GAZETE SOKAK – Barış İçin Edebiyatçılar İnisiyatifi’nin yayınladığı “Amasız, fakatsız bu suça ortak olmayacağız” adlı barış bildirisini hazırlayan ve imzalayan yazar Gökhan Yavuzel hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Yavuzel, barışı dillendirenlerin bedel ödediğini söyledi.

Sokağa çıkma yasakları dönemde yaşanan şiddete son verilmesi talebiyle “Bu suça ortak olmayacağız” adlı barış bildirisine imza atıkları için cezalandırılan akademisyenlerle dayanışma amacıyla edebiyatçı ve yazarların yaptığı “Amasız, fakatsız bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin imzalayıcıları da cezalandırılıyor. 2016’nın Ocak ayında edebiyatçı ve yazarın bir araya gelerek kurduğu Barış İçin Edebiyatçılar İnisiyatifinin, hazırladığı “Amasız, fakatsız bu suça ortak olmayacağız” adlı barış bildirisini bizzat kaleme aldığı ve imzaladığı için Yazar Gökhan Yavuzel “örgüt propagandası yapmak”la suçlanıyor. Sayıları bini bulan edebiyatçılar ve yazar hakkında jet hızıyla açılan dava İstanbul 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bu kapsamda yargılanan yazar Gökhan Yavuzel hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

‘AMACIMIZ BARIŞIN SESİNE SES KATMAK’

Barış bildirisini barışı dillendiren insanların sesine ses katmak ve ölümleri durdurabilmek için hassasiyet oluşturabilmeyi amaçladıklarını ifade eden Yavuzel, bu bildirinin savcılar tarafından “örgüt propagandası” olarak algılandığını söyledi. Açılan bu davanın düşünce ve ifade özgürlüğü açısından sıkıntılı olduğunu aktaran Yavuzel, “Ben bir yazarım ama aynı zamanda toplumunu ve insanını seven, problemler karşısında kayıtsız duramayan ve barışçıl yöntemleri savunan bir insanım” dedi.

‘BARIŞI DİLLENDİRENLER BEDEL ÖDÜYOR’

Türkiye’de barışı dillendiren herkesin bir bedel ödediğinin altını çizen Yavuzel, “Benim de payıma bu düştü. 2016 yılında Kıbrıs ve Türkiye’de yılın en iyi yazarı seçildim. Türkiye’de kitap baskısı en erken biten yazarlardanım. Kürt, demokrat ve sosyalist insanların önü kesilmeye çalışıyor, hemen her alandaki kazanımlarını yok saymaya ve bitirmeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki onlar için tehlikenin başlangıcıdır bizim gayemiz ve toplumcu gerçekçi sanat anlayışımız” diye konuştu.

Açılan soruşturmalarla “Daha önce deneyenlere neler yaptık, iyi görün. Sonunuz böyle olur. Kalkışırsanız sonunuz ya cezaevi ya da sürgündür” diye topluma mesaj verildiğini belirten Yavuzel, herkesi birlik ve dayanışmaya davet etti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...