GAZETE SOKAK – Gazeteci Vedat Erdemci, Türkiye’nin Serêkaniyê’ye yönelik saldırılarında yaşamını yitirdi.

Gazeteci Vedat Erdemci, Türkiye’nin Serêkaniyê’ye yönelik saldırılarında yaşamını yitirdi.

Erdemci’nin yaşamını yitirdiği haberi Kuzeydoğu Suriye Demokratik Basın Birliği (YRD), tarafından yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Açıklamada, “Vedat Erdemci arkadaşımız da Apê Musa, Gurbetellî Ersöz, Deniz Firat, Nûjiyan Erhan, Dilîşan Îbiş ve Rizgar Adanmışlardan devraldığı Özgür Basın geleneğinin gereklerini layıkıyla yapmaya çalışırken, 11 Ekim günü işgalci Türk ordusunun Serêkaniyê’ye düzenlediği hava saldırılarında şehitler kervanına katıldı. 2015 yılında Serêkaniyê’de bir kardeşi de halkını DAİŞ vahşetinden korumaya çalışırken şehit düşen Vedat Erdemci arkadaşımız, 11 Ekim 2019 tarihinde işgalci Türk devletinin savaş uçaklarıyla düzenlediği bir hava saldırısında şehitler kervanına katıldı.

Son olarak Baxoz’da Demokratik Suriye Güçleri tarafından DAIŞ çetelerinin elinden kurtarılan Êzidî çocuklar üzerine bir belgesel çalışması yapan Vedat arkadaşımız, Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırıları başlayınca kamerasıyla gerçekleri dünyaya duyurmak için yeniden basın çalışmalarına başladı” ifadelerine yer verildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...