GAZETE SOKAK – Halkevleri, elektriğe yapılan yüzde 14,90 zamma tepki göstererek, “Bu bir soygundur” dedi.

Halkevleri, elektriğe yapılan yüzde 14,90 zamma yaptıkları yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

“Bu bir soygundur” başlığıyla yayınlanan açıklamada, yapılan elektrik zammına karşı sokağa çağrı yapılarak şu ifadelere yer verildi:

“Ağustos 2018’den itibaren elektriğe yüzde 71 zam yapılmasına tepki gösteren Halkevleri, “Enerji şirketlerinin batmaması için enerji fiyatlarına zam üstüne zam yapıyorlar! Şirketlerin borcunu biz ödemeyeceğiz!” diyerek, yapılan zamma karşı İstanbul ve Antalya’da sokağa çağrı yaptı.

Dün elektriğe yapılan yüzde 14.9 zamla birlikte elektriğe 1 Ağustos 2018’den bugüne yüzde 71 zam yapıldı! Bu bir soygun. İktidar, enerji şirketlerinin borcunu halka fatura ediyor, bu faturayı ödemeyeceğiz. AKP döneminde enerji sektörünün yüzde 85’i özel sektöre geçti! AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında toplam elektrik üretiminin yüzde 60’ı kamu tarafından gerçekleşirken, bugün bu oran yüzde 15. Enerji şirketlerine 10 yılda 30 milyar dolarlık teşvik dağıtıldı. Kimin parasıyla, halkın. AKP, TEDAŞ’ın yürüttüğü elektrik dağıtım hizmetini 2009-2011 yılları arasında “rekabet sayesinde enerji fiyatları düşecek” diyerek özelleştirdi.

‘ŞİRKETLERİN BORCUNU BİZ ÖDEMEYECEĞİZ’

Sonuç ortada. Elektrik üretim ve dağıtım sektörünün mevcut borç stoku 47 milyar dolar, 12-13 milyarlık batık krediden bahsediliyor. Bugün elektrik dağıtımının tümü, borca batmış elektrik dağıtım şirketleri eliyle yürütülüyor. Enerji şirketlerinin batmaması için enerji fiyatlarına zam üstüne zam yapıyorlar. Şirketlerin borcunu biz ödemeyeceğiz. Enerji haktır, her haneye 230 kWh ücretsiz elektrik! Enerji üretim ve dağıtımı kamu eliyle yapılmalı.”

Halkevleri, yapılan zamma tepki göstermek amacıyla yarın saat 19.30’da Kadıköy-Eminönü İskelesi’nde basın açıklaması yapacak. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...