GAZETE SOKAK – Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Meclisi Eşbaşkanı Ebid Hamid El-Mihbaş, Türkiye’nin, Suriye’de barış ve güvenliğin sağlanmasında büyük bir engel olduğunu belirterek, “Halkımızı her türlü saldırıya karşı koruyacağız” dedi.

MA‘nin haberine göre, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin operasyon tehditlerini ve ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin sınır hattından çekilmesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Özerk Yönetim temsilcilerinin katılımıyla Eyn Îsa’da yapılan açıklamada, Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Ebid Hamid El-Mihbaş konuştu.

‘BARIŞ VE GÜVENLİĞİ ENGELLİYOR’

Suriye’de barış ve güvenliğin Türkiye tarafından bozulmaya çalışıldığını dile getiren El-Mihbaş, “Devrim mücadelesinde 11 bin şehit verdik. Özellikle DAİŞ’in askeri alanda yenilgiye uğratıldığı bu süreç, hassas ve çok önemli bir süreçtir” dedi. Bölgeyi olası bir savaştan uzak tutmak için yoğun bir çaba sarf edildiği ve ABD ile varılan sınır güvenliği mekanizmasının tüm şartlarının yerine getirdiğinin altını çizen El-Mihbaş, “Türkiye’nin tehditleri ve olası işgal saldırıları çok tehlikelidir. Bölge ve uluslararası alanda büyük olumsuz sonuçlar doğuracak olan bu olası saldırılar, Suriye’yi krizin başladığı ilk tarihlere döndürecektir. Ayrıca DAİŞ başta olmak üzere diğer radikal terör grupları, Türk devletinin saldırıları ve bölgede yaşanacak kargaşayı fırsata çevirip yeniden örgütlenmeye başlayacaktır. Bu durum da sadece bölgeyi değil tüm dünyayı tehdit etmektedir” diye belirtti.

‘BÖLGEYE HİZMET ETMEMEKTEDİR’

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin büyük fedakarlıklarda bulunduğunu, DAİŞ’i sınırladıklarını hatırlatan El-Mihbaş, “Erdoğan ve Beyaz Saray’ın anlaşması, bölgeye hizmet etmemektedir. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim olarak, bölgedeki ve dışarıdaki halklara bu sebepsiz saldırıların önüne geçilmesi için harekete geçme çağrısında bulunuyoruz. Ayrıca tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına sınır hattına akın etmeleri ve Girê Spî ile Serêkaniyê sınır hattındaki güvenlik güçlerinin yanında yer almaları çağrısında bulunuyoruz” diye kaydetti.

‘HALKIMIZI KORUYACAĞIZ’

Çözümün askeri operasyon değil, barış ve diyalogdan geçtiğini sözlerine ekleyen El-Mihbaş, şunları söyledi: “Türkiye dahil olmak üzere tüm sorunların çözüm yolu olduğunu vurguluyoruz. Suriye ve toplumun birliğinden yana olduğunu bir kez daha belirtiyoruz. Halkımızı her türlü saldırıya karşı koruyacağız. Rusya, Suriye rejimi, Uluslararası Koalisyon, AB ve Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere Suriye’deki tüm aktif güçlerin, Erdoğan’a işgal tehditlerinde manevi destek veren Suriye Anayasa Komitesi’ne Özerk Yönetim temsilcilerinin dahil edilmemesi kararlarının ardından Türk devletinin işgal tehditlerine karşı net tavır sergilemesini bekliyoruz. Türk devletinin saldırıları bölgede yıkım ve insanlık krizine sebep olacaktır. Tüm dünya da bunun sorumlusu olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...