GAZETE SOKAK – Van’ın Özalp Belediyesi sponsorluğunda Gazeteci – Foto muhabiri Ciwan Değer’in açtığı Qêrîna Bêdeng (Lal Çığlık) isimli Hasankeyf konulu fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü.

Belediye hizmet binasında fotoğraf severlerin beğenisine sunulan serginin açılışına Özalp Belediyemiz Eşbaşkanları Dilan Örenci, Yakup Almaç, eş başkan yardımcısı Turan Sarıgül, belediye meclis üyeleri ve HDP Özalp ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

‘Hasankeyf’in çığlığına Özalp’tan ses olmak istedik’

İlçe halkının yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışında konuşan Belediye Eşbaşkanı Dilan Örenci, “Geçmişi 12 bin yıla dayanan Hasankeyf gibi bir değer baraj altında bırakılıyor. Hasankeyf gibi bir güzellik bir daha görülmeyecek. Maalesef mevcut iktidar bu güzelliği talan etti” dedi.
Tüm çabalara rağmen iktidarın geri adım atmayarak Hasankeyf’i sular altında bıraktığını belirten eş başkan Örenci Hasankeyf’in çığlığına Özalp’tan bir ses vermek istediklerini aktardı.

‘Sessiz kalan herkesin ayıbıdır’

Belediye eş başkanı Yakup Almaç ise, tarih boyunca onlarca medeniyete beşiklik yapmış Hasankeyf’in kapitalist sisteme kurban edilmesinin insanlık ayıbı olduğuna değinerek, “Dünya veya Avrupa bir taraftan diş fırçası ile coğrafyamızda tarihi kanıtları bulmak için yoğun çaba harcamaktadır. Ancak ansiklopedilere sığmayacak kadar zengin bir tarih barındıran Hasankeyf’in sulara gömülmesi ve yok edilmesi tüm Türkiye’nin ve sessiz kalan dünyanın ayıbıdır‘’ ifadelerini kullandı.

Yaptıkları etkinlik için emeğinden dolayı Ciwan Değer’e teşekkür eden eş başkan Almaç, söz konusu sergiye ev sahipliği yaparak Hasankeyf’e dair bir bilinç oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.

‘Mücadelemiz sürecek ve mutlaka kazanacağız’

Kişisel sergisini açan foto muhabiri ve gazeteci Ciwan Değer de 33 kurşun katliamını yapan zihniyetin Hasankeyf’i talan ettiğini hatırlatarak, ‘’Tarih talan ediliyor, yok ediliyor. İnsanlığa bir saldırıdır Hasankeyf’in bu durumu. Sadece kadim Mezopotamya’ya değil, tüm dünya medeniyetlerine ait 12 bin yıllık eserler talan ediliyor. Ne yazık ki şu an sular altında bırakılıyor. Dinamitlerle yerle bir ediliyor. Sözüm ona tarihi eserleri taşıyorlar ama her çiçek kendi ikliminde güzeldir. Bu talanı kabul etmiyoruz, mücadelemiz sürecek ve mutlaka kazanacağız. Bu temelde sanata verdikleri değer ve destekten dolayı Özalp Belediye Eşbaşkanları Dilan Örenci, Yakup Almaç, Basın sözcüsü Şenol Bali ve emeği geçen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...