GAZETE SOKAK – HDP önünde eylem yapan ailelere her gün saatlerce yer veren havuz ve ana akım medya organları, eylemde yer alan polis ve asker ailelerini görmezden gelme tutumu içerisinde. Öyle ki Anadolu Ajansı’nın (AA) hazırladığı fotoğraf galerisi ve kolajında bile asker ve polis ailelerine yer verilmedi.

Diyarbakır’da “çocuklarının dağa kaçırıldığı” iddia eden kimi ailelerin 2 Eylül’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü binası önünde başlattığı oturma eylemine, üç gün sonra çocukları HPG tarafından alıkonulan 4 polis ve asker ailesi de dahil oldu. Onlarla birlikte oturma eylemine katılanların sayısı 8’e yükseldi.

Bu ailelerden Malatyalı Şevket ve Songül Altıntaş çiftinin oğlu er Müslüm Altıntaş (24) ve arkadaşı Adil Kavaklı 2 Ekim 2015’te Dersim’de, Mardinli Şeyhmus ve Emine Kaya çiftinin oğlu polis Vedat Kaya (28) 24 Temmuz 2015’te Diyarbakır’da, Mersinli Rahime Uymaz’ın yeğeni olan polis Sedat Yalabalık (24) 28 Temmuz 2015’te Diyarbakır’da, Malatyalı Şadiye Özbey’in astsubay oğlu Semih Özbey ise 17 Eylül 2015’te Dersim’de HPG’liler tarafından alıkonulmuştu.

Ancak söz konusu bu eylemi takip etmek için bina önüne adeta kamp kuran havuz ve ana akım medya organları, ilk günlerde “sayı artışı” olarak lanse edip, mikrofon uzattığı bu aileleri sonrasında görmezden gelmeye başladı.
Gün boyu parti binası önünde yapılan paket program, haber bültenleri ve canlı yayınlarda bu ailelere yer verilmemeye başlandı.

AA’NIN FOTOĞRAF KOLAJINDA DA YER VERİLMEDİ

Öyle ki devletin resmi kurumu Anadolu Ajansı (AA) da, “çocuklarının dağa kaçırıldığı” iddia edilen ailelere dair özel çekim yapılarak hazırlanan fotoğraf galerisinde ve yine yapılan kolajda bu polis ve asker ailelerinden hiçbirini yer verilmedi.

Hasan Namlı imzasıyla servis edilen foto galeride, sadece siyah bir örtü önünde çekimleri yapılan Remziye Akkoyun, Fatma Akkuş, Necla Çur, Saliha Edizer, Ayşegül Biçer, Celil Begdaş, Latife Ödümlü ve Süleyman Aydın yer aldı.

Bu durum, alıkonulan çocuklarının serbest bırakılması için devlet kurumlarının kapısını aşındırmalarına rağmen hiçbir sonuç alamayıp, bu duruma dair tepkilerini geçmişte yaptıkları açıklamalarla da gösteren polis ve asker ailelerinin verdikleri mesajlardan rahatsız olunduğunu göstermiş oldu.

Ana akım ve havuz medyasının hükümet politikasına uyum sağlayarak görmezden geldiği alıkonulan askerlerin sayısı hakkında hükümet yetkilileri şu ana kadar kamuoyuna bir açıklama yapmış değil. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre ise, HPG’nin elinde alıkonulan 12 asker ve polis var.

Aileler en son 14 Haziran 2018’de İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın katılımıyla İHD Diyarbakır Şubesi’nde yaptıkları basın toplantısıyla alıkonulan çocuklarının serbest bırakılması için PKK’ye çağrıda bulunmuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...