GAZETE SOKAK – Hakkari’nin sayılı doğal güzellikleri arasında yer alan ve birçok kuş türü ve balığa ev sahipliği yapan Sülük Gölü’nün iyileştirilmesi için ıslah edilmesini isteyen yurttaşlar, belediyenin bir an önce harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Hakkari merkez Merzan Mahallesi’nde bulunan ve kentin sayılı doğal güzellikleri arasında bulunan Sülük Gölü’nün (Gola Zûrya) halkın kullanımına açılması için belediyenin harekete geçmesini isteyen yurttaşlar, gölün içinde ve etrafında bulunan hayvanların korunması ve halkın rahatlayabileceği bir alan haline getirilmesini istiyor.

‘GÖLE BALIK BIRAKILDI’

Gölün içinde yer alan ve vücut tedavisinde kullanılan sülükler ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 yılında ülke genelinde 59 ilde 591 gölete “Balıklandırma çalışmaları kapsamında 5 milyon yavru sazan balığını göl ve göletlere bırakma” kararının ardından, Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Sülük Gölü’ne yaklaşık 15 bin adet yavru sazan bırakıldı. Göle bırakılan sazanların göldeki sülükleri yok ettiğini belirten yöre halkı, bundan sonra gölün aslına uygun bir şekilde temizliğinin yapılıp halkın kullanımına açılmasını istedi.

‘YETKİLİLER EL ATMALI’

Yıllar önce gölün çevresinin daha temiz ve çok verimli olduğunu belirten yöre halkından 75 yaşındaki Hanze Kaplan, eskiden insanların gölün kenarında dinlendiğini ve göldeki sülüklerin birçok kişiye şifa olduğunu savundu. Son yıllarda dökülen hafriyatlar ve bakımsızlıktan dolayı gölün çok kötü bir duruma geldiğini belirten Kaplan, “Eskiden göl şimdikinin iki katı daha geniş bir alanı kaplıyordu. Gölde çok sayıda sülük vardı. Ancak şimdilerde pek görünmüyorlar. Bu göl sülüklerin yanı sıra birçok hayvana da ev sahipliği yapıyor. Bu göl ıslah edilip etrafı düzenlenirse hepimiz hoşnut olacağız” dedi.

Bölge halkının gölü kirlettiğinden şikayetçi olan Kaplan, “İnsanlar gölü kirletiyor. Bu gölün etrafında çok sayıda çöp var. Bu kadar güzel bir göl böyle olmamalıydı. Bir an önce temizlenmesini yetkililerden rica ediyoruz” diye konuştu.

‘GÖL GELECEK KUŞAKLARA DEVREDİLMELİ’

Hakkari’de öğretmenlik yapan ve haftada en az bir defa eşi ve çocuğuyla göle gelerek dinlenen Ercan Mavigöz, gölün geleceğe miras bırakılması gereken bir değer olduğunu ifade etti. Mavigöz, “Birçok yurttaş gelip buralarda zaman geçirdiğinde atıklarını etrafa atıyor ve bu çevrenin kirlenmesine neden oluyor. Bizler aslında bunu bu şekilde görmek istemiyoruz. Çocuklarımız buraya geldiğinde temiz bir göl görmeli” diye belirtti. Belediye yetkililerine de seslenen Mavigöz, “Belediye başkanımız ve meclis üyelerinden ricamız burayı bir an önce düzenlemeleridir. Bu göl Hakkari halkına ve topluma kazandırılmalıdır” çağrısında bulundu.

‘HAKKARİ’NİN BİR DEĞERİDİR’

Seçim öncesinde Göl’ün iyileştirilmesi vaadinde bulunan Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman ise, Sülük Gölü konusunun kendi seçim kampanyalarının bir projesi olduğunu ve en kısa sürede gölün aslına uygun bir şekilde ıslah edilmesi için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

‘TEKNİK EKİP İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLADI’

“Gola Zûrya Gölü’nü nasıl kurtarabiliriz? Eski doğasına nasıl kavuşturabiliriz? Hakkari halkının hizmetine nasıl sunabiliriz?” sorularına teknik ekipleriyle yanıt aradıklarını belirten Karaman, “Belediyemizin mevcut bütçesi doğrultusunda bu gölü Hakkari halkına kazandırmayı düşünüyoruz” dedi.

‘HALKIMIZA SÖZÜMÜZ VAR’

Göl ve çevresinde yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Eşbaşkan Karaman, şunları dile getirdi: “Bizler oraya yürüyüş yolları ve dinlenme alanları yaparak insanlarımızın aileleriyle gelip dinlenebileceği bir alan yaratmaya çalışacağız. Bu konuda teknik çalışmalar sonucunda gerekli peyzaj çalışmalarıyla göle hak ettiği değeri vererek halkımızın kullanımına sunacağız. Bu konuda Hakkari halkına verdiğimiz sözümüz neyse bu sözün arkasındayız ve en kısa sürede bunu yerine getireceğiz.”

MA / Hamza Gündüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...