GAZETE SOKAK – ABD Başkanı Donald Trump’ın WHO’ya mali desteğe kesmesinin geniş yer bulduğu dünya basını, Kolombiya’da cezaevlerinde salgın tedbirleri kapsamında tutukların serbest bırakılacağını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) “Çin yanlısı” diyerek suçlaması ve ardından mali yardımı kesme açıklaması dünya basınında. The New York Times, WHO’ya mali yardımın kesme kararının, Trump’ın anketlerden oy oranının düşmesi sonrasında alındığına dikkat çekti.

KOLOMBİYA’DA HASTA TUTUKLULAR KARARI

Kolombiya’da yayın yapan El Espectador, cezaevlerindeki koronavirüs riski ve hükümetin mahkumlara serbestlik tanıyan kararını yazdı. Habere göre, mahkumlar geçici gözetim ve ev hapsi şeklinde en fazla 6 ay süreyle olmak üzere serbest kalacak. Haberde, 60 yaş üstü olanlar, hamile kadınlar, 3 yaşından küçük çocuğuyla tutuklu olan kadınlar, kanser, AİDS, böbrek rahatsızlığı, anemi ve kan pıhtılaşması rahatsızlığı olanlar, kronik diyabet, ciğer rahatsızlığı, hepatit B ve hemofili, koroner hastalıkları ve immünosüpresif ilaçlarla tedavi edilen mahkumlar serbest kalacağı belirtildi.

Haberin devamında kararname kapsamının dışında bırakılan mahkumlara yönelik ise şu bilgiler yer aldı: “Soykırım, basit veya ağırlaştırılmış cinayet, kadın cinayet, zorla kaybetme, basit veya zorlayıcı kaçırma, zorla yerinden etme, göçmen kaçakçılığı, çocuk ve ergenlerde insan ticareti, insan hakları savunucuları ve kamu görevlilerine karşı işlenmiş suçlar, aile içi şiddet, özel yolsuzluk, kara para aklama, ağırlaştırılmış kaçakçılık, örgütlü suç gruplarına ve örgütlü silahlı gruplara danışmanlık ya da terörizm ve organize suç gruplarının finansmanı suçlarından yargılananlara uygulanmayacak.”

İRAN: ABD PSİKOLOJİK SAVAŞ KULLANACAK

Tehran News’in gündeminde, Tümgeneral Yahya Rahim Safavi’nin, ABD’ye yönelik açıklamalarını aldı. Haberde, Safavi’nin şu açıklamasına yer verildi: “ABD, otoritesini korumak için her zamankinden daha fazla psikolojik ve sanal savaş kullanacak. Koronavirüs aşısı ve etkili tedavi yöntemi bulunana kadar, bu krizin çeşitli ekonomik, siyasi, güvenlik, askeri ve teknolojik ve hatta kültürel ve ahlaki unsurlardaki sonuçlarının kapsamı ve derinliği ayrıntılı olarak tartışılamaz. Virüsün ölüm oranı gripten daha düşük olmasına rağmen, salgının hızı ve gücü ve yayılması hakkındaki endişeler ve korkular insan ilişkilerinin birçok alanını etkiledi.”

ABD’DE YENİDEN AÇILMA PLANI

Washington Times, Trump’ın farklı eyaletlerdeki iş hayatının 1 Mayıs’tan önce yeniden başlatmak için 50 valiyle birlikte çalışma yürüteceğini yazdı. WT, buna karşın 10 eyalet valisinin Trump’a karşı geldiğini ve kendi planlamalarını yapacaklarını duyurmasına yer verdi.

DANİMARKA’DA OKULLAR AÇILIYOR

The Guardian, Danimarka’da okulların 20 Nisan’da yeniden açılacağını ve böylece Avrupa’da okulları ilk açan ülke olacağını yazdı. Guardian, Japonya’dan izlenimlerini aktardığı haberinde, Osaka kentinde yurttaşların plastik yağmurluklarını bağışlama kampanyası yaptığını ve bazı doktorlar çöp torbası giymek zorunda kaldığı bilgilerini verdi.

AVRUPA BORSALARI İÇİN BELİRSİZ GÜN

İtalyan La Repubblica “Sabah 9 buçuk itibariyle Avrupa piyasaları için belirsiz bir gün başladı” başlıklı haberinde, “Kovid-19 tehlikesi kendisini çeyrek yıl hesaplarında hissettirdi. Borsa zayıf, alım-satım marjı 220 puanı aştı. Amerikalı şirketlerin ekonomik açıklamalarına odaklanmak rezervleri çoktan yordu. Dün Wall Street hızla yükselerek kapandı, Amazon rekora ulaştı” bilgilerini paylaştı.

Gazete, İtalya’da ülkede ölüm sayılarının saat başı arttığı ancak yoğun bakımdaki hasta sayısının giderek azaldığına işaret etti. Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...