GAZETE SOKAK – Birçok merkezde halk kayyum atamalarına yönelik tepkilerini ses ve gürültü eylemleri ile göstermeye devam etti. Diyarbakır’da sokağa çıkan gençler, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları ile yürüdü.

İçişleri Bakanlığı kararı ile HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine 16 Ağustos’ta kayyum atanmasına yönelik tepkiler durmuyor. Kayyum atanan 3 merkezin yanı sıra birçok kentte farklı kesimlerce yapılan eylem, etkinlik ve açıklamalarla “halk iradesine darbe” olarak tanımlanan kayyum atamalarına gösterilen tepkiler, her akşam ses ve gürültü çıkarma eylemleri ile devam ettiriliyor.

Her akşam saat 20.00’de kayyum atamalarına karşı ses ve gürültü eylemleri yapan yurttaşlar, bu hak gaspını tanımayacaklarını göstermeyi sürdürdü.

Protestoların sürdüğü kentlerden Diyarbakır’da evlerinin pencereleri ve balkonlarına çıkan yurttaşlar, tencere, tava veya balkon demirlerine vurarak ses ve gürültü çıkarmaya devam etti. Yine evlerinin ışıklarını yakıp söndüren yurttaşlara, araç sürücüleri ise korna çalarak destek verdi.

Ketin Bağlar ilçesindeki bazı yurttaşlar, protestolarını evlerinden sokağa taşıdı. Sokağa çıkanlar alkış, zılgıt ve sloganlarla kayyuma karşı tepkilerini ortaya koydu.

GENÇLER SLOGANLARLA YÜRÜDÜ

Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semtinde ise gençler, kayyumlara karşı sloganlarla yürüdü. Aralarında HDP Milletvekilli İmam Taşçıer’in de yer aldığı gençler, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Direne direne kazanacağız”, “Amed ya me ye” sloganları ile bir süre sokak aralarında yürüdü. Gençlere, evlerinin balkon ve pençelerine çıkan yurttaşlar alkışlarıyla araç sürücüleri ise korna çalarak destek verdi.

Ekinciler Caddesi’ne çıkıp, Ofis Kavşağı’na kadar yürüyen gençler, eylemlerini burada sonlandırdı.

URFA’nın Suruç ilçesinde de HDP’li 3 belediyeye kayyum atanmasına karşı halk, ses ve gürültü çıkarma eylemi yaptı. Bir grup ilçe sakini ise sokaklara çıkıp, “Direne direne kazanacağı” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları eşliğinde yürüdü, yine ıslık çalıp, zılgıtlar çekti.

HAVİ FİŞEKLER PATLATILDI

ŞIRNAK’ın Silopi ilçesinde de kayyum atamaları akşam saatlerinde ses çıkarma ve gürültü eylemi ile protesto edildi. Birçok noktada gerçekleşen eylemler sırasında yurttaşlar evlerinin ışıklarını açıp kapattı. Gençler ise, ses ve gürültü çıkarma eylemi sırasında ilçenin farklı noktalarında havai fişekler patlatarak kayyumları protesto etti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...