GAZETE SOKAK – Başlattıkları “Bağımlı olma, özgür ol” kampanyası kapsamında yapmak istedikleri eylem ve etkinliklere yönelik müdahalelere tepki gösteren HDP Genç Kadın Meclisi üyesi Berfin Can, “Hasankeyf’te yaktığımız kıvılcımı büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi ve Genç Kadın Meclisi’nin, gençleri hedef alan fuhuş, madde bağımlılığı ve asimilasyon politikalarına karşı başlattığı “Bağımlı olma, özgür ol” kampanyası kapsamında planladıkları bütün eylem ve etkinlikler yasaklama kararlarıyla engelleniyor. Kampanyanın startını sular altında bırakılmak istenen antik kent Hasankeyf’te veren gençler, burada da karşılaştıkları polis müdahalesinde işkenceye maruz kalmıştı.

Özellikle bölgede düzenlemek istedikleri eylem ve etkinlikleri yasaklanan gençlerin son olarak Diyarbakır’da düzenlemek istedikleri iki ayrı şölen, Diyarbakır Valiliği tarafından alınan yasaklama kararıyla polis tarafından engellendi.

Eylemlerine dönük engellemeler ve polis müdahalelerini değerlendiren HDP Genç Kadın Meclisi üyesi Berfin Can, hamlenin startını vermeleriyle birlikte düzenledikleri bütün eylem ve etkinlerin bir bir engellenerek, polis şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

‘HALAY ÇEKMEMİZ DAHİ ENGELLENİYOR’

Diyarbakır’da düzenlemek istedikleri iki ayrı şölenin de engellendiğini ve müdahaleye maruz kaldıklarını anımsatan Can, “Gençlere üzerindeki asimilasyon, fuhuş ve madde bağımlılığı politikalarına dur demek için etkinlikler düzenliyoruz. Toplumu bu durumlardan uzaklaştırmak için çaba gösteriyoruz. Ama her etkinlikte yüzlerce polis ve engellemeleriyle karşılaşıyoruz. Saldırıya maruz kalıyoruz. Halay çekmemize dahi engelleniyor” dedi.

‘SONUNA KADAR SAVAŞA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ’

Engellemelere rağmen eylem ve etkinliklerini sürdüreceklerinin altını çizen Can, “Tamamıyla ekolojiye, kadına ve bunların örgütlenmesine karşı bir devlet hali var. Saldırılar ne olursa olsun; biz gençlik olarak topluma öncülük edeceğiz. Sonuna kadar doğa ve kadın katliamlarına, savaşa karşı mücadele edeceğiz. Hasankeyf’te yaktığımız kıvılcımı büyütmeye devam edeceğiz” diye konuştu. MA – Özgür Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...