GAZETE SOKAK – İmralı tecridine karşı açlık grevinde olan tutukluların aileleri, Gebze Cezaevi önünde başlattıkları oturma eylemine 3’üncü gününde devam ediyor. Cezaevinin önünde bir araya gelen ailelere polis müdahale ederek, oturmalarına izin vermedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için açlık grevinde olan tutukluların aileleri tarafından 9 Nisan’da Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlatılan “nöbet eylemi” devam ediyor. Daha önce 2 kez gözaltına alınan aileler eylemlerini cezaevi yakınında sürdürüyor. Bugün Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl ve ilçelerinin yöneticileri ve çok sayıda kişi ailelere destek olmak amacıyla cezaevi yakınında bir araya geldi. Cezaevi önüne geçmek isteyen aileler polis tarafından durduruldu.

Valiliğin yasak kararı olduğunu ileri süren polis, yürüyüşe izin vermeyeceklerini, devam etmeleri halinde ise gözaltına alınacaklarını söyledi. Aileler dağılmayacaklarını ifade edince polisler zor kullanarak kitleyi cezaevi önünden uzaklaştırmak istedi. Polisle aileler arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Polis cezaevine çıkan bütün yolları kapatırken, aileler de cezaevinin yakınında bir süre bekleyişlerini sürdürdü. HDP Milletvekili Tuna Çelik ile polis arasında yapılan görüşmelere rağmen ailelerin oturmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

Bunun üzerine aileler, her gün saat 12.00’de cezaevi önünde bir araya gelerek, eylemlerini sürdürme kararı aldı. Grup daha sonra HDP Gebze İlçe binasına geçti. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...