GAZETE SOKAK  Hakkari’nin köylerinde yaşayan ve geçimlerini hayvancılıkla sağlayan yurttaşlar sonbaharın gelişiyle birlikte kış hazırlıklarına başladı. İlkbahar ayları boyunca topladıkları otları köye taşıyan köylüler, imece usulüyle otları patostan geçirerek öğütüyor.

Hakkari’nin köylerinde yaşayan yurttaşların kış hazırlıkları sürüyor. Merkeze bağlı Işıklı (Nîşe) köyünde yaşayan yurttaşlar yaz boyunca Kanî Mehan, Dêrzengil, Çarkêla ve Helyê Qorînê yaylalarında biçtikleri otları köye taşıdıktan sonra bu kez de patosla öğütüyor.

‘ŞİMDİ PATOS ZAMANI’

Köydeki bütün işleri dayanışma içinde yaptıklarını belirten köylülerden Mışehti Dayan, “Hayvanlarımıza kışın vermek için yaylalarda ot biçtik. İlkbaharda biçtiğimiz otları sonbahar gelmeden araçlar ile köy merkezine taşıyoruz. Bu dönemlerde yaptığımız işlerin masrafı çok oluyor. Bir köylünün tek başına bu işlerin üstesinden gelmesi çok zor. Bu nedenle köylüler olarak imece usulü çalışıyoruz. Köyde sürekli birbirimize yardımcı oluyoruz” dedi.

‘HAYVANCILIK ARTIK PARA ETMİYOR’

Köyden 15 kişinin kendisine ait yaklaşık 2 bin bağ otu patosta öğütmek için yardıma geldiğini belirten Ayaz Dayan adlı yurttaş ise, “Bu köylerde bütün gelirimiz küçükbaş hayvanlardır. Maalesef her şeye zam geldiğinden hayvancılık da artık çok masraflı bir iş olmaya başladı. Bir koyunun beslenmesi bizlere 700 TL’ye mal oluyor ama sattığımızda bunun karşılığını alamıyoruz. Yılın bu zamanında da kışa hazırlanmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Bugün köylülerimizin tümü bana yardıma geldi. Yarın başka bir kişiye gideceğiz. Birbirimize yardımcı olarak işlerimizi yapıyoruz” diye konuştu.

‘KAZANCIMIZ MAZOTA GİDİYOR’

Yılın bu mevsiminde tek işlerinin patos ve otları köyün içerisine getirmek olduğunu ifade eden köylülerden Rahmi Dinçer de, “Benim traktörüm olduğu için köylülerin otlarını patosta öğütüyorum. Yılda sadece 2 ay işim var. Ancak artan mazot ve parça fiyatları bizi perişan etti. Mazotun litresini 6.5 TL’ye satın alıyorum. Traktörümle bütün Lêwin mıntıkasında bulunan Kaval (Qewal), Elmacık (Nispas), Cevizli (Bêtkat), Geçitli (Peyanis) Işıklı (Nîşe) ve diğer köylerde dolaşarak ilkbaharda tarla ekiyoruz sonbaharda da patos yaparak geçiniyoruz. Günlük yevmiyemiz bin TL’dir. Mazot fiyatından dolayı kazancımın yarısı yakıta gidiyor. Bunun yanında parça ve diğer giderler ile birlikte bize fazla bir şey kalmıyor. Yaklaşık 20 gün sonra artık işimiz bitecek. Gelecek bahara kadar artık işsiz güçsüz oturacağım” dedi.

‘YILADIR BİRBİRİMİZE YARDIMCI OLUYORUZ’

10 yaşından itibaren köyde çobanlık yaparak ailesini geçindirdiğini söyleyen Hacı Dayan adlı köylü, yıl içerisinde tarlalarda verim alamadıklarını belirtti. Dayan, “Köylerde bu yıl genel olarak ekilen bütün bahçelerde bir hastalık musallat oldu ve hiçbir ekinimizden verim alamadık. Köyde bir domatese, bir salatalığa hasret kaldık. Bunun yanında birçok bölgede olduğu gibi hayvanlarımızdan da birçoğu hastalıktan telef oldu. Biz şuan kış hazırlıklarına başladık. Köyümüzde yılardan beridir işlerimizi imece usulü ile yapıyoruz. Ekin dönemi ve sonrasında hep birlikte çalışırız. Bizler böyle yapmazsak işi bir kişi tek başına asla yapamaz” dedi.

‘OTLAR ATLARLA TAŞINIYOR’

Bir taraftan köylüler patos işinde çalışırken bir taraftan da köyün tarlalarında yaz boyunca ekilen yoncalar atlarla köye taşınıyor. Köylülerden Ercan Dayan, köyde herkesin bir iş yaptığını kendisinin de atla köye ot taşıdığını söyledi. (Kaynak: MA – Hamza Gündüz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...