GAZETE SOKAK – Gözaltında bulunan ETHA muhabirleri ve ESP üyeleri için Kadıköy’de açıklama yapan demokratik kitle örgürtleri, “Sokağın sesini susturmazsınız” diyerek gözaltındakilerin serbest bırakılmasını istedi.

23 Haziran seçimleri için çıkarılan ‘İstanbul Sokakta’ gazetesini dağıtan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri ile Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanlarına dönük operasyona karşı demokratik kitle örgütleri tarafından Kadıköy’de bulunan Süreyya Opera binası önünde ortak açıklama yapıldı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), Partizan, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Demokrasi Kazanacak İnisiyatifi, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Devrimci Parti yöneticileri ile Etkin Haber Ajansı çalışanları katıldı.

“Sokağın sesini susturmazsınız” pankartının açıldığı eylemde, ortak basın metni ESP üyesi Serfinaz Göçmen tarafından okundu.

‘VAATLERİN HİÇ BİR KARŞILIĞI YOK’

Her fırsatta sandık iradesine işaret eden AKP ve MHP ittifakının, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaybetmeyi hazmedemediğini söyleyen Göçmen, YSK darbesiyle halkın seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğini vurguladı.

Göçmen, “AKP ve MHP ittifakı 31 Mart öncesi ‘beka sorunu’ olarak tariflediği ve YSK darbesiyle tekrarlattığı İBB seçimleri için devletin tüm olanaklarını kullanarak 23 Haziran’da halkın iradesini gasp etmenin peşindedir. 23 Haziran’a giderken kendi tabanında dahi meşruiyetini sorgulatan AKP’nin seçim çalışmaları kapsamında söylediği vaatlerin hiçbir karşılığı ve gerçekliği yoktur” dedi.

‘SOKAĞA SALDIRMAYA BAŞLADILAR’

İktidarın kendini topluma demokrasi gücü olarak sunduğunu ifade eden Göçmen, iktidarın bir yandan yargı reformu ve benzeri politikalarla demokratikleşme adımları vaat ettiğini, diğer yandan da toplumsal muhalefete baskılarını arttırdığını söyledi. İktidarın tüm olanaklarla 23 Haziran seçimlerine hazırlandığını dile getiren Göçmen, “AKP ve MHP ittifakı açıkça ikinci bir 31 Mart yenilgisinden ve toplumsal muhalefetin sokağı tutmasından korkmaktadır. Bu yüzden toplumsal muhalefete, özgür basına, aydın ve sanatçılara, devrimcilere, yurtseverlere, demokratlara, gençlere ve kadınlara yönelik saldırılarını arttırmaktadır. Toplumsal muhalefeti ve devrimci hareketi etkisizleştirme ve ezme stratejisiyle hareket eden Saray ve AKP’nin sosyalistlere dönük saldırısı tesadüf değildir” ifadelerini kullandı.

‘SOKAĞIN SESİNİ SUSTURAMAZSINIZ’

Baskılara karşı ezilenlerin hiçbir zaman susmadığını ve sokakta söz söylemekten de geri durmayacaklarını belirten Göçmen, “Sokağın sesini susturamayacaksınız. Sokağın sesi eşitlik, özgürlük ve adalet isteyen milyonların sesidir. Sokağın sesi KHK´larla bir gecede işlerinden edilen on binlerce emekçinin sesidir. Sokağın sesi kadına yönelik şiddete, çocuk istismarına karşı sokakları özgürleştirmeye çalışan kadınların sesidir. Sokağın sesi ekonomik ve demokratik talepleri için her daim sokakta olan işçi ve emekçilerin sesidir. Biz Ezilenler olarak adalet ve özgürlük için ‘sokakta’ olmaya devam edeceğiz” dedi.

Göçmen, demokrasi mücadelesi verenleri, gözaltına alınan sosyalistlerle, gençlerle, kadınlarla ve özgür gazetecilerle dayanışmaya çağırarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir kez daha ifade etmek istiyoruz hiçbir baskınız bizi bu onurlu mücadelede alıkoyamaz. Gözaltına alınan sosyalistler derhal serbest bırakılsın” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...