GAZETE SOKAK – Gezi Davası’nda iş insanı Osman Kavala ve 8 kişi için beraat kararını veren İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, Kavala için eylemlerin finansörü olduğuna yönelik bir delil bulunamadığı belirtildi.

İş İnsanı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 sanıklı Gezi davasında İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz günlerde 9 kişi hakkında verdiği beraat kararının gerekçeli kararını açıkladı. 318 sayfalık gerekçeli kararda Osman Kavala’nın 840 gün tutuklu kalmasına gerekçe gösterilen, firari cemaat savcılarının talebiyle 2013’te alınan dinleme kararları için “yasadışı delil” tespiti yapılırken, tapelerin bu nedenle hükme esas alınamayacağı belirtildi.

DELİLLER YASAK DELİL OLARAK KABUL EDİLDİ

Mahkeme kararında Kavala’nın tutuklanmasına gerekçe gösterilen tanık Murat Pabuç’un, iddianame hazırlanmadan sadece 3 gün önce savcılığa ihbarda bulunduğunun belirtildiği kararda, Pabuç’ın ifadelerinin delil değeri taşımadığı vurgulanırken, 2013 yılında yapılan yasa dışı dinlemelerden elde edilen kanıtlar hakkında mahkeme şu ifadeleri kullandı: “Yargıtay içtihatları ve zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir ilkesi de göz önüne alındığında iddianameye konu tapelerin yasak delil mahiyetinde bulundukları kabul edilmiştir.”

ALABORA DOSYASI AYRILDI

Gezi eylemlerini “vandallık” olarak niteleyen mahkeme, eylemlerin hükümeti zor durumda bırakmak, istifaya zorlamak amacını taşıdığını vurgularken, Kavala’nın Gezi eylemlerini finanse ettiğine yönelik her hangi bir kanıtın olmadığını belirtti. Raporda, aralarında Memet Ali Alabora’nın da bulunduğu firari 6 sanığın eylemlerin altyapısını hazırladığı, Otpor/Canvas bağlantıları ile ilgili iddiaların ciddi olduğunu belirten mahkeme, bu nedenle dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Mahkeme beraatına karar verdiği sanıkların, yargılandıkları suçtan beraat etmelerine rağmen Gezi eylemlerinin sürmesine, polise direnilmesine yönelik eylemlerde bulunduklarını belirtti. İddianamede yazılı olmayan bu suçlar yönünden savcılığa beraat eden isimler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...