GAZETE SOKAK – HDP’nin il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları gittikleri her yerde büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Malatya, Van ve Hakkari’de yapılan aday tanıtımlarına binlerce kişi sevgi gösterisinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) il ve ilçe belediye eşbaşkan adaylarının seçim çalışmaları halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. HDP Malatya İl Örgütü, il binasında düzenlediği halk toplantısıyla kentin belediye eşbaşkan adaylarını tanıttı. Büyükşehir için ihsaf Aktaş, Yusuf Bozkuş, Arguvan ilçesi için İlhan Yıldız, Seda Çıplak Gültutan, Battalgazi ilçesi için Hüseyin Kılınç, Ruken Bilginç, Yazıhan ilçesi için Aziz Sertkaya ve Kadriye Bayar’ın aday olarak açıklandığı toplantıda konuşan İl Eşbaşkanı Kemal Gedik, zorlu bir süreçten geçildiğini, AKP-MHP bloğunun anti demokratik uygulamaları ile karşı karşıya olduklarını hatırlattı. Ekonomik yönden halkların ciddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Gedik, “Sıkıntıların bedelini hep birlikte ödüyoruz. Barışa karşı savaşı direten bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Ekonomik kriz çok ciddi bir şekilde ezilen halkları vuruyor. Sebze fiyatları, market fiyatları ne kadar gizlerlerse gizlesinler halkı alamaz duruma getirmiş. Sebze ile merminin fiyatı kıyaslanacak duruma gelmiş. Bize mermiyi gösteriyorlar. Biz ise inadına barış, demokrasi diyoruz. Türkiye halklarının savaşmasını istemiyoruz. Kimsenin ölmesini istemiyoruz. Bu durumda demokrasiyi yerelden inşa edeceğimize inanıyoruz. Radikal demokrasiyi yerelde inşa etmek üzere adaylarımızı açıklıyoruz. Açıklamadığımız ilçeler için çalışmalarımız devam ediyor. Onları da Cumartesi günü açıklamayı planlıyoruz” dedi.

‘KADINLARIN SESİ OLACAĞIM’

Kadınların sesi olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı İhsaf Aktaş da, temisliyeti kadın boyutu ile öne çıkaracağını söyledi. “Nüfusunun yarısı kadınsa sözün yarısı da kadınlarda olması gerektiği inancındayım” diyen Aktaş, “Buradan Malatya halkı ve kadınlarına sesleniyorum; kadın bakış açısıyla yerelden yönetimi inşa etmek tüm kadınların görevidir. Bunun için tüm kadınlardan ve halkımızdan desteklerini bekliyorum” diye konuştu.

‘HDP BELEDİYECİLİĞİNİ ANLATACAĞIZ’

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Yusuf Bozkuş ise, demokrasinin yerelden inşa edeceklerini söyledi. HDP’nin belediyecilik anlayışını halka anlatacaklarını belirten Bozkuş, “Tüm anlayışları mahkum edeceğiz. Halkçı, sosyal, demokrat, katılımcı, halk meclisleri, yerel meclisleri, mahalle meclisleri, kadın meclisleri, gençlik meclisleriyle nasıl yapılacağını halkımıza anlatacağız” diye belirtti.

VAN

HDP Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, Sebze Hali esnafları, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) ile Van Ticaret Borsası (VATBO) yönetimini ziyaret etti. Seçim çalışmaları kapsamında sabah saatlerinde sebze haline giden eşbaşkan adayları komisyoncuların sorunlarını dinledi. Sebze fiyatların yüksek olmasının kendilerinden kaynaklanmadığını belirten komisyoncular, sebze fiyatların pahalı olmasının nedeninin ise vergi ve mazotta yapılan zamlardan kaynaklandığını kaydetti. Büyükşehir Belediyesi Adayı Bedia Özgökçe Ertan, iktidarın tanzim satış noktalarını kurmakla sebze fiyatlarının düşüremeyeceğini vurgulayarak, kalıcı çözüm için üreticinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Komisyoncuların anlattıkları sorunlara karşı Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı ise, seçildiklerinde sorunları birlikte çözmek için diyalog yolunu tercih edeceklerini dile getirdi.

Eşbaşkan adayları ardından Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) ve Van Ticaret Borsası (VATBO) yönetimini ziyaret etti.

HAKKARİ

HDP Hakkari’deki seçim çalışmaları ise, Eşbaşkan Adayları Seher Kadiroğlu Ataş ve Cihan Karaman’ın esnaf ziyaretleriyle devam ediyor. Daha önce Bulak Mahallesi Bulvar Caddesinde ve Cumhuriyet Caddesindeki esnafları ziyaret eden eş başkan adayları Ataş ve Karaman bu güne de Bulak Mahallesi Atlılar Caddesi’nde bulunan esnaflarla bir araya geldi. Esnaflar tarafından sıcak bir şekilde karşılanan eş başkan adayları, ziyaret nedenlerinin oy amaçlı değil, buluşma ve tanışma amaçlı olduğunu söyledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...