayraklarıyla süslenirken, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 123 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in fotoğrafının olduğu “Leyla Güven haklıdır. Tecrit kalkmalıdır” pankartı asıldı. Açılışta, Güven ve tutukluların direnişlerine dikkat çekilip, direnişlerinin sahiplendiği mesajı verildi. Halaylarla başlayan etkinlikte konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, AKP-MHP faşizmini kaybettireceklerini söyledi.

Güven ve tutukluların direnişine değinen Peköz, mutlak tecridin kaldırılması için halkı direnişe ses vermeye davet etti. AKP’lilerin kendilerine “terörist” demesine tepki gösterip Peköz, halkı Cumhur ittifakını geriletmeye çağırdı.

Konuşma ardından alkış ve sloganlarla seçim irtibat bürosu açıldı.

Hürriyet Mahallesi’nde yapılan açılışta kitle açlık grevinde olan direnişçilerin fotoğraflarının olduğu “Tecridi kıracağız. Faşizmi yıkacağız” ve “Leyla Güven haklıdır tecrit kalkmalıdır” dövizler taşındı. Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan epilepsi hastası Selami Keleş’in annesi Güzel Keleş, ölümler olmadan Güven ve tutukluların taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Açılışta Güven ve tutukluların direnişlerini ses olmak için havaya balon bırakıldı.

Peköz, Yüreğir ilçesine bağlı 19 Mayıs Mahallesi’nde seçim irtibat bürosunun açılışını yapacak.

ANTALYA

HDP Antalya İl Örgütü seçim çalışmaları kapsamında Kepez ilçesine bağlı Habibler ve Şafak mahallerinde seçim irtibat bürolarının açılışını gerçekleştirildi. Açılışlara, HDP Antalya İl Eşbaşkanları Muhsin Taşar ve Remziye Zengin ile HDP PM Üyesi Nihat Akkaya ve çok sayıda yurttaş katıldı. Etkinlikte yurttaşlar çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Ellerinde HDP bayraklarını hiç düşürmeyen çocuk ve kadınlar bayrakları dakikalarca salladı. HDP Antalya İl Eşbaşkanları Muhsin Taşar ve Remziye Zengin, AKP-MHP faşizmini gerileceklerini vurguladı. Güven ve tutukluların direnişine değinen HDP PM Üyesi Nihat Akkaya, Güven ve tutukluların direnişini sahiplenme çağrısında bulundu.

ANKARA’DA IRKÇI SALDIRI

HDP’nin Ankara Güvenpark’ta açtıkları seçim standına ırkçı sloganlar atan bir grubun saldırısına uğradı. İki gündür açılan standa bugün, bir grup bozkurt işareti yaparak, stant açan HDP’lilere “Neden burada HDP bayrağı açıyorsunuz” diyerek saldırmak istedi. Bunun üzerine stanttaki HDP’liler polise haber verdi. Güvenpark’a gelen polis, grubu uzaklaştırdı.

Uzaklaşan grup bir süre sonra tekrar standın bulunduğu yere gelerek bozkurt işareti yaparak İstiklal Marşı’nı okudu.

MARDİN

HDP Mardin İl Örgütü, seçim çalışmalarını kente bağlı ilçelerde sürdürdü. Kent Milletvekili Ebru Günay, Tuma Çelik ve İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın da katılımıyla gerçekleştirilen seçim çalışmaları kapsamında kapı kapı ziyaretler yapıldı.

Kentteki seçim çalışmasına katılan Ahmet Şık ve beraberindekiler ilk olarak Ömerli ilçesinde halkla buluştu. Burada Ömerli Belediyesi Eşbaşkan Adayları Türkan Bakır ve Cuma Tuğay’ın da aralarında olduğu kitle tarafından karşılanan partililer, seçim bürosuna geçerek yurttaşlarla bir araya geldi. Ömerli’nin ardından Midyat’a geçen heyet burada da seçim bürosuna ziyarette bulundu. Midyat’ta temaslarda bulunan heyet ardından Dargeçit ilçesine geçti.

Dargeçit’te büyük bir coşkuyla karşılanan heyet yurttaşlarla birlikte önce halaylar çekti, ardından esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Esnaf ziyaretinin ardından, Dargeçit’e bağlı Sümer (Deywan) ve Kılavuz (Xelila) Köyü’ne gidildi. Buluşmalarda konuşan milletvekili Ebru Günay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulamalarına karşı açlık grevini 123 gündür sürdüren Leyla Güven ve cezaevlerindeki tutuklulara değinerek, seslerine ses verme çağrısında bulundu.

KIZILTEPE MİTİNGİ YARIN

Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Derik, Savur, Artuklu ilçelerinde de çalışmalarını kapı kapı sürdüren HDP’liler, yarın Kızıltepe’de Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin katılımıyla gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrıda bulundu.

HDP PM Üyesi Semire Kut da, Kızıltepe mitingine dikkat çekerek, Mazıdağılıları alana davet etti. Kut, tüm Mardinlileri kendi renkleri, inançları ve kimlikleriyle mitingine katılmaya çağırdı. Kut, yarın Kızıltepe Otogar Meydanı’nda saat 11.00 da başlayacak miting için tüm hazırlıklarının tamamlandığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...