GAZETE SOKAK – Türkiye’nin operasyon tehlikesine karşı topraklarını korumak amacıyla binlerce Kuzey ve Doğu Suriyeli, birçok kentten sınır hattına doğru yürüyüşe geçti. Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Türkmen halkı, Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin geri çekilmesini protesto ederek, sınırda canlı kalkan eylemine başlıyor.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon tehlikesine karşı binlerce Kuzey ve Doğu Suriyeli, topraklarını korumak için sınıra yürüyüş başlattı. ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin sınır hattından çekilmesini kınayan Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Türkmen halkı, Hesekê’den Qamişlo’ya, Til Koçer’den Girê Spî’ye yürüyor.

GİRKÊ LEGÊ’DE BİNLER YÜRÜDÜ

Girkê Legê’nin Şehit Xebat Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişiye, Til Koçer’den katılımlarla yürüyor. Siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de yürüyüşe destek veriyor. “Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgaline hayır” yazılı pankartlarının taşındığı yürüyüş, ilçe merkezine kadar devam etti.

Yürüyüş ardından yapılan basın açıklamasında konuşan Girkê Legê İlçe Meclisi Eşbaşkanı Mihemed Cemil, “Yıllardır direnen ve mücadele etmeye devam eden halkımız önümüzde tek bir yolun olduğunu biliyor. O da onurumuza, topraklarımıza sahip çıkmaktır. Tüm halklara çağrım; birlik olsunlar ve mücadele etmeye hazır olsunlar” diye belirtti.

QAMIŞLO

Qamişlo Kantonu’nun Tıl Hemis ilçesinde binlerce kişi, operasyon tehditlerine karşı yürüyüş düzenledi. İlçe Meclisi önünden başlayan yürüyüşte, “Türkiye’nin topraklarımızdaki varlığına hayır!” ve “Özgür kadın iradesiyle işgalciliği yıkalım” yazılı pankartlar açıldı. “Suriye halkları birdir” sloganlarının atıldığı yürüyüş, ilçe merkezindeki Şehitler Meydanı’nda sona erdi.

‘KARA BİR TARİHE SAHİP’

Burada Til Hemis’te bulunan aşiretler adına açıklamada bulunan Abdulxaliq Abdullah, Türkiye’nin tavrına tepki göstererek, “Türkiye kara bir tarihe sahiptir. Terörün bu bölgelere geçmesini sağlamış, Suriye’yi harabeye çevirmiştir. Türkiye, halkın kendi iradesiyle yaşamasını istemediği gibi kendi çıkarlarını gerçekleştirmek istemektedir ve biz buna karşı duracağız” diye konuştu.

CANLI KALKAN EYLEMİ BAŞLATILACAK

Girê Spî’de binlerce kişi sınır hattına doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Alem Bulvarı’nda bir araya gelen binlerce kişi, DAİŞ’e karşı mücadelede yaşamını yitirenlerin fotoğraflarıyla kentin ¬doğusundaki Mişêrfa Azo köyüne doğru yola çıktı. Köyde Türkiye sınırı karşısında zincir oluşturan kitle, operasyon tehditlerini protesto etti.

Öte yandan Grî Spî halkı, sınır hattında bulunan Nis Til köyü ve Minbeteh Mahallesi ile Nis Til ve Mişêrfa Azo köylerinde çadır kurarak, canlı kalkan eylemi başlatacak.

EFRİN’DE DE BİNLER YÜRÜDÜ

Operasyona karşı Ehres’in Til Qerah köyünde bir araya gelen binlerce Efrînli, gerçekleştirdiği yürüyüşle Türkiye’nin tehditlerini kınadı. Yürüyüşte, “Barış ve özgürlük savunucuları nerede?” ve “Uluslararası koalisyonun sessizliğini kınıyoruz” yazılı pankartlar taşındı. Sık sık slogan atan kitle yürüyüşünü Şehit Aileleri Meclisi binası önünde sonlandırdı. Yürüyüş ardından burada bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Uluslararası Koalisyon ve QSD, DAİŞ’in yok edilmesinde önemli rol oynadı. QSD, bu uğurda 11 bin şehit verdi. Tüm bunları Suriye’nin bütünlüğü, birliği, barışı ve güveni için yaptı” denilerek olası saldırıda IŞİD tehdidine dikkat çekildi.

Açıklamanın sonunda Suriye rejimine, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ile diyalog kurması çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...