SAFİYE ÖZŞENER

Eleştiri, bir olgu yada durumun onu özgün yapan niteliklerin belli ölçütleri esas alınarak ortaya konulma biçimidir. Bu sebeple eleştirinin oluşabilmesi için bir olgu olması gerekir. Ve elbette ölçütleri doğru alabilmek için ortadaki bulguları doğru değerlendirmek.

Onlarca sorun varken, günlerdir Sosyal Medya’da Arda Turan, Berkay gündem..

Evet, bir olgu, bir durum mevcut ve pek tabi ortadaki bulgular eşliğinde değerlendirmeler, eleştirel yazımlar, sosyal medya tepkileri olmalıydı. Oldu da..

Zira; herşeyden önce kadın kimliğine erkek egemen eril saldırının vuku bulduğu bir olay ciddiyetle üzerinde durulmalıydı duruldu..yazılan yazıların olması doğal olandı.

Ortaya konulan tepkiler farkındalık yarattı, kişiler ve konumlarına göre değil, doğrular, ve gerçeklerin etiğine göre davranılması gerekliliğinin altı başarılı bir şekilde çizildi, sonuca ulaşıldı, üstü kapatılmadı, yargıya intikal etti.

Ancak; her an, her dakika haber sitelerin de Arda-Berkay ikilisinin gündemde sıcak tutmalarını da çokta anlamlı bulmuyorum..

Onlarca yüzlerce sayabileceğimiz çözüm bekleyen elzem sorunların yaşandığı şu zamanlarda..

Eleştiri ve eleştirel tutumlarımızın da önemli olduğunu düşünüyorum.

Neyi? Ne kadar? Yapmalı, gündemi meşgul edecek konular da belirleyici gücün bizler olabileceğini unutmadan daha seçici davranmamız gerektiğini düşünceden yola çıkarak,

Bir eleştiriyi de kendimize yapmalıyız..

Haber değeri taşıdıktan, gerekli hassasiyet ve önem gösterilerek kamuoyuna olan sorumluluğumuz yerine getirildikten sonra, hiç unutulmaması, gündemden asla düşmemesi, çözüme ulaşana kadar daima sıcak tutulması gereken sorunlar varken Arda-Berkay ikilisini taze gündem konusu yapmak,çözüm bekleyen sorunları gölgelemektir.

Magazin ağırlıklı olaylar neden hep gündemde tutuluyor?

Mesela, tüm dünyayı ciddi şekilde tehdit altında tutan iklim değişikliği hakkında kamuoyunu ne kadar bilinçlendiriyoruz?

Ya da Sanat ve Sinema kültür adına ne kadar özendirici davranıyoruz. Kitap fuarları, binbir emekle hazırlanan tiyatro gösterimlerine ne kadar yer veriyoruz?

Bügünlerde gerçekleştirilen bir festival var. Mersin Uluslararası Sanat Festivali. Kaç kişiye gündem yaparak ulaştırabildik.

Gündemimizi toplumsal bellekte taze tutulması gerekenlere ayırmamız gerekmez mi?

Elbette vuku bulan olaylar hakkında kamuoyunu bilgilendirelim, haberde yapalım, eleştiri de ama yaşanan olgu ve durum hakkında haber değeri kadar diri tutalım..

Haklı ve olması gereken eleştirilerimizle gündem belirlerken, bu bağlamda birazda kendimize dokunalım ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...