GAZETE SOKAK – İstanbul Cumhuriyet Savcısı Edip Şahiner, beraatla sonuçlanan Gezi davasını İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Şahiner, Osman Kavala’nın kaçma şüphesi olduğu için yeniden tutuklanmasını, diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararının ise kaldırılmasını istedi.

İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin Gezi davasında 18 Şubat’ta verdiği karara itirazda bulunan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Edip Şahiner, Osman Kavala’nın “Kaçma şüphesi” olduğu için yeniden tutuklanmasını, diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararının ise kaldırılmasını istedi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderilmek üzere İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan 90 sayfalık istinaf başvurusunda, Osman Kavala’ya “Faaliyetlerinde Kürt kökenli ve Ermeni kökenli vatandaşlara ağırlık vermek” suçlaması yöneltildi. Savcı, Kavala’nın kadın hakları, çocuk istismarı, kadına şiddet, azınlıkların asimilasyonu, ifade özgürlüğü, çevre duyarlılığı gibi konularda yürüttüğü faaliyetlerin “İktidarı kitlesel kalkışmalarla saf dışı bırakma” amacına yönelik olduğu da ileri sürüldü.

Gezi eylemlerini bir kalkışma olarak niteleyen Şahiner, Osman Kavala’nın bu sürecin planlanmasında, uygulanmasında ve ülkeye yayılmasında etkin rol oynadığını belirtti.

Savcı, Kavala’nın Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Ayşe Mücella Yapıcı aracılığıyla olayları perde arkasından kontrol ettiğini de öne sürdü. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...