GAZETE SOKAK – Geri dönüşüm fabrikaları, ekonomik krize ve yüksek faiz oranlarına yenik düşüyor. Adana’daki geri dönüşüm işi yapan Ramazan Alkan, “Sadece Antep’te 10 fabrika kapandı” bilgisini paylaşırken, Ali Özberk ise, devlet desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Adana Yeni Metal Sanayi Sitesi’nde bulunan geri dönüşüm fabrikaları kredi sıkıntısı çekiyor. Ekonomik krizin etkilerine dikkat çeken Alkanlar Plastik Fabrikası sahibi Ramazan Alkan, geri dönüşüm işi yapacak olanların elinde parası yoksa işi yapamayacağını söyledi.

‘KREDİLER YÜKSEK ÖDEME YOK’

Çalıştıkları büyük fabrikaların bankalardan kredi alamadıkları için kendilerine ödeme yapmadığını ve işlerinin durma noktasına geldiğini anlatan Alkan, banka faizlerinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti. Dolar yükselmeden önce plastiğin kilosunu 1 TL’ye şimdi ise 2 TL’ye atık toplayıcılarından aldıklarını ifade eden Alkan, “Bizler plastiği 2,5 TL’ye zor satıyoruz. Yaşanan krizden kaynaklı bizim satış yaptığımız büyük firmalar bankalarla iş yapamadıklarından dolayı paramızı veremiyorlar. Biz de para çekemiyoruz. İşimiz plastikleri presleyip fabrikalara göndermektir. Bugün fabrikalar para veremiyorlar” dedi.

‘DEMİR VE KAĞIT SEKTÖRÜ DE AYNI’

Atık toplayıcıların daha çok Suriyeli mültecilerin yapmaya başladığını belirten Alkan, “Bize günde 10 ila 15 arasında araç geliyor ve bu toplamda 10 ton plastik ve şişe demek. Demir ve kağıt bunları toplayanların durumu da bizim gibi. Plastik alımında tek sıkıntımız para. Geç aldığımız için bu durum toplayıcılara yansıyor” diye belirtti.

‘10 FABRİKA İFLAS ETTİ’

Birçok firmanın iflas ettiğini ya da işleri durdurduğunu vurgulayan Alkan, şunları söyledi: “Topladığımız ürünleri Adana, Antep ve Afyon olmak üzere büyük fabrikalara gönderiyorduk. Kriz sonrası bu yerlerde birçok fabrika işlerini durdurdu ya da iflas etti. Örneğin Antep’te bildiğimiz 10 büyük toplayıcı firma iflas etti. Birçoğu da işlerini durdurdu.”

Özberk Fabrika sahibi Ali Özberk ise; faizlerin yüksekliğine ve bankaların çıkardığı zorluklara dikkat çekerek, şunları dile getirdi: “Kredi alamıyoruz. Bundan dolayı da istediğimiz sermayeye ulaşamadığımız içinde talebe karşılık veremiyoruz. Kredilerin aşağıya çekilmesi gerekiyor. Devlet bize destek vermesi gerekiyor ki bize geri dönüşüme hizmet verebilelim. Bizim desteğe ihtiyacımız var.” (Kaynak: MA – Ergin Çağlar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...