GAZETE SOKAK – Menaf Osman, 53 yıllık hayatının 25 yılını cezaevinde geçirdi. Hesekê’de dünyaya gelen ve halen cezaevinde bulunan Osman, edebi çalışmalarına yeni bir roman ekledi. Menaf Osman’ın Kürtçe kaleme aldığı “Sînor” romanı Aryen Yayınları tarafından çıkarıldı.

Aryen Yayınları, 25 yıldır cezaevinde bulunan Menaf Osman’ın kaleme aldığı “Sînor” isimli Kürtçe romanını yayınladı. 53 yaşında olan ve Kuzey Suriye’nin Hesekê kentinde dünyaya gelen Menaf Osman, çocukluğunda dinleyerek büyüdüğü “serxet” ve “binxet” ile kaçakçılık hikayelerini de romanında işliyor. Edîtörlüğünü Roj Agir’in yaptığı kitabın redaksiyonunu Rêdûr Dîjle yaptı. Kitabın kapak resmi aynı zamanda resimler de çizen Menaf Osman’a ait. 176 sayfadan oluşan kitap, kitapçılardaki raflarda yerini aldı.

Kitapta bir sabah uyanan ve çizilmiş bir sınırla birbirinden koparılan aile ve akrabaların hikayeleri şu sözlerle anlatılır: “Uzun bir tartışmanın ardından bir akşam son bir keşif için sınıra gitmeyi kararlaştırdılar. Keşif kararı Evdil’i heyecanlandırmıştı. İlk defa kendi ailesini bir kılıç darbesi gibi ikiye ayıran sınırı görecekti. Bir anda ailesinin bir kısmını serxet (Türkiye), diğer kısmını da binxette (Suriye) bırakan sınırı merak ediyordu. Babası O’na sınırı şöyle anlatmıştı: Oğlum! Bir gün sabah uyandığımızda tarlalarımızın ortasından tellerin geçtiğini gördük. Bize ‘artık tellerin öbür tarafına geçemezsiniz, orası serxettir’ dediler. ‘Ne sınırı babam’ dedik. ‘Akrabalarımızın dostlarımızın yarısı öbür tarafta kaldı’ dedik. ‘Hayır artık geçemezsiniz, orası başka bir devlet’ dediler. Delilerin bile inanamayacağı sözlerdi ama inanmamızı istiyorlardı. Ancak henüz delirmemiştik. Deden Soro, 2 amcan ve dayın, 3 teyzen ve halan çoluk çocuklarıyla birlikte bir gecede Serxet halkı olmuşlardı. Bizler de aynı gece Binxet halkı olmuştuk!..”

1965 yılında Kuzey Suriye’nin Hesekê kentinde dünyaya gelen Menaf Osman, ilk, orta ve lise öğrenimini bu kentte tamamladı. Daha sonra Şam Üniversitesi’nde Jeoloji bölümü okudu. Siyasi faaliyetleri nedeniyle 1993’te tutuklanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Menaf Osman, Türkiye’deki birçok cezaevinde kaldı ve çok sayıda edebi çalışmaya imza attı.

Halen cezaevinde bulunan Menaf Osman’ın şimdiye kadar yayınlanan kitapları şöyle:

* Girê Şêran (Roman) , Aram Yayınevi, 2003
* Şînok (Öykü), Lîs Yayınevi, 2011
* Namûsname (Roman), Aram Yayınevi, 2012
* Silava Bajariyan (Öykü), Azad Yayınevi, 2013
* Piling – Şoreşname-1 (Roman), Ar Yayınevi, 2015 (Kaynak: MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...