GAZETE SOKAK – Sincar (Şengal) Kaymakamı Mehma Xelil, Kuzey Suriye’de oluşturulacak ‘güvenli bölge’nin Sincar, Ninova Ovası ve sınırdaki ilçeler üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını söyledi.

Sincar Kaymakamı Mehma Xelil, Türkiye ile ABD arasında anlaşmaya varıldığı belirtilen Kuzey Suriye’de oluşturulacak ‘güvenli bölge’ hakkında açıklamalarda bulundu.

Xelil, oluşturulacak ‘güvenli bölge’nin Şengal, Ninova ve Suriye sınırına yakın ilçeleri olumsuz etkileyeceğini ifade ederek, IŞİD’in bölgeye, özellikle de Sincar’e dönmesine yol açabileceğini belirtti.

K24’e açıklamalardan bulunan Sincar Kaymakamı, ABD, Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne Ezidi Kürtlerin kendi bölgelerine dönmelerini sağlamak için huzurlu bir ortamı oluşturmaları çağrısında bulundu.

Bugün bazı medya organlarında ABD ile Türkiye arasında gerçekleşen ve NATO’nun 6 üst düzey komutanının da katıldığı toplantıda, ‘güvenli bölge’nin 5 kilometre derinlik, 100 kilometre genişlikte olması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

ABD İLE TÜRKİYE’DEN MUTABAKAT

ABD ve Türkiyeli yetkililer, Ankara’da geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri görüşmede konuyla ilgili anlaşmaya varmıştı.

Türkiye Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada ABD askeri yetkilileriyle görüşmelerin tamamlandığı ve şu konularda mutabakat sağlandığı açıklanmıştı:

-Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması.

-Bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezinin en kısa zamanda kurulması.

-Güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, ABD ile birlikte adım atacaklarını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...