GAZETE SOKAK – HDK Kadıköy Grubu tarafından, “Halkların Demokratik Çocuğu” adı ile çıkardığı gazetenin ilk sayısı yayımda. Bahadır Altan, “Gazete, ülkede yaşanan bütün sorunların bir karmaşasını ve karikatür yumağını yansıtacak” dedi.
Aralarında eski bir savaş pilotu Bahadır Altan’ın yanı sıra Şenol Özbek, Mehmet Taha ve Deniz Şeref Dilaver’in de olduğu Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadıköy Grubu tarafından hazırlanan “Halkların Demokratik Çocuğu” adlı gazetenin ilk sayısı çıktı.
Tek sayfa şeklinde çıkarılan gazete, Kadıköy’de bulunan tüm duvarlara yapıştırılıyor ve elden ele dağıtılıyor. Ülke gündemine dair ne varsa karikatürize edilerek çıkarılacak gazetenin hedef kitlesi ise tüm toplumsal kesimler.
Çevre sorunundan kadın gündemine, demokrasiden tutuklu siyasetçilere, açlık grevlerinden Flormar işçilerine kadar farklım kesimlere yer verilen gazete 15 günde bir çıkacak.
‘FİKİRLERİMİZİ ANLATMAK İÇİN’ 
Gazeteyi çıkaran isimler arasında bulunan Bahadır Altan, “Halkların Demokratik Kongresi Kadıköy Grubu olarak komşularımıza, hemşerilerimize dertlerimizi ve fikirlerimizi anlatalım diye düşündük. Bu dönemde herkes telefon ve tabletlerle haberleşiyor. Yazılı basının neredeyse okunmadığı bir dönem yaşanıyor. Bizler de eski kuşak olarak; yazılı görsel bazı şeylerin ekranlar dışında duvarlarda olmasına alıştık. Bülten yerine böyle bir duvar gazetesi hazırlayalım ve bunun da bir kahramanı olsun istedik. Halkların Demokratik Kongresi’nde bir araya geldiğimiz insanlar olduğumuz için bunun adına Halkların Demokratik Çocuğu verdik” dedi.
‘DUYGULARIMIZA TERCÜMAN OLACAK’
Altan, gazetenin içeriğine ilişkin şunları söyledi: “Bu çocuk cinsiyetsiz; aslında, erkek veya kız değil sadece bir çocuk. O yüzden farklı şeyleri var. Güldüğü, ağladığı, dalga geçtiği ve öfkelendiği aslında bizim fikirlerimize, duygularımıza tercüman olacak bir çocuk. Yeri geldiğinde haylazlık yapacak, ağlayacak, yeri geldiğinde de bizler gibi gülecek. Gazetede bizi acıtan, duygulandıran, güldüren ne varsa yer alacak.” Altan, gazetenin ülkede yaşanan sorunların bir karmaşasını ve karikatür yumağını yansıttığını dile getirdi.
‘HEDEF KİTLE HERKESTİR’
Gazeteyi çıkaran isimlerden Mehmet Taha Deniz de, sosyalleşmenin en önemli aracının iletişim olduğunu vurgulayarak, “İletişim bir ihtiyaç. Dolayısıyla iletişimin zayıflatıldığı bir ortamda buna çözüm üretmek ve payımıza düşen görevi yapmak istedik. İnsanların yaşananları ve günceli takip etmesi için böyle bir çalışma başlattık” dedi.
Gazetenin öncelikle Kadıköy merkezli dağıtılacağını kaydeden Şeref Dilaver ise, “15 günde bir çıkan bir gazete; ama haftalık olarak da düşünüyoruz. Tüm Türkiye’nin demokratları bu gazeteye sahip çıkmalı ve okumalı. Hedef kitle herkestir” diye konuştu. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...