GAZETE SOKAK – YSK’nin seçilen KHK’li belediye başkanları ve meclis üyelerine mazbata vermemesinin hükümsüz olduğunu belirten HDP’nin KHK’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İktidar anayasal rejimi bitirmiştir, KHK rejimi kurmuştur” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimlere girmelerinde yasal engel görmeyip, adaylıklarını kabul ettiği Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen adaylara, mazbata vermeme kararı aldı. YSK, seçimleri kazanan KHK’li belediye başkanları yerine mazbataları ikinci yüksek oy alan adaylara verdi. Karar, yine KHK’li Belediye Meclis üyeleri için de benzer şekilde uygulandı.

24 Haziran seçimlerinde seçilen KHK’li milletvekilleri için itiraz edilmiş, ancak Yüksek Seçim Kurulu, milletvekillerinin parlamento üyesi olmaları önünde bir engel olmadığına karar verdi. 24 Haziran seçimlerinde meclise giren KHK’li vekiller arasında olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, alınan kararın siyasi boyutuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘KHK’Lİ 10 VEKİL MECLİSE GİRDİ’

KHK’li belediye başkanları ve meclis üyelerinin görevlerine atanmamasının hukuksuzluk olduğunun altını çizen Gergerlioğlu, “Millet tarafından seçilen bu kişiler, KHK adı altında idari bir tasarrufla kamu görevinden men edildikleri için mazbataları verilmedi. Bu büyük bir zulümdür. 24 Haziran seçimlerinde Meclise 3 ayrı partiden 10 KHK’li vekil girdi. O sırada da itiraz edildi. YSK konuyu inceledi ve engel olmadığı yönünde karar vardı” diye hatırlattı.

31 MART’TA NE DEĞİŞTİ?

“24 Haziran’dan 31 Mart seçimlerine ne değişti?” sorusunu yanıtlayan Gergerlioğlu, “Milletin oylarıyla seçilen bu kişilerin milletin temsilciliğine neden getirilmediğinin hiç bir izahı yok. Ne anayasal ne hukuki izahı yok. Bir takım gerekçeler ileri sürülüyor. Ancak gerekçelerin boş olduğu ortada. Çünkü seçilme hakkını bırakın, seçme hakkını bile elden almaya çalışan hukuk dışı bir anlayışıyla karşı karşıyayız” diye konuştu.

‘OHAL KHK’SI ANAYASAYA AYKIRIDIR’

Engelin OHAL KHK’sında yer alan “Kamu hizmetinde istihdam edilemezler” ibaresine dayandırıldığını anımsatan Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “OHAL KHK’ları anayasaya aykırıdır. İptal edilmesi gerekiyor. Siyasallaşmış bir anayasa mahkemesi maalesef iptal etmediği için yasalaştı. ‘Kamu hizmetinde istihdam edilemezler’ ibaresi, kamuda çalışamayacaklarına dair bir ifadedir. Millet tarafından seçilemeyeceklerine dair bir ifade değildir. Belediye başkanı seçilemez anlamına kesinlikle gelmez. Milletvekilini de belediye başkanını da millet seçer ve bu demokrasinin kutsal hususudur.”

1989 DANIŞTAY KARARI

OHAL’in 18 Temmuz 2018’de kaldırıldığını, Danıştay’ın 1989 yılında 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu’yla kamu görevinden çıkarılanlarla ilgili verdiği içtihadı birleştirme kararını da hatırlatan Gergerlioğlu, “OHAL bitmesine rağmen OHAL hükümleri dayatılmaya çalışılıyor. OHAL kaldırıldıktan sonra alınan kararlar hükümsüz kalır. Onu da geçelim 31 Mart öncesi aday olmaları yönünde bir engel yoktu. Bu kişiler tuzağa düşürülmüş, açık ara seçildikten sonra halkın iradesi gasp edilerek mazbataları verilmemiştir. Parti olarak itirazlarımız kabul görmemiştir. İş bir çıkmaz sokaktadır. Mazbataların verilmesi için AYM’ye, AİHM’e başvuracağız” diye konuştu.

‘İKTİDAR KHK REJİMİ KURDU’

KHK’lerle yurttaşların bütün haklarının gasp edildiğini ifade eden Gergerlioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “KHK inanılmaz bir soykırımdır. İktidarın yapmaya çalıştığı bir KHK rejimi kurmaya çalışmaktır. İktidar anayasal rejimi bitirmiştir, KHK rejimi kurmuştur. Sorgusuz bir şekilde insanları işten atıyorsunuz, iki buçuk yıl boyunca bu insanlar bir mahkemeye müracaat edemiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak bu insanlar henüz yargısal bir makama başvurmuş değiller. Çok açık bir şekilde anayasa ihlali var ve anayasal suç işlenmektedir. Bunu yapanların mutlak suretle yargılanması gerekmektedir. Erdoğan rejimi, kendi iktidarını sağlamak için kısa yol oluşturan KHK’lerle sonuca varmaya çalışıyor.”

MA / Özgür Paksoy – Mehmet Şah Oruç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...