GAZETE SOKAK – Halepçe Katliamı onlarca kentte yapılan basın açıklaması ve eylemlerle anıldı. Katliamda sorumluluğu olan devletler kınanırken, Kürtler üzerindeki soykırımın bugünde sürdüğü dile getirildi.

Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenler birçok kentte düzenlenen eylem ve etkinliklerle anıldı. Katliamda sorumluluğu olan devletler kınanırken, Kürtler üzerindeki baskı, sindirme ve soykırım politikaların devam ettirildiğine vurgu yapıldı.

ŞIRNAK

Şırnak merkez ve birçok ilçesinde de Halepçe katliamın yıldönümü, gerçekleştirilen basın açıklamalarıyla kınandı. HDP Şırnak İl Örgütü binasındaki konferans salonundaki basın toplantısında ise, üzerine “Halepçe katliamını unutmayacağız” yazılı pankart açıldı. DBP İl Eşbaşkanı Yakup Barkın, yaptığı kısa bir açıklamayla katliamda hayatını kaybedenleri andı.

CİZRE

Cizre’de katliamın yıldönümü için HDP ilçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. HDP Belediye eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ’ın da katıldığı açıklamada DBP İlçe Eşbaşkanı Selahattin Kolanç konuştu. Katliamı, “soykırım” olarak nitelendiren Kolanç, insanlık tarihine yazılan bu kara lekeyi unutmayacaklarının altını çizdi.

İDİL

İdil’de de HDP binasında basın toplantısı gerçekleştirildi. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Niyazi Çevrim, katliamı unutmayacaklarına vurgu yaptı.

SİLOPİ

Silopi’deki basın açıklaması HDP İlçe Örgütü binası önünde yapıldı. Onlarca yurttaşın katıldığı açıklamada, üzerinde “Em şehîdên Helepçeyê birêzdarî bibîrtînin” yazılı pankart açıldı. Açıklamada konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Fatma Gündüz, Halepçe ve Beyazıt katliamlarında yaşamlarını yitirenleri anarak, “Hangi silahlar ve yöntemler kullanılırsa kullanılsın, katliam ve şiddet demokrasi ve adalet mücadelesi durdurulamaz” dedi.

Açıklamanın ardından, parti binasında katliamı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

BEYTÜŞŞEBAP

HDP Beytüşşebap İlçe Örgütü tarafından parti binasında yapılan basın toplantıya da çok sayıda kişi katıldı. HDP İlçe Eşbaşkanı Şaban Cin, katliamda hayatını kaybedenleri andı.

MALATYA

Malatya HDP ve DBP il örgütleri, ortak basın açıklamasıyla Halepçe ve Beyzaıt katliamlarını kınadı. HDP il binasında yapılan basın açıklamaya, partilerin yetkilileri ve belediye eşbaşkan adayları katıldı. Açıklamayı okuyan HDP İl Eşbaşkanı Kemal Gedik, geçmişiyle hesaplaşmayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini belirtti. Gedik, devamında “Tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini her yerde ve dönemde sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Coğrafyamızda işlenen katliamların hesabını sormak için katliamcı zihniyete karşı mücadelemizi kesintisiz olarak sürdüreceğimiz sözünü bir kez daha veriyoruz” dedi.

ADANA

HDP Adana İl Örgütü, Halepçe ve Beyazıt Katliamlarını protesto etmek için il binalarında basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP il ve ilçe yöneticileri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER) ile çok sayıda kişi katıldı.

MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Halepçe’de kimyasal ve biyolojik silahlar kullanarak kadın, çocuk, yaşlı ve genç 5 bini aşkın Kürdün katlettiğini ifade eden HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, Kürt halkının hak eşitliği ve özgürlük taleplerini defalarca silahla bastırmayı deneyen Saddam rejiminin, bu saldırısıyla insanlık tarihine katliamcı olarak geçtiğini söyledi. Kürt halkının bu haklı mücadelesinin Halepçe ve Halepçe benzeri tüm katliam saldırılarına rağmen devam ettiğini söyleyen Tural, “Halepçe Katliamı ile nasıl ki, Saddam rejimi Kürt halkının haklı mücadelesini engelleyemediyse Türkiye, Suriye, İran gibi devletler de Kürtlerin en temel hakları için verdiği mücadele karşısında başarısız olacaklardır. Bölgesel güçlerin, Halepçe Katliamından 31 yıl sonra bu gerçeği artık görmesi gerekiyor” dedi.

TARİHİN KARANLIK SAYFALARINI AYDINLATACAĞIZ

16 Mart Beyazıt Katliamı’nın da Türkiye’de işlenen onca cinayet ve katliam gibi karanlıkta bırakıldığını sözlerine ekleyen Tural, “Tarih de gösteriyor ki, baskı ve şiddet yöntemleriyle demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadeleleri bir süre bastırılabilir, ancak engellenemez. Kimyasal, biyolojik ya da konvansiyonel, hangi silahlar ve yöntemler kullanılırsa kullanılsın, katliam ve şiddetle demokrasi ve adalet mücadelesi durdurulamaz. 16 Mart Halepçe ve Beyazıt katliamlarını düzenleyenleri HDP olarak bir kez daha lanetliyoruz. Geçmişiyle hesaplaşmayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini her yerde ve dönemde sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

HATAY

HDP İskenderun İlçe Örgütü de Halepçe ve Beyazıt Katliamlarını ilçe binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Ahmet Çahan, katliam ve şiddetle demokrasi ile adalet mücadelesinin durdurulamayacağını söyledi. Çahan, Halepçe ve Beyazıt Katliamları’nı lanetlediklerini aktararak, tarihin karanlık sayfalarını aydınlatacaklarını söyledi.

MERSİN

HDP Akdeniz İlçe Örgütü, Halepçe ve Beyazıt Katliamlarını ilçe binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. HDP Akdeniz İlçe Eşbaşkanı Abdulselam Kutlu, 31 yıl önce Irak’ta Saddam ve Baas Yönetiminin Halepçe’de kimyasal ve biyolojik silahlarla 5 bini aşkın Kürdü katlettiğini dile getirdi. Kutlu, “Kürt halkı kesintisiz mücadele ederek Saddam rejimine karşı verilen mücadele sonucu Federe Kürdistan Bölgesi’nde Kürtler birçok hakkını elde etti. Coğrafyamızda işlenen katliamların hesabını sormak için katliamcı zihniyete karşı mücadelemizi kesintisiz olarak sürdüreceğimiz sözünü bir kez daha veriyoruz”dedi.

Ardından söz alan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık, Halepçe Katliamını lanetledi. Işık, 21 Mart Perşembe günü Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Newroz Alanında Newroz kutlayacaklarını belirterek, tüm halkı Newroz’a katılmaya çağırdı.

ERZURUM

Erzurum’un Hınıs, Van’ın Erciş ve Çatak ile Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde açıklama yapılarak, Halepçe Katliamı kınandı.

TEKMAN

Erzurum’un Hınıs ilçesinde, 31 yıl önce yapılan Halepçe Katliamı’nın düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binasında yapılan açıklamaya HDP Muş Milletvekili Şevin Çoşkun, HDP İl Eşbaşkanı
Muammer Duman, HDP İlçe Eşbaşkanı Servet İnce, Hınıs Belediyesi eşbaşkan adayları Mehmet Bayraktar ve Nurcan Felekoglu ile çok sayıda partili katıldı.

Açıklamayı Ömer Cemal Yazıcıoğlu,Kürt halkının eşit hak ve özgürlük talebini defalarca silahla bastırmayı deneyen Saddam Rejimi’nin, 31 yıl önce düzenlediği saldırıyla insanlık tarihine katliamcı olarak geçtiğine dikkat çekti. Kürt
halkının katliamlara, sürgünlere, zindanlara rağmen mücadelesinin kesintisiz sürdüğünü söyleyen Yazıcıoğlu, “Geçmişiyle hesaplaşmayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması
mücadelesini her yerde ve dönemde sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Coğrafyamızda işlenen katliamların hesabını sormak için katliamcı zihniyete karşı mücadelemizi kesintisiz olarak sürdüreceğimiz sözünü bir kez daha veriyoruz”
dedi.

ERCİŞ

Van’ın Erciş ilçesinde HDP il binasında düzenlenen anma etkinliğine HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, HDP, DBP ve DTK yöneticileri kadıldı. Saygı duruşunun ardından Karabulak, Kürt tarihinin acı ve katliamlarla dolu olduğuna dikkat çekti.

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise diktatörlerin ve baskı rejiminin sahiplerinin bütün sistemleri araçsallaştırdığına dikkat çekerek, “Katliamlarla, tutuklamayla mücadelenin bitirileceği gibi bir yanılgıya sahipler. Oysa bu mücadele başarana kadar sürecek. Ben böyle düşünüyorum. Riya yok, yalan yok, başkasının hakkını, iradesini gasp etmek yok. Bizim taleplerimiz budur. Eğer bu hayvanlıksa ben hayvan olmayı kabul ediyorum. Öyle bir zihniyete mensubu olmayı kabul etmiyorum. Dini suçlarının günahlarının, suç düzeninin devamını sağlamak için her türlü hakareti yapan bu insanlara halk en güçlü tokadı indirecektir” dedi.

Anma etkinliği katliamın anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile son buldu.

ÇATAK

Van’ın Çatak ilçesinde ise Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenler saygı duruşu ile anıldı. HDP ilçe binası önünde düzenlenen anma etkinliğine HDP ve DBP’li yöneticiler katıldı. Anmada, yasın simgesi olan siyah bez asıldı.

YÜKSEKOVA

Yüksekova ilçesinde ise HDP ilçe binasında açıklama yapıldı. Açıklamaya HDP’nin Yüksekova, Büyükçiftlik ve Esendere belediye eşbaşkan adayları ile HDP, DBP’li yöneticiler katıldı. Barış Anneleri’nin de dahil olduğu açıklamada konuşan

HDP İlçe Eşbaşkanı Hüsnü Beşer, kimyasal kullanılarak 5 bin Kürdün katledildiğini hatırlatarak, Halepçe ve Bayazıt katliamlarının hesabını sormaya devam edeceklerini söyledi.

ANKARA

HDP Ankara İl Örgütü, parti binasında Halepçe Katliamı’ na ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Basın metnini, İl Eşbaşkanı Hüseyin Gevher okudu.

‘SADDAM REJİMİ İNSANLIK TARİHİNİ KATLİAMCI OLARAK GEÇTİ’

Gevher , ” Kürt halkının, hak eşitliği ve özgürlük taleplerini defalarca silahla bastırmayı deneyen Saddam rejimi, bu saldırısıyla insanlık tarihine katliamcı olarak geçti. Saddam rejimi, bu katliam ile dünya tarihine katliamcı olarak geçerken, Kürt halkı ise mücadelesini kesintisiz olarak sürdürdü. Saddam rejimine karşı verilen mücadele sonucu Federe Kürdistan Bölgesi’nde, Kürtler birçok hakkını elde etti. Saddam ve Saddam benzeri bölgesel güçlerin tüm saldırı ve baskılarına rağmen sadece Federe Kürdistan Bölgesi’nde değil, Kuzey Suriye’de (Rojava) de Kürt halkı, Baas Rejimi, Türkiye, DAİŞ ve benzeri çeteci örgütlerin tüm saldırıları ve katliamlarına rağmen kendini yönetme ve haklarını elde etme mücadelesini sürdürüyor. Bunlar, Kürtlerin en temel hakları için verdiği mücadele karşısında başarısız olacaklardır ” ifadelerini kullandı.

‘İŞLENEN KATLİAMLARIN HESABINI SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

16 Mart 1978 yılında İstanbulda yaşanan Beyazıt Katliamını da hatırlatan Gevher, “Yaşanan Halepçe ve Beyazıt katliamlarını düzenleyenleri olarak bir kez daha lanetliyoruz. Geçmişiyle hesaplaşmayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini her yerde ve dönemde sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Coğrafyamızda işlenen katliamların hesabını sormak için, katliamcı zihniyete karşı mücadelemizi kesintisiz olarak sürdüreceğimiz sözünü bir kez daha veriyoruz” şeklinde konuştu.

BATMAN

HDP Batman’daki merkez seçim lokalinde düzenlenen etkinlik ile Halepçe’de yaşamını yitirenler anıldı. Anma etkinliğine HDP Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Rüştü Tiryaki, HDP’nin Batman Belediyesi Eşbaşkan Adayları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, Barış Annelerinin yanı sıra yurttaşlar katıldı. Mumların yakıldığı anmada konuşan HDP Batman İl Eşbaşkanvekili Gülcemal Erdinç, Halapçe’de binlerce insanın yaşamını yitirdiği ama katliam emrini veren Saddam Hüseyin yargılanmadığını söyledi.

HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ise Halepçe’de yaşananların soykırım olduğunu belirterek, Halepçe’de yaşananların birçok ülkede soykırım olarak kabul edildiği, ancak Türkiye’nin bunu hala kabul etmediğini hatırlattı. “Artık Kürtler eski Kürtler değildir” diyen Tiryaki, Kürtler üzerinde artık katliamların yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından anma etkinliği Halepçe Belgeseli’nin gösterimiyle devam etti.

HAKKARİ

HDP Hakkari il binasında düzenlenen açıklama ile Halepçe Katliamı kınandı ve yaşamını yitirenler anıldı. HDP ve DBP’li yöneticiler ile belediye eşbaşkan adayları Seher Kadiroğlu Ataş ve Cihan Karaman’ın katıldığı açıklamada konuşan DBP İl Eşbaşkanı İsmet Faruk, “Saddam rejiminin, Kürt halkının haklı mücadelesini engelleyeme çabası nasıl boşa çıktıysa Türkiye, Suriye, İran gibi devletler de Kürtlerin en temel hakları için verdiği mücadele karşısında başarısız olacaklardır. Bölgesel güçlerin, Halepçe Katliamından 31 yıl sonra bu gerçeği artık görmesi gerekiyor. 16 Mart Halepçe katliamını düzenleyenleri HDP olarak bir kez daha lanetliyoruz.”

BİNGÖL

HDP Bingöl İl Örgütü, Halepçe ve Beyazıt katliamlarında yaşamını yitirenleri andı. HDP il binasında düzenlenen anma etkinliğine, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, HDP Bingöl Belediye Eşbaşkan Adayı Senem Çakas ve birçok yurttaş katıldı. Anmada konuşan HDP’li vekil Erdal Aydemir, Halepçe katliamda yaşamını yitirenleri anarak, Yeni Zelanda’da bir camiye yapılan saldırıyı kınadı.

HDP Bingöl Merkez İlçe Eşbaşkanı Zeynel Barlas ise Halepçe’de kimyasal ve biyolojik silahlar kullanılarak kadın, çocuk, yaşlı, genç 5 bini aşkın Kürdün katledildiğini hatırlatarak, Kürtlerin Saddam ve benzeri bölgesel güçler ile Kuzey Suriye’de Baas rejimi, DAİŞ gibi örgütlerin tüm saldırı ve katliamlarına rağmen kendini yönetme iradesini ve mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti. Barlas, Suriye ve İran gibi devletlerin de Kürtlerin en temel hakları için verdiği mücadele karşısında başarısız olacaklarını söyledi.

HDP Bingöl Belediyesi Eşbaşkan Adayı Senem Çakas da “Halepçe bir insanlık ayıbıdır, katliamı unutmamalı sorgulamalıyız” diye konuştu. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...