Hêlîn DEĞER

Kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir tiyatro oyunu izledik. Ve bir kez daha damarlarımızdaki bütün hücrelerin derinliklerine kadar büyük bir heyecanla hissettim ki güzel olan en önemli değer insanın kendi öz kültürünün renkleriyle yaşama sarılmasıdır. Bizler de dün akşam bu kültürün tadına varabilmek için Tartuff’eyi izledik.

MKM’nin aracılığıyla Batman’a getirilen Amed Şehir Tiyatro’su oyuncularının sahnelediği ve Fransız yazar Moliere’nin yazdığı Tartuffe adlı oyununu Kürtçe izlerken Kürt tiyatrosunun kat ettiği aşamaya bariz bir şekilde şahit olduk.

Dünya standartlarında bir performansla yabancı bir tiyatro oyununu kendi ana dilleri Kürtçe ile sahneleyen oyuncuların sanata olan katkıları gözlerden kaçmazken, özellikle rahip karakterini oynayan sanatçının kullandığı beden dili ve mimikleriyle sergilediği performans kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi.

Batman Belediyesi Ahmet Güneştekin Kültür Merkezinde sahnelenen Tartuff isimli tiyatro oyununu Batman Milletvekilleri Dr. Nejdet İpekyüz, Ayşe Acar Başaran, Batman eski Belediye Eşbaşkanı Sabri Özdemir, Belediye Eşbaşkanları Dr. Mehmet Demir, Songül Korkmaz ve yoğun bir katılımla yurttaşlar izledi.

Batmanlıların yoğun ilgi gösterdiği Tartuffe’yi izleyen Batman Belediye Eşbaşkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz oyunun bitiminde oyunculara çiçek takdim ederek sanata olan katkılarından dolayı teşekkür etti. Eşbaşkanlar Dr. Demir ve Korkmaz, katkılarından dolayı Batman MKM’ye de teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...