GAZETE SOKAK – AİHM’in Hasankeyf’e ilişkin kararını değerlendiren sivil toplum ve meslek örgütleri, mücadelenin daha bitmediğine dikkat çekerek, “Mücadele ettiğimiz oranda Hasankeyf’in kurtuluşu yakındır” dedi.  

Ilısu Baraj suyu altında bırakılmak istenen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’teki kültürel mirasın korunması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvurunun reddedilmesine tepkiler sürüyor. Sivil toplum örgütü temsilcileri Hasankeyf’teki kültürel mirasın korunması için mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

‘KURTULUŞ YAKINDIR’ 

Hasankeyf Yaşatma Girişimi Sözcüsü Rıdvan Ayhan, Hasankeyf’teki kültürel mirasın korunması için uzun süredir çeşitli platformlarda mücadele edildiğini belirterek mücadelenin daha da yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi. Baraj yapımının sürdürüldüğünü, barajın ne zaman su tutacağına dair tarihlerde sürekli bir değişlik yapıldığına işaret eden Ayhan “Yapacağımız mücadeleyle birlikte Hasankeyf’in sular altında kalmamasını sağlamak için kotanın düşürülmesi sağlanabilir. Hasankeyf’te su tutma işlemi başlasa dahi mücadele bırakılmamalıdır. Biz mücadele ettiğimiz oranda Hasankeyf’in kurtuluşu yakındır” dedi.  Hasankeyf’in sular altında kalmaması için ellerinden gelenin yapacaklarını söyleyen Ayhan, “Su tutulsa dahi barajda biz yeni yerleşkeye götürülsek dahi buraya gelip mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. AİHM’in kararını değerlendiren Ayhan, “Bu karar mücadelenin bittiği anlamına gelmemelidir. Mücadele devam ediyor” ifadesini kullandı. 

‘HASANKEYF’İ YOK EDEMEZSİNİZ’ 

AİHM’in verdiği kararın mücadelelerini etkilemeyeceğini vurgulayan Diyarbakır Ekoloji Derneği Üyesi Bişar İçli, Hasankeyf’in kurtarılması mücadelesine devam edeceklerini söyledi.  İçli,”Sözlü anlatımlardan yazılı anlatımlara kadar burada yaşanan mücadeleyi anlatmaya devam edeceğiz. Anlatmalıyız ki Hasankeyf’in halen kurtarılabilir olduğunu anlatabilelim” dedi. Dünya üzerinde benzeri çok az olan tarihi eser taşımalarının Hasankeyf’te yapıldığını söyleyen İçli, “Buradaki tarihi eserler başka bir yere götürülerek etrafları çit ile çevrilerek veya bir alana bırakılarak tarih korunmaz. Bu acı verici bir olaydır. Hasankeyf insanlık tarihidir ve yok edemezsiniz. Doğasına ve tarihine sahip çıkmayanlar geleceğini belirleyemez. Biz de bu felsefeyle mücadele edeceğiz” diye konuştu.  

‘HASANKEYF’DE İHLAL YAŞANIYOR’ 

İnsan Hakları Derneği Batman Şube Eşbaşkanı Devran Yıldız da Hasankeyf’te hak ihlali yapıldığını ve insanların zorla göç ettirilmesinin insan hakkı ihlali olduğunu vurguladı. Hasankeyf’in ortak dünya mirası listesinde alınması gerektiğine dikkat çeken Yıldız, “GAP Projesi çerçevesinde buradaki baraj nedeniyle sular altında bırakılmak isteniyor. Burada sadece göç ettirme ile ilgili bir insan hakkı ihlali bulunmuyor. Burada aynı zamanda özellikle kuşların yaşam alanları da yok edilerek canlıların yaşamları da yok edilmek isteniyor. Burada doğaya da bir hak ihlali de yapılmaktadır. Çevreciler buraya daha fazla sahip çıkması gerekmektedir” ifadesinde bulundu.   

‘HASANKEYF HALA AYAKTA’ 

Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi üyesi Duygu Bayram, Hasankeyf mücadelesinin henüz bitmediğine dikkat çekti. Basında sürekli Hasankeyf’in taşıma işlemlerinin bitirildiğine ve sular altında bırakıldığı algılarının yaratıldığını vurgulayan Bayram, şöyle konuştu: “Uzun yıllardır Hasankeyf’te bir mücadele bulunuyor. Belki son yıllarda biraz yavaşladı ama halen devam eden bir mücadele var. Geçmişte nasıl ki Hasankeyf’e bisiklet turundan basın açıklamasına kadar eylemler yapıldı ise yeniden bunlar yapılarak Hasankeyf’in halen ayakta olduğunu ve unutulmadığını yeniden hatırlatmalıyız. Hasankeyf’te büyük bir yıkım yaşandı ama mücadelenin bitmediğini anlatmalıyız” dedi.   Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi yöneticilerinden Sevdet Acar, “Baraj her ne kadar su tutmamış olsa da suyun tutulmaması için rutin olarak burada doğa yürüyüşleri, basın açıklamaları yapılmaya devam edeceğiz. Burası su altında kalsa dahi o hafızayı korumak için Hasankeyf’in kurtarılması için mücadeleyi bırakmayacağız” ifadesinde bulundu. MA – Metin Yoksu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...