GAZETE SOKAK – HPG’li Devran Baysal’ın cenaze törenine katıldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Bundan sonra da katılacağım. Halkımızın acısında da sevincinde de yanında olacağız. Beraber eğleneceğiz, beraber gözyaşı dökeceğiz” dedi.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Batman milletvekilleri Feleknas Uca ve Mehmet Rüştü Tiryaki hakkında, Hakkari’de yaşanan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Devran Baysal’ın cenaze törenine katıldıkları gerekçesiyle soruşturma başlattı. Hakkında soruşturma açılan HDP’li vekil Mehmet Rüştü Tiryaki, soruşturma açılmasının merkezi bir karar olduğunu söyledi. Cenaze törenlerine katılmalarının suç teşkil etmediğini ve bunun “Örgüt propagandası” sayılmayacağını ifade eden Tiryaki, şunları söyledi: “Yurttaşlarının cenaze törenlerine, seçmenlerinin yakınlarının cenaze törenlerine katıldı diye bir milletvekili hakkında soruşturma başlatmak, ne bu ülkenin demokrasisine ne de bu ülkeye bir yarar sağlar. Cenaze törenine katıldığım gün, 10 ayrı taziyeye katıldım. Hiçbirisini tanımadığım 10 ayrı yurttaşımızın yakınına başsağlığı diledim. Partili arkadaşlarımla birlikte fatihalarını okuduk. O akşam da 2 cenaze töreni vardı. Biri soruşturma başlatılan cenaze, bir diğeri de 18-19 yaşlarında intihar eden bir gencimiz. Her iki cenaze törenine katıldık. Bunların hiç birinin suç olduğunu düşünmüyorum.”

‘HALKIMIZIN DÜĞÜNÜNDE DE TAZİYESİNDE DE OLACAĞIZ’

Milletvekillerinin “terörize” edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Tiryaki, “Eğer siyaset aracı olarak kullanılıyorsa, bu çok ucuz bir siyaset. Bir cenaze törenine ölen kişi için katılmıyorsunuz. Geride kalanlar için cenaze törenine katılıyorsunuz. Ölen kişinin yakınlarını, ailesi, yurttaşlarınızla beraber oluyorsunuz. Bunun tartışılması bile abes. Elbette ki milletvekilleri sadece seçildikleri bölgede değil, bulundukları her yerde cenaze törenlerine katılırlar. Bu aileleri tanıyoruz veya tanımıyoruz ama sonuçta partimizin genel bir politikasıdır. Arkadaşlarımız mümkün olduğu her yerde yurttaşlarla birliktedir. Eğleniyorsa düğününde yanındadır. Cenazesi, taziyesi varsa yine yanındadır. Biz bunun için halkçı bir partiyiz, halkların partisiyiz” diye konuştu.

‘HDP’DE BİR TARTIŞMA YOK’

Cenaze törenlerine katıldıkları gerekçesiyle açıklan soruşturmalara dair parti içinde tartışmaların olmadığını aktaran Tiryaki, “Partimizde böyle bir tartışma yok, taziyelere, cenazelere katılıyoruz. Yurttaşlarımızın yakınlarının cenazesine katılmamızdan daha doğal, daha olağan bir şey olamaz” diye konuştu.

‘KATILMAYA DEVAM EDECEĞİM’

Cenaze törenlerine katılmalarının hükümet tarafından siyasi malzeme haline getirildiğine dikkat çeken Tiryaki, şöyle konuştu: “Söz konusu durum suça iştirak etmek değildir. Bir suç işlemek değildir. Sadece yaşamını yitirmiş bir insanın ailesine karşı son görevimizi yapmaktır, cenaze törenine katılmak, tabutuna el atmak, fatihasını okumak, kültürel bir işi yapmaktan ibaret bir davranıştır. Bundan sonra da elbette ki katılacağım. Halkımızın acısında da sevincinde de yanında olacağız. Beraber eğleneceğiz ve beraber gözyaşı dökeceğiz. Biz halkın partisiyiz.”

(Kaynak: Mezopotamya Ajans / Özgür Paksoy – Müjdat Can) Fotoğraf: Civan Değer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...